ارتباط ناسا با اوریون ۴۷ دقیقه قطع شد

ارتباط ناسا با اوریون ۴۷ دقیقه قطع شد

گروه هوش مصنوعی: ناسا روز گذشته به مدت 47 دقیقه ارتباط خودرا با فضاپیمای اوریون که تحت ماموریت ˮآرتمیس 1ˮ به سمت کره ماه پرتاب شده است، از دست داد، اما حالا همه چیز به روال سابق بازگشته است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا به دلایلی که هنوز معلوم نیست، به شکل غیرمنتظره ای تماس خودرا با کپسول اوریون از دست داد.
فضاپیمای بدون سرنشین اوریون(Orion) از زمان پرتاب به سمت ماه در چهارشنبه هفته گذشته (۱۶ نوامبر) تحت عنوان ماموریت "آرتمیس ۱" عملکرد خوبی داشته است. اما این چهارشنبه (۲۳ نوامبر) یک اتفاق ناگوار به همراه داشت.
کنترل کننده های ماموریت در ساعت ۱: ۰۹ بامدادان به وقت شرقی (۰۹: ۳۹ به وقت ایران) در صورتیکه ارتباط بین کپسول و شبکه فضایی عمیق را پیکربندی می کردند ارتباط خودرا با اوریون از دست دادند. شبکه فضایی عمیق شامل مجموعه ای از بشقاب های رادیویی است و ناسا از آنها برای صحبت با فضاپیماهای دوردست استفاده می نماید.
مقامات ناسا در اظهار نظر کوتاهی گفتند: این پیکربندی مجدد چندین بار در چند روز گذشته با موفقیت انجام شده است و تیم درحال بررسی علت از دست رفتن سیگنال در این مرتبه است.
آنها افزودند: گروه عملیات با یک پیکربندی مجدد در سمت زمین این مشکل را حل کرد. مهندسان درحال بررسی داده های این رویداد هستند تا به تعیین آن چه روی داده، کمک کنند.
این قطع ارتباط، ۴۷ دقیقه به طول انجامید و اوریون با وضعیت خوبی از آن خارج شد.
مقامات ناسا می گویند که اکنون این فضاپیما سالم می باشد و هیچ عوارضی برای آن پیش نیامده است.
کپسول اوریون درحال آماده شدن برای یک مانور مهم است. این کپسول مقرر است در روز جمعه (۲۵ نوامبر) موتور خودرا روشن کند تا خودرا در مدار ماه قرار دهد. اگر همه چیز خوب جلو برود، اوریون حدود یک هفته در آن مدار خواهد ماند و سپس در اول دسامبر به سمت زمین باز خواهد گشت.
در نهایت این کپسول در تاریخ ۱۱ دسامبر بر فراز اقیانوس آرام با یک چتر نجات در سواحل کالیفرنیا فرود خواهد آمد.
ماموریت "آرتمیس ۱" که حامل کپسول اوریون است، با موشک غول پیکر سامانه پرتاب فضایی(SLS) متعلق به ناسا که قدرتمندترین موشکی است که تا حالا با موفقیت پرواز کرده است، به سمت ماه رهسپار شده است.
مقرر است در ماموریت بعدی موسوم به "آرتمیس ۲" در سال ۲۰۲۴ دو فضانورد برای نخستین بار با اوریون و SLS به پرواز درآیند تا در مدار ماه قرار گیرند و سپس به زمین بازگردند.
ماموریت "آرتمیس ۳" نیز بعد از یک سال یا بیشتر، فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود خواهد آورد، جایی که ناسا می خواهد یک پایگاه خدمه دائمی بوجود آورد که یکی از اهداف اصلی برنامه آرتمیس است.
در مجموع شاهدیم که بعد از پرتاب موفقیت آمیز "آرتمیس ۱" از مرکز فضایی کِنِدی در چهارشنبه گذشته و بازدید نزدیک اوریون از ماه در اوایل این هفته، این ماموریت تا حالا برای بسیار نرم پیش رفته است و گروه کنترل ماموریت حالا یک سکسکه کوچک را تجربه کرده است و اگرچه تماس خودرا با کپسول اوریون برای ۴۷ دقیقه از دست داده است، حالا فضاپیما در وضعیتی سالم درحال ادامه حرکت خود است.
این خرابی غیرمنتظره بود و درست پس از نیمه شب چهارشنبه رخ داد، برای اینکه ناسا درحال پیکربندی مجدد پیوند ارتباطی بین فضاپیمای اوریون و شبکه فضایی عمیق بود. این نوع پیکربندی مجدد چندین بار در ایام قبل بدون هیچ حادثه ای اجرا شده بود، اما این دفعه چیزی به هم ریخت.
بدین ترتیب پیش از این که ناسا بتواند تماس خودرا باردیگر با اوریون برقرار کند، ارتباطات از هر دو جهت به مدت ۴۷ دقیقه قطع شد. بااینکه اوریون توانست از این حادثه جان سالم به در ببرد، اما ناسا همچنان درحال بررسی دلیلهای این قطع ارتباط است و مهندسان هم اکنون در جستجوی پاسخ، داده ها را بررسی می کنند.1401/09/04
13:33:35
5.0 / 5
558
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد