ترمیم سریع زخم با کمک رنگدانه های حساس به نور

ترمیم سریع زخم با کمک رنگدانه های حساس به نور

گروه هوش مصنوعی: شاید یک دستگاه کوچک قابل کاشت که در آن از رنگدانه های حساس به نور استفاده شده است، بتواند به ترمیم سریع زخم و تسکین درد کمک نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان با استفاده از لایه های بسیار نازک و رنگدانه هایی که معمولاً در صنایع غذایی استفاده می شوند، دستگاهی قابل کاشت ابداع نموده اند که می تواند سلول های عصبی را برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم تحریک کند. این فناوری که توسط نور فعال می شود و طی اولین بررسی های آزمایشگاهی در نوع خود ارزیابی شده است، دستگاه جدیدی را جهت بررسی و دستکاری سیستم عصبی عرضه می دهد.
استفاده از شبیه سازی الکتریکی برای رسیدگی به اعصاب صدمه دیده، راهی برای درمان درد یا تسریع ترمیم زخم در صورت صدمه دیدن است. این نوع درمان معمولاً با روش های تهاجمی انجام می شود که طی آن، الکترودهایی برای اجرای تحریک الکتریکی کاشته می شوند اما دانشمندان درحال رسیدن به پیشرفت های امیدوارکننده ای به سمت ابداع روش های جایگزین هستند.
روش های جدید عبارتند از به کار بردن الکترودهای نرم تر به جای الکترودهای سفت که هم اکنون استفاده می شوند، ایمپلنت های قابل حل شدن که دو هفته تحریک مداوم را عرضه می دهند و دستگاههای کمربند مانندی که به دور مثانه پیچیده می شوند تا عملکرد اندام را بازیابی کنند. گروهی از پژوهشگران "دانشگاه صنعتی گراتس"(TU Graz) اتریش، "دانشگاه زاگرب"(University of Zagreb) کرواسی و "موسسه فناوری اروپای مرکزی"(CEITEC)، روش دیگری را برای رسیدن به این هدف عرضه کرده اند که در آن از رنگدانه های حساس به نور استفاده می شود.
پژوهشگران در این پروژه، از رنگدانه ها برای تشکیل دادن یک لایه نازک ویفر مانند استفاده کردند که ضخامت آن فقط چند نانومتر است و می تواند نور را به شارژ الکتریکی تبدیل کند. مکانیسمی مشابه این مکانیسم، در مرکز سلول های خورشیدی آلی هم وجود دارد. با قرار گرفتن سلول های عصبی روی لایه نازک و فراهم شدن امکان رشد آنها، سلول ها با تولید تکانه های الکتریکی، به بار الکتریکی پاسخ می دهند.
پژوهشگران در بررسی های آزمایشگاهی نشان دادند که سلول های عصبی رشد یافته روی لایه نازک را میتوان توسط فلاش های نوری تحریک کرد تا امکان فعالیت داشته باشند و سلول های عصبی مجاور را تحریک کنند. نوع نور قرمز مورد استفاده می تواند بدون ایجاد کردن آسیب، به اعماق بدن نفوذ کند. این در شرایطی است که خود لایه های رنگدانه به خوبی توسط سلول های انسانی و حیوانی تحمل می شوند.
"ترزا رینمولر"(Theresa Rienmüller)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: برخلاف روش های معمول تحریک الکتریکی که از راه الکترودهای فلزی صورت می گیرند، لایه های رنگدانه ای ما روش کاملا جدیدی را برای تحریک سلول های عصبی نشان می دهند.
پژوهشگران، کاربردهای احتمالی این فناوری را به طور گسترده توضیح دادند. این فناوری می تواند پتانسیل خاصی هم در درمان صدمه های مغزی شدید داشته باشد. در این نوع کاربرد، لایه نازک را میتوان برای پیشگیری از مرگ سلول های عصبی و تقویت فرایند بهبود در بدن مستقر کرد. همچنین، این فناوری را میتوان برای درمان سایر صدمه های عصبی و تسکین درد به کار گرفت و باآنکه برای آماده سازی آن به منظور کاربرد بالینی باید کارهایی صورت بگیرد اما دانشمندان اعتقاد دارند که اولین لایه ها می توانند طی دو سال آینده در بدن کاشته شوند.
این پژوهش، در مجله "Advanced Materials Technologies" به چاپ رسید.1401/01/23
10:21:55
5.0 / 5
903
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد