دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

سند امنیت غذایی در دستور کار ستاد نقشه جامع علمی کشور است

سند امنیت غذایی در دستور کار ستاد نقشه جامع علمی کشور است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: سند امنیت غذایی با رویکرد فراوانی، فراگیری و دسترس پذیری غذا، با همکاری شورای عالی و وزارت جهاد کشاورزی روند نهایی سازی را دنبال می کند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در نشست تخصصی فرهنگ مدیریت جهادی و امنیت غذایی دانش بنیان که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار گردید.
عاملی با اشاره به اینکه فرهنگ جهادی باید همراه با عنایت به مؤلفه های اثرگذار پیشرفت و با تاکید بر فناوری های نوین باشد و اظهار داشت: در فضای شبکه ای و فراگیر مجازی با یک پویایی در مؤلفه های اقتصادی مواجه هستیم. به عنوان مثال فرمول بهره وری محصول نوع تعامل بین داده و ستادنده است.
وی اضافه کرد: اگر ستادنده مساوی یا بیشتر از داده باشد، با بهره وری مواجه هستیم. در فضای مجازی داده یا ورودی هر چه باشد چون خروجی و ستادنده متمایل به بی نهایت است، بهره وری هم ظرفیت متمایل به بی نهایت پیدا می کند. این قاعده در مورد درآمد و هزینه و سود هم صادق است. درآمد منهای هزینه مساوی سود است. اگر ما درآمد را متمایل به بی نهایت بگیریم، سود متمایل به بی نهایت خواهد بود و این ناظر بر قاعده هر عدد منهای بی نهایت مساوی با بی نهایت است. ما وقتی در محیط هوشمند زمین و آبیاری و نیاز غذایی مردم را تأمین می نماییم دیگر گرفتار خلاء و شوک اتفاقات نمی شویم. امروز فضای مجازی، اینترنت اشیا و اینترنت دانش اهمیت بسزایی دارد یعنی امروز از ۱۰ شرکت برتر دنیا ۹ شرکت فناورانه و دانش بنیان هستند.
عاملی اضافه کرد: معماری اینترنت امروز بر اساس یک الگوریتم ذهنی است. ذهن ما بر اساس فرایندهای الگوریتمی عمل می کند و فضای مجازی به علت ماهیت رقومی آن، بستر برای تبدیل ذهنیت رقومی به عملکرد رقومی در فضای داده ای شده است. بنابراین مساله، دیگر صرفا مساله حل نشدنی نیست. هر مساله چاره پذیر شده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در اهمیت نوآوری اظهار داشت: در مجلس ۱۲ هزار قانون مصوب داریم، در شورایعالی انقلاب فرهنگی هم مصوبات بسیاری داریم که فرآیندهای زیادی را برای تصویب می گذراند. ولی زبان نوآوری میتوان گفت حتی قدرتمندتر از قانون است و مسیر خویش را پیدا می کند. بنابراین بعضی بر این معنا تاکید می کنند که نوآوری قانون است. امروز به نوآوری نیاز داریم در واقع باید با خودشکوفایی گره های مختلف کشور را برطرف نماییم. امروز در شرایط تحریم و درمان وضعیت اقتصادی کشور، نیازمند راهکارهایی هستیم که ضمن تأمین رشد و پیشرفت کشور، ابعاد حمایتی از اقشار کم درآمد را فراهم آورد که البته دولت تلاشهای مستمر و مؤثری را دنبال می کند. امروز بر همه ما واجب است که دولت را در همه ابعاد یاری نماییم تا انشاالله از این شرایط به خوبی عبور نماییم و شاهد عزت ملت شریف ایران باشیم.
وی افزود: ما از هوش جمعی صحبت می نماییم چونکه مهم تر از کار فردی است گاهی اوقات بلد نیستیم کار جمعی نماییم خصیصه دوم فضای مجازی در معماری، محیط خوشه ای است یعنی هر خوشه تشکیل شده از چند گره ارتباطی برخوردار می باشد که وقتی به یکدیگر وصل می شوند ارتباط شبکه ای برقرار می کنند. این مسیر یک ظرفیت برای هوش جمعی و شبکه ای فراهم می آورد. بنابراین هم کار جمعی تکمیل کننده و هم هوش مصنوعی جمعی یک ظرفیت بزرگ برای حل مسائل و ایجاد ارزش افزوده بزرگ است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در دانشگاه "هاروارد" تحقیقی انجام داده اند در خصوص این که در حوزه نوآوری بیشتر از ۳۰ هزار خدمات نوآورانه در آمریکا صورت می گیرد و تنها ۵ درصد از آنها موفق می شود باید تلاش و همت ادامه داشته باشد. ما سند امنیت غذایی را از وزارت جهاد دریافت کردیم اما امنیت غذایی تنها به خوراک ربط ندارد بلکه به آب و خاک و به زندگی مردم مربوط است چونکه هم بعد کشاورزی دارد و هم بعد سلامت و هم بعد فرهنگی و اجتماعی دارد که در این رابطه باید به این نکته اشاره کنم که این سند مهم ترین اتفاق در جهاد کشاورزی است که منجر به یک تحول و ایجاد نظام برنامه ای فراگیر در حوزه غذا و تأمین غذای فراگیر و دسترس پذیری غذا و پیشگیری از اسراف یا تبذیر در تولید و مصرف می شود.
عاملی خاطرنشان کرد: فعالیت فناورانه و جهادی از ارکان اصلی در سند امنیت غذایی است. سند امنیت غذایی یک سند جامع است که همه ابعاد در رابطه با غذا را در نظر گرفته است و محصول یک نگاه چند رشته ای است. سند امنیت غذای با رویکرد فراوانی، فراگیری و دسترس پذیری غذا با همکاری شورایعالی و وزارت جهاد کشاورزی روند نهایی سازی را دنبال می کند.
وی اضافه کرد: باید بگویم سند امنیت غذایی پشتوانه مطالعاتی گسترده ای که مستندات مطالعاتی آن ۹ جلد گزارش توجیهی است. در واقع مهم ترین امر زندگی در رابطه با غذای سالم و حلال است که باید ابعاد مختلف فرهنگ غذا هم مورد توجه قرار گیرد. شرکتهای دانش بینیان از یک ظرفیت فراگیر و توزیع شده در حوزه های مختلف دانش بنیان برخوردار می باشند که در تحقق این سند، نقش کانونی خواهند داشت.
در آخر وی از همه ظرفیت های ملی در ارتباط با امنیت غذایی دعوت کرد که در این امر مهم مشارکت داشته باشند و نظرات خویش را به ستاد نقشه جامع علمی کشور اعلام کنند.

1401/04/01
11:36:27
5.0 / 5
666
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد