پژوهشگاه رویان از ثمرات انقلاب؛

نگاه دنیا به ایران با سلول بنیادی تغییر نمود

نگاه دنیا به ایران با سلول بنیادی تغییر نمود

رئیس پژوهشگاه رویان با اعلان اینکه عمر فناوری های سلول بنیادی، پزشکی تولید مثل، ناباروری و مباحث بیوتکنولوژی همزمان با انقلاب بوده اظهار داشت: خوشحالیم که دراین زمینه همپای دنیا حرکت کردیم.دکتر عبدالحسین شاهوردی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دستاوردهای پژوهشگران در عرصه سلول بنیادی پس از انقلاب اظهار نمود: ما در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی مسیری را انتخاب کردیم که نیاز جامعه بود و در صدد برآمدیم تا در امتداد حل این نیاز جامعه پاسخ علمی توسط تیم های علمی داشته باشیم.
رئیس پژوهشگاه رویان با تاکید بر اینکه در حقیقت باید یک ساختاری در زمینه سلول بنیادی شکل می گرفت، اظهار داشت: ابتدا در قالب مؤسسه، بعد در قالب مرکز تحقیقات و به دنبال آن پژوهشکده، سپس امروز پژوهشگاهی را در کشورمان در زمینه سلول بنیادی و مباحث بیوتکنولوژی می بینیم که علاوه بر ارائه خدمات به تربیت نیروهای انسانی نیز توجه می کند.
وی ضمن گرامیداشت یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی مؤسس پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در حقیقت برای پاسخ به نیازهای جامعه در زمینه سلول بنیادی قدم هایی را در پژوهشگاه رویان برداشتیم و در این راه به تمام جوانب توجهات کافی داشتیم.
وی با اشاره به یکی از اقدامات رویان اظهار داشت: یکی از نیازهای جامعه تربیت نیروی انسانی و مجربی است که بتواند بطور تخصصی پاسخگوی نیازهای جامعه باشد؛ دراین زمینه ها اتفاقات خوبی افتاده که تعداد زیاد دانشجویان دوره دکتری و فوق لیسانس گواه بر این مساله است؛ این دانشجویان پایان نامه هایشان را در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گذراندند و با تجربه ای که به دست آوردند توانستند وارد بازار کار شوند و ارائه خدمت کنند.
شاهوردی با اعلان اینکه تا حالا نزدیک به هزار دانشجو پروژه های خودرا در قالب پایان نامه در رویان گذرانده اند، اظهار داشت: اعتقاد ما بر این است اگر دانشجویی می تواند مولد و کارآفرین باشد بیکار نمی نشیند و این مساله در دانشجویان حوزه سلول بنیادی، پزشکی تولید مثل و ناباروری دیده می شود که در مراکز مختلف مرتبط مشغول به کار هستند و خدمات ارائه می کنند.
دانش هایی که پس از انقلاب شکل گرفتند
شاهوردی با تاکید بر اینکه علاوه بر تربیت نیروی انسانی پس از شکل گیری پژوهشگاه رویان، استفاده از دستاوردهای این حوزه نیز اولویت های ما بود، اظهار داشت: دانش سلول بنیادی، پزشکی تولید مثل و ناباروری، همین طور مباحث بیوتکنولوژی از دانش هایی هستند که عمر موثرشان حدود ۴ دهه است و این همزمانی با انقلاب ما بوده؛ خوشحالیم که همپای دنیا بموقع حرکت کردیم و تک بعدی پیش نرفتیم.
به گفته رئیس پژوهشگاه رویان، شاید در عرصه های مختلف «خدمات تخصصی» نیازمان بوده اما در کنار اینها به موضوعات ایجاد زیرساخت، چاپ نتایج کار در قالب کتاب، مجلات، مقالات، تربیت نیروهای انسانی و ارائه خدمات و… نیز توجه کرده ایم.
وی اضافه کرد: ماحصل چاپ مقالات در مجلات معتبر این است که نام جمهوری اسلامی ایران بین کشورهای منطقه صاحب دانش روشن تر و شفاف تر می شود و این موجب افتخار است؛ یکی از نتایج این اقدامات پژوهشگران در حوزه سلول بنیادی این است که به وضوح تغییر نگاه به ایران را در سطح جهانی می بینیم.
وی اضافه کرد: همین طور برخی کشورها در مقابل پیشرفت های ایران واکنش نشان می دهند و ابراز تمایل می کنند که برای بعضی دانش ها بهتر است با ایران تعامل نماییم.
پژوهشگاه رویان در میان ۱۰ مرکز پزشکی تولید مثل و ناباروری
شاهوردی درباب جایگاه ایران در زمینه درمان ناباروری خصوصاً ناباروری مردان اظهار داشت: پژوهشگاه رویان در ۱۰ مرکز برتر دنیا نهمین مرکز در حوزه ناباروری مردان از نظر تولید دانش و اثرگذار؛ شناخته شده است که تنها ۶ مرکز امریکایی هستند.
وی درباب جایگاه ایران در عرصه سلول بنیادی و دانش پزشکی تولید مثل و ناباروری اظهار داشت: ما از کشورهای پیشرو در این حوزه ها هستیم؛ انجمن بین المللی سلول بنیادی برمبنای چندین شاخص مشخص کرده که ایران همچون کشورهای تأثیر گذار در این حوزه ها است و همیشه در منطقه حرف اول را در حوزه پزشکی تولید مثل، درمان ناباروری و سلول بنیادی می زند.
رئیس پژوهشگاه رویان با اعلان اینکه فقط پژوهشگاه رویان نیست که در زمینه سلول بنیادی، پزشکی تولید مثل و ناباروری فعالیت می کند، اظهار داشت: ما در کشورمان مراکز خوب دیگری داریم که چنین خدماتی را ارائه می دهند.
تلاش برای ارتقای رتبه ایران در عرصه سلول بنیادی و پزشکی بازساختی
وی با اشاره به برنامه های رویان برای ارتقا رتبه در عرصه سلول بنیادی، پزشکی بازساختی اظهار داشت: ارتقا این رتبه در برنامه ها و استراتژی های دوم پژوهشگاه باتوجه به نگاه و رویکرد جدید مد نظر است و بنا داریم مشارکت بیشتری با سایر کشورها داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه درصد زیادی از مقالاتی که در این حوزه ها به چاپ می رسد مربوط به پژوهشگاه رویان است، اظهار داشت: اما تمام تلاش پژوهشگران این حوزه بر پرچمداری و جلودار بودن نام ایران در میان سایر کشورهاست.
ایجاد ۷۰ مرکز درمان ناباروری در کشور پس از انقلاب
شاهوردی با اعلان اینکه یک زمانی بیماران برای درمان ناباروری به خارج از کشور می رفتند اما امروز در کشور درمان می شوند، اظهار داشت: حالا در مرحله ای هستیم که بیماران خارجی به خصوص مسلمان برای درمان به کشور ما می آیند.
شاهوردی با اعلان اینکه ۷۰ مرکز درمان ناباروری در کشور فعالیت می نمایند، اظهار داشت: این بدان معناست که در هر استان یک الی چند مرکز ناباروری داریم که همه پس از انقلاب شکل گرفتند.
برند رویان به خارج می رود / ‏مشارکت‬ رویان در مراکز جدید
شاهوردی با اعلان اینکه بسیاری از کشورها هستند که راغب به مشارکت با پژوهشگاه رویان هستند، اظهار داشت: کشورهایی در منطقه آسیا (آسیای شرقی)، برخی کشورهای آفریقایی تمایل دارند با کشور ما مشارکت کنند؛ شرایط برای مشارکت این بوده که برند رویان به این کشورها برود و مباحث ناباروری و بحث های تحقیقاتی همانند پژوهشگاه رویان در ایران دنبال شود.
وی با اعلان اینکه با برخی کشورهای اسلامی منطقه به خصوص کشورهای آفریقایی تعاملاتی داشتیم و قراردادهایی منعقد شده اظهار داشت: بعنوان قدم اول قراردادهایی منعقد شده و امیدواریم در برنامه دوم پژوهشگاه رویان و در سال ۱۴۰۰ در یک الی دو کشور تعامل و ارتباط ارائه خدمات تخصصی و آموزشی پژوهشی داشته باشیم و برند رویان با همین رویکردها جلو برود.

1399/11/16
18:14:41
0.0 / 5
1138
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد