عكس روز ناسا

ادای احترام به فضانوردانی كه در راه علم جان باختند

ادای احترام به فضانوردانی كه در راه علم جان باختند

به گزارش گروه هوش مصنوعی ناسا به تازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری منتشر نمود و در آن از افرادی که سال ها پیش در ناسا خدمت کرده اند و در مأموریت های فضایی جان خویش را از دست داده اند، یاد کرد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، ناسا با انتشار عکس فوق نوشت: هر سال ماه ژانویه، ما برای ادای احترام به اعضای خانواده ناسا(از جمله خدمه آپولو ۱ و شاتل های فضایی چلنجر و کلمبیا) که جان خودرا در حال کشف و اکتشاف از دست داده اند از آنها یاد می نماییم. ۲۸ ژانویه سال ۲۰۲۱ نیز سی و پنجمین سالگرد واقعه انفجار شاتل فضایی چلنجر را برگزار کردیم.
در ادامه ناسا اسامی خدمه این ماموریت ها را نوشت:
آپولو ۱⁣
آپولو ۱ قسمتی از پروژه آپولوی ناسا برای آماده سازی فرود انسان بر سطح کره ماه بود. این ماموریت ناسا در سال ۱۹۶۷ بوقوع پیوست و طی حادثه ای مرگبار که به سبب اشتعالزایی مواد داخل سفینه و اکسیژن خالص آن بود هر سه فضانورد آپولو ۱ که در حال تمرین روی زمین بودند در آتش سوختند.
اسامی فضانوردان این ماموریت:
راجر چافی(Roger Chaffee)
گاس گریسوم⁣(Gus Grissom)
اد وایت⁣(Ed White)
⁣اس تی اس-۵۱-ال چلنجر
واقعه انفجار شاتل فضایی چلنجر در تاریخ ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶ رخ داد. زمانی که شاتل فضایی چلنجر در(ماموریت اس تی اس-۵۱-ال) ۷۳ ثانیه پس از پرواز خود منفجر و تبدیل به چند تکه شد که منجر به مرگ تمام هفت خدمه شد. این فضاپیما در طول اقیانوس اطلس و در سواحل فلوریدا مرکزی گرفتار نقص فنی و انفجار شد.
اسامی فضانوردان این ماموریت:
کریستا مک اولیف⁣(Christa McAuliffe)
رون مک نیر(Ron McNair)
الیسون انیزوکا(Ellison Onizuka)
جودی رزنیک(Judy Resnik)
دیک اسکوبی(Dick Scobee)
مایکل اسمیت(Michael Smith)
گریگوری جارویس(Gregory Jarvis)
⁣اس تی اس-۱۰۷ کلمبیا
اس تی اس-۱۰۷، یکی از ماموریت های شاتل فضایی کلمبیا متعلق به ناسا بود که در ۱۶ ژانویه ۲۰۰۳ پرتاب شد. هر هفت خدمه در اول فوریه ۲۰۰۳ با متلاشی شدن مدارگرد هنگام ورود به اتمسفر زمین کشته شدند. دلیل این رخداد، کنده شدن تکه ای از فوم عایق از مخزن سوخت خارجی و برخورد آن به لبه بال چپ فضاپیما بود که موجب لطمه رسیدن به اجزای حفاظت گرمایی شاتل(کاشی عایق گرمای کربن تقویت شده) شده بود. این مسئله موجب افزایش دمای شدید آن ناحیه و سپس تکه تکه شدن بال چپ و از دست رفتن کنترل شاتل و متلاشی شدن آن شد.
اسامی فضانوردان این ماموریت:
مایکل اندرسن⁣(Michael Anderson)
دیوید براون(David Brown)
کالپانا چاولا(Kalpana Chawla)
لارل بلر سالتون کلارک(Laurel Blair Salton Clark)
ریک هازبند(Rick Husband)
ویلی مک کول(Willie McCool)
ایلان رامون⁣(Ilan Ramon)
منبع:

1399/11/11
21:50:35
0.0 / 5
1315
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد