كارشناس نجوم تشریح كرد؛

خصوصیت نجومی هلال ماه شوال

خصوصیت نجومی هلال ماه شوال

به گزارش گروه هوش مصنوعی کارشناس نجوم گفت: رصد هلال ماه شوال سال جاری به علت شرایط جوی نامناسب  دشوار است.علی ابراهیمی سراجی عضو کمیته علمی ستاد استهلال استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد رصد هلال ماه شوال ۱۴۴۲ اظهار نمود: شرایط رصدی هلال ماه امکان دارد به خاطر شرایط آب و هوایی امروز دشوار باشد.
وی با اشاره به اینکه هلال ماه شوال بسیار باریک بوده و فقط حدوداً ۶۶ صدم درصد ماه روشن است، اظهار داشت: ارتفاع ماه از افق خیلی کم است، چونکه ماه در اوج مداری قرار دارد و از زمین دور است. ازاین رو نورش ضعیف تر و دیدن آن سخت تر می شود.
کارشناس نجوم افزود: رصد هلال ماه شوال، امشب پس از غروب آفتاب با دوربین دوچشمی قوی و تلسکوپ قابل رویت خواهد بود و اگر شرایط جوی خوب باشد می توانیم آنرا رصد نماییم.
وی با تکیه بر این که در واقع شرایط جوی در رصد این هلال تعیین کننده است، اظهار داشت: چون در اغلب نقاط ایران پیشبینی نقاط آب و هوایی نامناسب اعلام شده امکان دارد هلال دیده نشود.
به گفته سراجی، اگر شرایط جوی در بخش هایی از ایران خوب باشد هلال ماه شوال را چندین گروه رصد می کنند.
عضو کمیته علمی ستاد استهلال استان تهران اضافه کرد: با عنایت به پیشبینی های جوی به نظر می آید امکان رصد ماه در شرق و جنوب ایران و مناطقی همچون فارس، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی وجود دارد.


منبع:

1400/02/23
22:15:35
5.0 / 5
1425
تگها: تلسكوپ
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد