دانشمندان ژاپنی:

گربه ها صاحب و دوستان خودرا می شناسند!

گربه ها صاحب و دوستان خودرا می شناسند!

تحقیقات جدید دانشمندان ژاپنی نشان میدهد که گربه ها نام صاحب خودرا می دانند و همین طور می توانند دوستان هم نوع خودرا تشخیص دهند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، به نظر می رسد گربه ها کمتر از آن چیزی که به نظر می آید، خودخواه هستند، برای اینکه برمبنای یک مطالعه جدید، آنها نه فقط نام صاحبان خودرا می دانند، بلکه نام دوستان همنوع خودرا نیز می دانند.
پژوهشگران ژاپنی ۴۸ گربه را بررسی کردند که با حداقل دو حیوان خانگی دیگر، چه در یک خانه یا در یک مرکز نه داری از حیوانات زندگی می کردند.
هر حیوان، صدای ضبط شده ای از صاحب خود می شنید که نام گربه ای را که با آن زندگی می کرد، صدا می کرد. سپس یا تصویری از آن گربه بر روی صفحه کامپیوتر ظاهر می شد یا تصویری از گربه دیگری که گربه مورد مطالعه با آن دوست است.
از میان آنان، ۱۹ گربه که در یک خانه زندگی می کردند، زمانی که تصویر گربه ای را که نامش خوانده می شد، به نمایش درمی آمد، مدت بیشتری را به خیره شدن به تصویر می گذراندند که واکنشی معمول در صورت تعجب حیوانات است.
همین طور در یک آزمایش دیگر، به گربه ها تصویر صاحب شان یا خودشان در هنگام صدا زدن نامشان نشان داده شد و گربه هایی که در خانواده های بزرگتر زندگی می کردند، زمانی که تصویر و نام با هم مطابقت نداشتند، برای مدت طولانی تری از روی تعجب به تصویر خیره می شدند.
پژوهشگران این مطالعه از دانشگاه "کیوتو" گفتند که نتایج نشان میدهد گربه ها نام یکدیگر و احتمالاً نام صاحبان خودرا می دانند.
آنها می گویند: یک توضیح ممکن به رقابت مربوط می شود. یک گربه ممکنست زمانی که صاحبش نام او را صدا می زند، غذا دریافت کند، اما وقتی نام گربه دیگری را صدا می زند، خبری از غذا نیست.
با این وجود، گربه ها هیچ گاه در حوزه غذا با انسان رقابت نمی کنند، بدین سبب نمی توان بدین سبب خیره شدن گربه های به تصویر صاحبانشان را توجیه کرد و بنظر می رسد گربه ها صاحبان و دوستان خودرا می شناسند و نام آنها را می دانند.
این مطالعه در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.1401/01/28
07:34:40
5.0 / 5
711
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد