در نشست با معاون رئیس جمهور مطرح شد؛

مطالبات نخبگان ایرانی خارج از کشور

مطالبات نخبگان ایرانی خارج از کشور

به گزارش گروه هوش مصنوعی، برخی از دانشجویان و دانش آموختگان نخبه ایرانی خارج از کشور در نشست با معاون علمی مطالباتی را پیرامون خدمت سربازی، دوره پست داک و اشتغال نخبگان بعد از بازگشت مطرح نمودند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، نشست بعضی از نخبگان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور بامداد امروز با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی رئیس بنیاد ملی نخبگان و باقری فرد قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در محل بنیاد برگزار گردید.
در این مراسم دانشجویان و دانش آموختگانی از دانشگاه های مطرح و برتر دنیا از کشورهای انگلستان، هندوستان، اسپانیا، استرالیا و … حضور داشتند. حسین زاده دانش آموخته معماری شهرسازی از یکی از دانشگاه های مادرید اسپانیا در این جلسه ضمن اشاره به وضعیت حقوقی نامناسب اساتید مدعو در دانشگاه ها اظهار داشت: حقوقی که به اساتید مدعو پرداخت می شود، برخورنده است و متأسفانه علیرغم افزایش هزینه ها و افزایش حقوق ها در سایر مشاغل، میزان حقوق اساتید مدعوی که در فوق لیسانس و دکتری تدریس می کنند، تغییری نکرده است.
وی اضافه کرد: دانشگاه بر پایه تدریس اساتید مدعو جلو می رود و سوال من اینست که چرا در این خصوص وزارت علوم تدبیر و تغییری در این مبالغ ایجاد نمی نماید. استادی که از یکی از بهترین دانشگاه های دنیا فارغ التحصیل شده و به ایران بازگشته، چرا نباید از بیمه و سرویس دهی مناسبی برخوردار باشد و در مقابل هم از او مالیات کسر می شود.
یکی دیگر از نخبگان که از یکی از دانشگاه های هندوستان فارغ التحصیل شده است، اشتغال را یکی از موضوعات مهم و اساسی آنها عنوان نمود و اظهار داشت: بنده فرصت های تحقیقاتی از کشورهای عربی و اروپایی داشتم اما به شخصه ترجیح دادم به ایران بازگردم و خیلی هم مورد تمسخر قرار گرفتم. مبحث اینجاست که پس از بازگشت به ایران مرجعی که بتوانیم به آنجا رجوع نماییم و ایده ها و مهارت های خویش را اجرایی نماییم، وجود ندارد.
این نخبه ایرانی افزود: برای پست داک به اساتید رجوع کردم و گفتند مخارج همه چیز با خودتان است این در شرایطی است که هیچ جای دنیا این گونه عمل نمی نماید.
ذبیحی پور دانش آموخته رشته مکاترونیک از دانشگاه دولتی فنی مسکو که هم اکنون بعنوان هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت مشغول به کار است، اظهار داشت: هم اکنون در دانشگاه های مطرح کشور مثل علم و صنعت جو بسیار عجیبی نسبت به مهاجرت از ایران وجود دارد و معدود دانشجویانی هستند که به ماندن به ایران فکر کنند. از دستگاه ها بخصوص معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان تقاضا دارم برای پیشگیری از خروج نخبگان از کشور، برنامه ریزی و تمهیداتی برای ماندگاری افراد مستعد در کشور در دستور کار قرار گیرد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت اضافه کرد: هم اکنون یک فاصله ای بین دانشگاه و صنعت وجود دارد که نیازمند اجرای راهکارهایی برای رفع این فاصله هستیم تا شاید از مهاجرت نخبگان کم کند. مبحث دیگر بحث تجهیزات و امکانات در دانشگاه هاست، وقتی یک دانشجوی نخبه از دانشگاه های خارجی به ایران بازمی گردد، با یک اختلاف ۱۸۰ درجه ای به لحاظ امکانات مواجه می شود. بعضاً شاهد می باشیم که حداقل امکانات در بعضی دانشگاه ها وجود ندارد و یا اگر وجود دارد، پراکندگی و دسترسی به آنها بگونه ای نیست که همه اساتید و پژوهشگران بتوانند بهره مند شوند.
یکی دیگر از نخبگان حاضر در این جلسه، دکتر حسینی نصب دانش آموخته رشته مهندسی نفت از یکی از دانشگاه های هلند بود که الان در دانشگاه علم و صنعت مشغول به کار شده است. حسینی نصب بر حمایت دراز مدت و مستمر از پروژه های فناورانه نخبگان از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد و اظهار داشت: هم اکنون کسانی می توانند در ایران پست داک بگیرند که حتما دانشیار باشند ولی کسی که به ایران بازمی گردد و پر از ایده است، موانعی بر سر راه او وجود دارد و باید تا ۷-۸ سال بعد صبر کند و بعد از دانشیار شدن، دوره پست داک را بگذراند.
پوریا قرخانلو دانشجوی رشته مهندسی برق در یکی از دانشگاه های چین خدمت سربازی را یکی از مهم ترین دغدغه ها بیان کرد و اظهار داشت: مسئله دیگر تأیید مدرک تحصیلی بخصوص مدارک تحصیلی دانشگاه های چین از جانب وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان است و همین مسئله سبب می شود بخشی از دانشجویان با این تصور که امکان دارد مدارکشان تأیید نشود، به کشور بازنگردند و برای دانشگاه های دیگر اپلای کنند.
معماری فارغ التحصیل رشته رباتیک در یکی از دانشگاه های فرانسه ریشه همه مشکلاتی که نخبگان در این نشست مطرح نمودند را بحران هویت عنوان نمود و اظهار داشت: با زنجیره ای از مشکلات و انبوه ناکارآمدی که هم اکنون در کشور جاری و حاکم است، رو به رو هستیم. قیاسی که در ذهن یک دانش آموخته از فضای خارج از کشور با ایران وجود دارد، فاصله بسیار زیادی با حقیقت دارد. امروز من بعنوان دانش آموخته ایرانی احساس بحران هویت می کنم خصوصاً وقتی در خارج از ایران تحصیل می کنم و فضای سیستماتیک آنجا را می بی نم و با داخل کشور مقایسه می کنم، این فاصله هویت ایرانی بودن را از فرد می گیرد.


منبع:

1402/04/07
19:44:15
5.0 / 5
353
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد