تركیبات مولكولی كه به بازسازی عضلات در پیری كمك می كنند

تركیبات مولكولی كه به بازسازی عضلات در پیری كمك می كنند

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران آمریکایی اهتمام دارند با کمک ترکیبات مولکولی خاصی، به بازسازی بافت های عضلانی کمک کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی موسسه سالک، یکی از چندین اثر ناشی از پیری، از دست دادن توده عضلانی است که به ناتوانی افراد مسن منجر می شود. پژوهشگران "موسسه سالک"(Salk Institute) آمریکا برای مقابله با این مشکل، درحال بررسی روش هایی هستند که با بهره گیری از ترکیبات مولکولی مورد استفاده در پژوهش های مربوط به سلول های بنیادی، بازسازی بافت عضلانی را تسریع می کند.
پژوهشگران در این پروژه نشان داده اند که استفاده از این ترکیبات، بازسازی سلول های عضله در موش ها را با فعال کردن پیش سازهای سلول های عضلانی موسوم به "مولدهای میوژنیک" (myogenic progenitors) می افزاید. بااینکه قبل از به کار بردن این روش در انسان، باید بررسی بیشتری صورت گیرد اما این پژوهش، بینشی را در مورد مکانیسم های اساسی مربوط به بازسازی و رشد عضلات فراهم می آورد و شاید روزی بتواند به ورزشکاران و بزرگسالان درحال پیر شدن، در بازسازی موثرتر بافت کمک نماید.
پروفسور "خوان کارلوس ایزپیسوا بلمونته"(Juan Carlos Izpisua Belmonte)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: از دست دادن پیش سازها، با از میان رفتن عضلات ناشی از افزایش سن مرتبط می باشد.
پژوهش ما، عوامل خاصی را نشان میدهد که می توانند بازسازی عضلات را سرعت ببخشند. همین طور پژوهش ما، مکانیسمی را که این مساله در اثر آن رخ می دهد، معرفی می کند.
ترکیبات مورد استفاده در این پژوهش، اغلب "عوامل یاماناکا"(Yamanaka factors) نامیده می شوند که به خاطر دانشمند ژاپنی که آنها را کشف کرده است، اینگونه نامگذاری شده اند. عوامل یاماناکا، تلفیقی از پروتئین هایی هستند که نحوه کپی شدن DNA را برای تبدیل شدن به سایر پروتئین ها کنترل می کنند. این ترکیبات در پژوهش های آزمایشگاهی، برای تبدیل کردن سلول های ویژه ای مانند سلول های پوست به سلول هایی شبیه به سلول های بنیادی مورد استفاده قرار می گیرند. این بدان معناست که توانایی تبدیل شدن به انواع متفاوت سلول را دارند.
"چاو وانگ"(Chao Wang)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: آزمایشگاه ما پیش تر نشان داده بود که این عوامل می توانند سلول ها را جوان کنند و به بازسازی بافت در حیوانات زنده بیانجامند اما نحوه رخ دادن آن پیش تر مشخص نبود.
بازسازی عضله، توسط سلول های بنیادی عضله انجام می گیرد که "سلول های ماهواره ای"(Satellite cells) نامیده می شوند. سلول های ماهواره ای، در شکاف میان لایه ای از بافت همبند و فیبرهای عضلانی قرار دارند. پژوهشگران در این پروژه، از دو مدل موش متفاوت استفاده کردند تا تغییرات سلول های بنیادی عضله را بعد از افزودن عوامل یاماناکا مشخص کنند. آنها جهت بررسی تاثیر عوامل مستقل از سن، روی موش های جوان تمرکز کردند.


پژوهشگران در مدل مربوط به فیبرهای عضلانی دریافتند که افزودن عوامل یاماناکا با کاهش سطح پروتئینی موسوم به "Wnt4"، بازسازی عضله را در موش ها تقویت می کند. در مقابل، عوامل یاماناکا در مدل مربوط به سلول های ماهواره ای، این سلول ها را فعال نمی کنند و بازسازی عضله را بهبود نمی بخشند. این نشان میدهد که Wnt4، نقشی حیاتی در بازسازی عضلات بر عهده دارد.
"ایزپیسوا بلمونته"(Izpisua Belmonte)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: شاید یافته های این پژوهش، نهایتا به ارائه درمان های جدیدی با هدف قرار دادن Wnt4 بیانجامند.
وی ادامه داد: آزمایشگاه ما بتازگی تکنولوژیهای جدید اصلاح ژن را ارایه داده است که شاید بتوان از آنها برای بهبود بازیابی عضله بعد از لطمه و بهبود عملکرد آن استفاده نمود. شاید ما بتوانیم از این فنآوری برای کاهش مستقیم سطح Wnt4 در عضله اسکلتی یا متوقف کردن ارتباط میان Wnt4 و سلول های بنیادی عضله استفاده نمائیم.
پژوهشگران درحال بررسی روش های دیگری همچون استفاده از آران ای پیامرسان و مهندسی ژنتیک نیز هستند تا آنها را برای جوانسازی سلول ها به کار بگیرند. شاید این روش ها نهایتا به ارائه روش های جدیدی برای تقویت بازسازی بافت و اندام های بدن کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1400/03/06
15:22:48
5.0 / 5
1155
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد