ناسا منتشر كرد؛

ثبت عکس دقیق از قسمت تاریک قطب جنوب ماه

ثبت عکس دقیق از قسمت تاریک قطب جنوب ماه

به گزارش گروه هوش مصنوعی، دوربین بسیار حساس و دقیقی که روی یک مدار گرد کره ای نصب شده از منطقه ای از ماه عکس گرفته که همیشه در سایه است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از اسپیس، ناسا تصویری با جزئیات دقیق از قطب جنوب ماه ثبت کرده است. این درحالی است که محققان کوشش می کنند پیش از ارسال فضانوردان به ماه در مأموریت آرتمیس۳ به دانش بیشتری در رابطه با این منطقه دورافتاده دست یابند.
این تصاویر به وسیله یک دوربین نوری بسیار حساس ثبت شده که «شدوکم»( ShadowCam) نام دارد و ناسا آنرا کنترل می کند. این ابزار همراه مدارگرد ماه «پس فایندر»(Pathfinder)کره به فضا انتقال یافته و توسط انستیتو تحقیقات هوافضای کره (KARI) ساخته شده است. این فضاپیما که حامل ۵ ابزار علمی کره ای است در آگوست ۲۰۲۲ میلادی همراه یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس به فضا ارسال شد و در دسامبر همان سال وارد مدار ماه شد. از آن زمان تابحال ابزار «شادوکم» تصویربرداری از ماه را شروع کرده است.
دوربین مذکور برای ثبت تصاویری باکیفیت بالا از مناطقی از ماه مناسب می باشد که نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کنند، چونکه نسبت به دیگر دوربین های ماه نسبت به نور حساسیت بیشتری دارد. «شدو کم» با ثبت عکس از مناطقی از قطب جنوب ماه که در سایه قرار دارند زیربنایی برای مأموریت آرتمیس ۳ و مأموریت های رباتیک آینده فراهم می آورد.
این دوربین توانسته عکس دقیق تری از «دهانه شکلتون»(Shackelton Crater) ثبت کند که نزدیک قطب جنوب ماه قرار دارد و دیوارها و کف آن همیشه در سایه است.
شدو کم روی این دهانه با عرض ۲۱ و عمق ۴.۲ کیلومتر تمرکز کرد. چنین مشاهداتی می تواند به توصیف سنگ های منطقه و شکل ها و سرعت سنگ هایی که مسیرها را ایجاد می کنند، کمک نماید.


منبع:

1402/02/18
14:13:00
5.0 / 5
418
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد