تأمین سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری یک شرکت فضایی جدید چینی

تأمین سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری یک شرکت فضایی جدید چینی

به گزارش گروه هوش مصنوعی یک شرکت جدید موشکی چینی بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار برای انجام پرتاب های فضایی خود جمع آوری کرده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یکی از جدید ترین استارتاپ های فضایی چین، مبلغ هنگفتی را برای طیف وسیعی از پرتاب کننده های پیچیده خود معروف به "گرویتی"(Gravity) جمع آوری کرده است.
این شرکت با نام "اورین اسپیس"(Orienspace) در سال ۲۰۲۰ تأسیس شد و سال قبل بعد از تأمین بودجه اولیه ۶۵ میلیون دلاری، موجودیت خویش را اعلام نمود و جزئیات برنامه هایی را برای ساخت و توسعه مجموعه ای از موشک ها عرضه کرد.
این شرکت حالا اخیرا ۴۷ میلیون دلار دیگر جمع آوری کرده است تا به یکی از استارتاپ های فضایی چینی تبدیل گردد که با وجود تازه تاسیس بودن، بسیار مورد حمایت قرار گرفته است.
"اورین اسپیس" می خواهد نخستین موشک خود معروف به "گرویتی ۱"(Gravity ۱) را در سال ۲۰۲۳ به فضا پرتاب کند. این موشک از سوخت ترکیبی استفاده می نماید، بدین شکل که مرحله اصلی پیشران آن از سوخت مایع و تقویت کننده های ساده تر آن از سوخت جامد بهره می برند. این موشک به طول ۳۱ متر ایجاد می شود و بگونه ای برنامه ریزی شده است تا بتواند ۳۰۰۰ کیلوگرم محموله را به مدار نزدیک زمین(LEO) حمل کند.
پرتابگرهای بزرگ تر و چالش برانگیزتر "گرویتی ۲" و "گرویتی ۳" در سالهای ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ معرفی خواهند شد و می توانند به ترتیب ۱۵ هزار کیلوگرم و ۳۰ هزار کیلوگرم محموله را به مدار نزدیک زمین ارسال نمایند.
"گرویتی ۳" یک موشک قابل استفاده مجدد خواهد بود که از سوخت نفت سفید و اکسیژن مایع استفاده می نماید و امکان توسعه نسخه سه هسته ای از آن، یعنی مشابه با آنچه که شرکت "اسپیس ایکس" در موشک "فالکون ۹" برای ساخت موشک "فالکون هوی" انجام داد، وجود دارد.
این شرکت که دارای ۷۰ کارمند است علاوه بر ساخت و توسعه موشک های جدید خود، ساخت یک مرکز آزمایش مونتاژ و ادغام موشکی تجاری را در شهر هایانگ واقع در استان شاندونگ شروع کرده است.
شهر هایانگ هم اکنون میزبان یک فضاپیمای جدید چینی است که مقرر است از دریا به فضا پرتاب شود و همراه با آن، یک کشتی ویژه طراحی شده که مخصوص پرتاب های دریایی است و انتظار می رود اواخر سال میلادی جاری آماده خدمت شود.
امکانات موجود در هایانگ به "اورین اسپیس" یک سایت پرتاب و یک پلت فرم برای فرود موشک های خود عرضه می دهد.
یکی از چهره های برجسته این شرکت، "یائو سانگ" مدیرعامل ۲۹ ساله آن است که قبلاً شرکت فناور "شنجیان"(Shenjian) را تأسیس کرده بود. "یائو" در نوامبر ۲۰۲۱ در مصاحبه ای با رسانه های چینی اعلام نمود که قراردادهایی را برای پرتاب ماهواره برای مجموعه اینترنتی ماهواره ای ملی چین در نظر گرفته است که نشانه های اولیه حاکی از برنامه ریزی برای پرتاب حدود ۱۳ هزار ماهواره به مدار زمین است.
با این وجود، این شرکت با یک میدان رقابتی قوی و مملو از رقیب روبرو خواهد شد، چون که دولت چین از سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفته حوزه فضایی این کشور را به روی بخش خصوصی باز کند.
"یائو" در همان مصاحبه اظهار داشت که "اورین اسپیس" امکانات گردشگری فضایی را هم بررسی خواهد نمود. او همینطور به اهمیت مشارکت کامل چین در تلاشهای فضایی اشاره و اعلام نمود که این کشور به شدت مایل به پیشرفت است.
یائو داشتن منابع فضایی را همچون داشتن ماهواره هایی را که در مدار زمین کار می کنند، بعنوان نخستین قدم می بیند.
"یائو" می گوید که اگر چین حالا وارد رقابت فضایی نشود، فضا تحت سلطه شرکت هایی مانند "اسپیس ایکس" خواهد بود.1400/11/25
22:36:34
5.0 / 5
1104
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد