بزرگترین بازمانده ابرنواختر رصد شد

بزرگترین بازمانده ابرنواختر رصد شد

محققان ˮدانشگاه کورتینˮ استرالیا در مطالعه اخیرشان بزرگترین بازمانده ابرنواختر را کشف کردند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، یک گروه بین المللی از دانشمندان با استفاده از تلسکوپ اشعه ایکس قدرتمند "ای روزیتا"(eROSITA) بزرگترین بازمانده ابرنواختری که تابحال با اشعه ایکس شناسایی شده را کشف کردند. این بازمانده ابرنواختر "هوینگا"(Hoinga) نامیده می شود.
دانشمندان انتظار داشتند چندین ابرنواختر را طی سالهای آینده کشف کنند و از اینکه خیلی زود توانستند یکی از آنها را کشف کنند بسیار هیجان زده شدند.
بازمانده ابرنواختر هوینگا بسیار بزرگ است و فاصله بسیاری از صفحه کهکشانی دارد. با قطر حدود ۴.۴ درجه، ناحیه ای حدود ۹۰ برابر بزرگتر از اندازه ماه کامل را پوشش می دهد. علاوه بر این، این بازمانده بسیار دورتر از صفحه کهکشانی قرار دارد که این مورد بسیار غیرمعمول است.
دکتر "ناتاشا هرلی واکر"(Natasha Hurley-Walker) متخصص فیزیک نجومی از دانشگاه کورتین با همکاری تعدادی از محققان فیزیک فرازمینی و اخترفیزیک موسسه ماکس پلانک این مطالعه را انجام دادند.
دکتر هرلی واکر اظهار داشت: تلسکوپ ای روزیتا، که روی ماهواره SRG(روسیه-آلمان) قرار دارد، ۲۵ برابر حساس تر از نمونه قبلی خود یعنی روسات است، ازاین رو ما انتظار این را داشتیم که طی سالهای آینده بازمانده های ابرنواختر جدیدی را کشف نماییم و از اینکه خیلی زود توانستیم این کار را انجام دهیم، هیجان زده شدیم. علاوه بر این هوینگا بزرگترین بازمانده ابرنواختری است که از راه اشعه ایکس کشف شده است و از نظر اندازه ظاهری حدود ۹۰ برابر بزرگتر از ماه کامل است. ما انتظار داریم که حدود ۱۲۰۰ بازمانده ابرنواختر در کهکشان ما وجود داشته باشد. با این وجود تابحال فقط ۳۰۰ مورد از آنها پیدا شده است. به صورت معمول انتظار نمی رود که بازمانده ابرنواختر در عرض های کهکشانی بالا پیدا شود، ازاین رو این مناطق معمولاً مورد بررسی قرار نمی گیرند و این به این مفهوم است که امکان دارد تعداد بیشتری از این بازمانده ها در آنجا باشند که مورد بررسی قرار نگرفته اند و می بایست کشف شوند.
منبع:

1399/12/18
11:23:56
0.0 / 5
1303
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد