آخرین وضعیت اجرای سند نخبگان؛

پیگیری مطالبه رهبری درباره سند نخبگان

پیگیری مطالبه رهبری درباره سند نخبگان

به گزارش گروه هوش مصنوعی بنیاد ملی نخبگان در جهت پیگیری مطالبه مقام معظم رهبری در ارتباط با به روزرسانی سند راهبری نخبگان، نام دستگاههایی كه برای اجرای این سند با بنیاد همكاری كردند را اعلام نمود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، سال قبل مقام معظم رهبری در مراسم دیدار تعدادی از نخبگان با ایشان به مبحث به روز رسانی سند راهبری نخبگان تاکید نمودند و در ۲ نامه جداگانه به بنیاد ملی نخبگان و شورایعالی انقلاب فرهنگی خواستند که تمهیدات لازم در به روز رسانی سند را فراهم سازند.
با توجه به اینکه تهیه و تدوین سند راهبری کشور در امور نخبگان بر عهده بنیاد ملی نخبگان و تصویب آن بر عهده شورایعالی انقلاب فرهنگی است ازاین رو می بایست شورایعالی انقلاب فرهنگی در جهت به روزرسانی سند اقدام و به بنیاد ملی نخبگان اعلام نماید.
اما در این میان تهیه گزارش از همکاری دستگاه ها و عرضه آن به شورایعالی انقلاب فرهنگی بر عهده بنیاد ملی نخبگان است در همین راستا برای پیگیری مطالبه رهبری در این حوزه و آخرین وضعیت همکاری دستگاه های اجرایی گفتگویی با سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان داشتیم که به شرح زیر است.
دکتر داوود طالبی، سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با تاکید بر اینکه اسناد ملی معمولاً گفتمان ساز، حرکت آفرین و قانون ساز هستند، اظهار داشت: این سند یک سند کشوری و ملی است که مربوط به همه دستگاه ها است.
وی اضافه کرد: طبق آنچه در فصل ۴ این سند آمده است، شورای عالی انقلاب فرهنگی بعنوان نهاد سیاستگذار و ناظر راهبردی است و بنیاد ملی نخبگان مسئول تدوین سیاست های اجرایی و طراحی سازوکارهای تحقق اهداف سند است. همه دستگاه ها بعنوان نهادهای همکار در اجرایی شدن این سند نقش دارند و گفتمان سازی، ایجاد فضای همکاری و صمیمی و استفاده از روش های نرم مدیریتی و رفتاری از مهمترین سازوکارهای موثر در اجرایی سازی این سند کشوری به حساب می آید.
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با اشاره به اینکه مسئولیت مشترک اجرایی سازی سند برعهده بنیاد ملی نخبگان و همه دستگاه های اجرایی کشور است، تصریح کرد: همه دستگاه های علمی، فناوری و فرهنگی در اجرایی سازی سند در ابعاد مختلف علمی، فناوری، فرهنگی نقش آفرین هستند. این سند فراگیر مربوط به همه بخش های کشور (دولتی و غیر دولتی) می شود.
وی با اشاره به اینکه در ابتدای شروع اجرایی سازی سند، کمیسیون ها و شوراهای تخصصی با حضور نمایندگانی از دستگاه های مربوط در بنیاد تشکیل شد، بیان نمود: سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با ۸ هدف کلان، ۵ راهبرد کلان، ۱۲ راهبرد ملی و ۷۰ اقدام تدوین شد.
طالبی با اشاره به اینکه برای هر کدام از این راهبردهای کلان کمیسیون های مختلفی با حضور نمایندگانی از دستگاه های مربوط و در چارچوب شوراهای تخصصی شکل گرفتند، اظهار داشت: در این شوراهای تخصصی به تهیه و تدوین سیاست های اجرایی هر اقدام ملی پرداخته می شود؛ همینطور بررسی شاخصهای مربوط و آئین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی در بنیاد توسط کمیسیون ها و شوراهای تخصصی انجام شد و خوشبختانه تابحال سیاست اجرایی ۲۹ اقدام ملی تهیه و به تصویب شورای سند رسیده است.
ایجاد مسیر نخبگی برای دستگاه ها هدف سند استراتژیک کشور در امور نخبگان
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با اشاره به اینکه در این سند به موضوعات مختلفی برای هم افزایی در نظام نخبگانی تاکید شده که مهم ترین آن همکاری و تعامل موثر دستگاه ها است، تصریح کرد: بخش مهم این سند با محورهای شناسایی و هدایت اجتماعات نخبگانی، توانمندسازی اجتماعات نخبگانی در قالب گفتمان اسلامی ایرانی، زمینه سازی برای اثرگذاری افراد و گروه های نخبه در جامعه، ارتقا نظام سیاست گذاری و مدیریت امور نخبگان، توسعه زیرساخت های فرهنگی پژوهشی و اطلاع رسانی نظام در رابطه با نخبگان در مورد عملکرد دستگاه هاست. در اصل به واسطه اقدام های ملی این سند مسیرهای نخبگی برای دستگاه ها تعریف شده و تلاش در نهادینه کردن آن است.
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان عنوان کرد: در بررسی عملکرد این دستگاه های اجرایی میزان انطباق اقدامات شان با اقدامات و محورهای سند مورد ارزیابی قرار می گیرد.
طالبی با اشاره به تقویم سند استراتژیک کشور در امور نخبگان اضافه کرد: حالا کمتر از ۳ سال از عمر بند «ث» ماده ۶۴ قانون برنامه ششم می گذرد؛ در سال اول تعهدات برنامه ای دستگاه ها تهیه شد و میثاق نامه ای بین دستگاه ها و بنیاد ملی نخبگان به امضا رسید؛ سال دوم، نخستین سال اجرایی تعهدات برنامه ای دستگاه ها بود و بیشتر از ۳۰ دستگاه با بنیاد همکاری کردند و سال جاری که سال سوم است مقرر است دستگاه ها گزارش های خویش را عرضه کنند.
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با تاکید بر اینکه از گزارشاتی که دستگاه ها به بنیاد ملی عرضه کردند راضی بودیم، اظهار داشت: تا کنون 38 دستگاه از ۴۴ دستگاه گزارش های خویش را عرضه کرده اند و منتظریم تا بقیه دستگاه ها هم برنامه های خویش را به ما گزارش دهند که در حال انجام می باشد.
طالبی با اشاره به نام این دستگاه ها اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان علوم، کمیته امداد امام خمینی (ره)، معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه، جمعیت هلال احمر، وزارت نفت، وزارت نیرو، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت امور زنان و امور خانواده ریاست جمهوری، وزارت کشور، وزارت میراث فرهنگی، وزارت دادگستری، سازمان امور اداری و استخدامی کشور، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان انرژی اتمی، موسسه عالی و آموزش و پژوهش و مدیریت و برنامه ریزی ریاست جمهوری، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارت اقتصاد امور دارایی و دارایی، سازمان محیط زیست، وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان، جهاددانشگاهی، شهرداری، سازمان برنامه و بودجه، وزارت آموزش و پرورش بنیاد مستضعفان همچون دستگاه هایی هستند که تابحال عملکرد سال دوم خود در جهت اجرایی سازی سند استراتژیک کشور برابر بند «ث» ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه گزارش عرضه کردند.
ارائه گزارش سند به شورای عالی انقلاب فرهنگی و تذکر به دستگاه هایی که همکاری نکردند
وی با اشاره به اینکه تا آخر مهرماه فرصت باقی است که مابقی دستگاه ها گزارش دهند، اظهار داشت: ما هم در بنیاد ملی نخبگان گزارش های دستگاه ها را مورد بررسی قرار می دهیم و بعد از جمع بندی و تدوین در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی قرار می دهیم.
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان اضافه کرد: اگر دستگاهی هم راستای سند حرکت نکرده از جانب شورایعالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش مورد تذکر قرار می گیرد؛ در واقع بنیاد ملی نخبگان گزارشات را با سند استراتژیک کشور در امور نخبگان مورد انطباق و بررسی قرار می دهد.
به گفته طالبی، ان شاء الله این گزارش های دریافتی در آینده نزدیک (در شش ماهه دوم سال) مورد بررسی قرار می گیرد و سپس گزارش نهایی تهیه خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه ماهیت سند بگونه ای است که نتایج این همکاری ها در بلندمدت مشخص می شود، اظهار داشت: طبیعی است که به علت ذات کار در سال های اول با سرعت پایین مواجه باشیم اما در اصل هدف اولیه ما ایجاد گفتمان مبتنی بر سند و نهادینه سازی روح حاکم بر سند در کلیه نهادها، سازمانها و دستگاه ها است که خوشبختانه دستگاه ها از این کار استقبال کرده اند.
تسری امر اجرایی سازی سند راهبری کشور در امور نخبگان در استان ها
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند راهبری کشور در امور نخبگان تصریح کرد: حالا این دستگاه ها که با ما در این خصوص همکاری می کنند دستگاه های اصلی و مرجع هستند اما ما ظرفیت های نخبگانی خوبی را در استان ها می بینیم که توسط بنیادهای نخبگانی استانی رصد می شوند.
طالبی اظهار داشت: در این راستا در صدد هستیم که برنامه برش استانی اجرایی سازی سند و بند ث ماده ۶۴ را برای ۳۱ استان تهیه و اجرایی نماییم و محورهای نهادینه سازی گفتمان حاکم بر سند را در این استان ها پیگیر باشیم تا به مرور در کل کشور توسعه یابد تا زمینه های لازم برای اثرگذاری اجتماعات نخبگانی بیشتر از پیش در سرتاسر کشور فراهم گردد. آنگاه می توانیم امیدوار باشیم که جامعه نخبگانی در کشور اثر گذار باشند.
وی اظهار داشت: ان شاء الله در برنامه هفتم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور هم به مبحث ادامه اجرایی سازی این سند خواهیم پرداخت. در این خصوص امیدواریم که دستگاه ها و نهادهای ذیربط بخصوص سازمان برنامه و بودجه همچون قبل یاریگر ما باشند.


منبع:

1399/07/30
22:37:29
5.0 / 5
1675
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد