رصد انفجار مهیبی که هر 1000 سال یک دفعه رخ می دهد

رصد انفجار مهیبی که هر 1000 سال یک دفعه رخ می دهد

گروه هوش مصنوعی: ستاره شناسان موفق به رصد یک انفجار مهیب در لبه کهکشان راه شیری شده اند که هر 1000 سال یک دفعه اتفاق می افتد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ستاره شناسان مدت ها است که ستاره های درحال مرگ را مطالعه می کنند، چونکه آنها اطلاعات مهمی درباره جهان ما در خود دارند و همین طور تصاویری مسحور کننده می سازند.
حالا تحقیقات روی یک ستاره مرده در لبه کهکشان راه شیری می تواند شواهدی از یک نوع انفجار گرماهسته ای مهیب را نشان دهد که تا حالا دیده نشده بود.
ممکنست ۱۰۰۰ سال طول بکشد تا چنین رویدادی باردیگر اتفاق بیفتد، به این معنا که ما دیگر هیچ گاه در طول زندگی خود چنین رویدادی را نخواهیم دید.
"همجوشی گرماهسته ای"(Thermonuclear) فرآیندی است که در آن اتم ها با مقادیر زیادی گرما با یکدیگر ترکیب می شوند یا اصطلاحا "همجوشی" می شوند.
دو شکل همجوشی گرماهسته ای وجود دارد: شکل کنترل نشده که در آن انرژی حاصل بصورت کنترل نشده آزاد می شود، همانطور که در سلاح های گرماهسته ای(بمب های هیدروژنی) و در بیشتر ستارگان وجود دارد و شکل دوم که کنترل شده است و در آن، واکنش های همجوشی در محیطی انجام می شود که اجازه می دهد بخشی یا تمام انرژی آزاد شده برای اهداف سازنده مهار شود.
یک انفجار مهیب
انفجار مذکور در سال ۲۰۱۱ رخ داده است و در عرض تنها ۳ دقیقه، آن مقدار انرژی را که خورشید در طول ۸۰۰ سال آزاد می کند، آزاد کرده است. پژوهشگران این انفجار را یک "ابرانفجار" نامیده اند.
"جرون هومان" یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: برای هر نوع انفجار هسته ای، به دمای بسیار بالا و فشار بسیار بالا نیاز است. برای یک انفجاربزرگ، دما و فشار مورد نیاز آن قدر زیاد است که ما فکر می نماییم ممکنست فقط یک دفعه در یک منبع خاص در هر ۱۰۰۰ سال رخ دهد.
وی ادامه داد: حالا این ابرانفجار در عمق یک ستاره نوترونی و در نتیجه ی صدها یا هزاران سال افزایش و انباشت گرما و فشار رخ داده است.
انفجار گرماهسته ای در عمق ستاره نوترونی
ستاره ای که این انفجار مهیب را به وجود آورده است، "MAXI J۰۵۵۶–۳۳۲" نام دارد. در سال ۲۰۱۱، زمانی که پژوهشگران برای نخستین بار آنرا مشاهده نمودند، بلافاصله متوجه شدند که چیزی در مورد این انفجار خاص متفاوت می باشد. "هومان" می گوید: در هفته اول بعد از اختتام انفجار، متوجه شدیم که این ستاره فوق العاده داغ و حدودا دو برابر گرم تر از هر ستاره دیگری که قبلا مشاهده کرده ایم، است.
حالا بعد از ۱۰ سال مطالعه دقیق این ستاره نوترونی، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که یک انفجار گرماهسته ای را شاهد بوده اند که در اعماق یک ستاره نوترونی در نتیجه همجوشی هسته ای اکسیژن یا نئون رخ داده است.
"هومان" اضافه کرد: این نخستین مشاهده از یک ابرانفجار بوده است.
در چکیده این مطالعه آمده است: مطالعه ستارگان نوترونی گذرا، ابزار قدرتمندی برای روشن کردن خواص پوسته ستاره های نوترونی فراهم می آورد. ما شبیه سازی های عددی گسترده ای از تکامل ستاره نوترونی در طیف پرتوی ایکس دوتایی گذرا "MAXI J۰۵۵۶-۳۳۲" ارائه می نماییم.
ما تقریباً ۲۰ مشاهده بدست آمده در طول فازهای سکون را بعد از چهار فوران تشعشع مختلف در دهه گذشته بررسی کردیم.
نخستین طغیان مشاهده شده که ما فرض می نماییم که یک انفجار گرماهسته ای غول پیکر و یک "ابرانفجار" بوده است، ناشی از سوزاندن ناپایدار ایزوتوپ های اکسیژن یا نئون غنی از نوترون است.
این نخستین مشاهده یک ابرانفجار است و اینها رویدادهای بسیار نادری هستند.
پژوهشگران می گویند، برخلاف خروجی انرژی زیاد، این ابرانفجار به سبب عمقش هیچ افزایش قابل توجهی در درخشندگی در طول فاز برافزایش ایجاد نکرد و تنها با اثرگذاری بر روی سرد شدن بعدی ستاره نوترونی قابل شناسایی است.
منبع:

1400/12/11
21:54:40
5.0 / 5
689
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد