آمریكا نمونه های چین از ماه را بررسی می كند

اولین همکاری سازمان های فضایی آمریکا و چین

اولین همکاری سازمان های فضایی آمریکا و چین

به گزارش گروه هوش مصنوعی، ناسا برای مطالعه نمونه سنگ هایی از کره ماه که چین به زمین آورده، با وجود ممنوعیت، چراغ سبز دریافت کرده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، رقابت ایالات متحده و چین وارد مرحله جدیدی شده است، مرحله ای که حول محور اکتشاف ماه است. هر دو کشور برای رسیدن به هدف مشترک فرود انسان بر سطح ماه و ایجاد پایگاه در آن طی سالهای آینده تلاش می کنند. اما پیش از دستیابی به این اهداف بلندپروازانه، داشتن درکی کامل از محیط ماه برای حفظ حضور طولانی مدت خیلی مهم است.
بر این اساس، دولت ایالات متحده به پژوهشگران ناسا اجازه داده است تا نمونه های ماه را که توسط مأموریت چانگ ای ۵(Chang'e ۵) چین در سال ۲۰۲۰ به زمین آورده شده است، مطالعه کنند.
به گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست(SCMP)، این نخستین بار است که ناسا و سازمان ملی فضایی چین(CNSA) دوشادوش یکدیگر قرار می گیرند و محدودیت های قانونی را که قبلاً این دو سازمان فضایی را از هم جدا می کرد، می شکنند.
این محدودیت بخشی از اصلاحیه Wolf است که در سال ۲۰۱۱ توسط کنگره ایالات متحده تصویب گردید. این قانون، همکاری علمی و فضایی بین ایالات متحده و چین را محدود می کند.
طبق گزارش ها، خبر دریافت این چراغ سبز از راه ایمیل داخلی ناسا که با پژوهشگران آن به اشتراک گذاشته شده بود، پخش گردید. این ایمیل داخلی به پژوهشگران ناسا اجازه درخواست دسترسی به نمونه های قمری چین را می دهد.
در این بیانیه آمده است که آژانس فضایی ایالات متحده(ناسا) به صورت رسمی درخواست خویش را به کنگره اعلام نموده است تا به پژوهشگران تحت حمایت ناسا اجازه دهد درخواست هایی را برای تحلیل و بررسی نمونه های ماه به سازمان ملی فضایی چین ارسال نمایند.
این تاییدیه یک استثنا و موضوعی نادر است که به صورت خاص برای نمونه های مأموریت چانگ ای ۵ قابل اعمال است.
البته با عنایت به ایمیل ارسالی به پژوهشگران ناسا، محدودیت در مورد فعالیت دوجانبه با جمهوری خلق چین در پروژه های تأمین شده توسط ناسا همچنان پابرجا می باشد.
فضاپیمای چانگ ای ۵ در دسامبر ۲۰۲۰ در نزدیکی یک کوه آتشفشانی معروف به Mons Rümker واقع در سمت نزدیک ماه فرود آمد. این فرودگر طی مأموریت ۲۳ روزه خود، ۱۷۳۱ گرم از خاک ماه را جمع آوری کرد و به زمین آورد.
این نخستین نمونه بازیابی شده موفق از ماه بعد از مأموریت آپولو ناسا در پنج دهه پیش بود.
حالا ناسا می خواهد این نمونه ها را بررسی و تحلیل و بررسی کند، چونکه آنها از مکانی می آیند که ناسا قبلاً هیچگاه از آن بازدید نکرده است.
این نمونه ها می توانند بینش های ارزشمندی را در مورد ماه عرضه کنند و امکان دارد بینش جدیدی در مورد تاریخ ماه و سیستم زمین-ماه به ما بدهند. علاوه بر این، می توانند نقش مهمی در شکل دادن به برنامه های اکتشاف ماه ناسا در آینده داشته باشند.
حالا برای نخستین بار، این نمونه ها برای اهداف مطالعاتی در اختیار جامعه علمی جهانی قرار گرفته است.
این دور از درخواست ها در تاریخ ۲۲ دسامبر بسته می شود. سازمان فضایی چین از سال ۲۰۲۱ شش دور درخواست برای نمونه های چانگ ای ۵ راه اندازی کرده است و از راه این موارد، بیشتر از ۲۵۰ نمونه با وزن کلی ۷۷.۶۸ گرم را در موسسات و دانشگاه های مختلف در چین به معرض نمایش گذاشته است.
گزارش ها از آن حکایت می کند که تحلیل و بررسی این نمونه ها به انتشار بیشتر از ۷۰ مقاله در مجلات دانشگاهی جهانی کمک کرده است.
حالا این همکاری میان ایالات متحده و چین بر اهمیت همکاری بین المللی در پیشبرد درک ما از شرایط گذشته و حال کره ماه تاکید دارد.1402/09/12
09:33:05
5.0 / 5
201
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد