درمان نوعی سرطان ریه با روش جدید

درمان نوعی سرطان ریه با روش جدید

گروه هوش مصنوعی: خراسان رضوی پژوهشگران در موسسه تحقیقات مرکز پزشکی کودکان دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی (CRI)، لطمه پذیری متابولیکی جدیدی را در یک نوع سرطان بسیار تهاجمی، ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) کشف کردند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران اظهار کردند: این یافته ها می تواند زمینه را برای درمان های جدید بیماران مبتلابه جهش در دو ژن اصلی KRAS و LKB۱ فراهم آورد. بیمارانی که تومورهای آنان حاوی هردوی این جهش ها باشد به بیماران با تومورهای KL معروف هستند که نتایج درمانی ضعیفی دارند و معمولا به ایمونوتراپی پاسخ نمی دهند.
دکتر رالف دبراردینیس، استاد CRI و محقق موسسه پزشکی هوارد هیوز ایالات متحده اظهار نمود: «پیش ازاین، تصور می کردیم که بیشتر تومورها برای رشد به همان تعداد مسیرهای متابولیکی متکی هستند اما در دهه اخیر آموخته ایم که این تصور نوعی سهل انگاری است چون زیر کلاس های مختلف تومور نیازهای متابولیکی خاصی دارند که ناشی از جهش در ژن های کلیدی است. با درک اینکه چگونه ترکیبات خاص جهش، موجب رشد و متاستاز تومور می شود می توانیم برای بیماران درمان های متنوعی طراحی نماییم.»
هنگامی که هر دو ژن در یک تومور جهش می یابند، جهش در هر دو KRAS یا LKB۱ می تواند متابولیسم را به صورت جداگانه تغییر دهد و این مورد در نیازهای متابولیکی کمتر شناخته شده است. دانشمندان برای کشف لطمه پذیری های جدید متابولیکی، خواص متابولیکی تومورهای KL را بطور ژنتیکی در موش ها ایجاد و با تومورهای حاوی جهش های مختلف و ریه طبیعی مقایسه کردند.
آنان دریافتند که مسیر بیوسنتز هگزوزامین (HBP) در تومورهای KL فعال می شود. این یافته ها با تحقیقات قبلی در آزمایشگاه DeBerardinis مطابقت داشت، نتایج آن نشان داده بود، سلول های KL متابولیسم کربن و نیتروژن را به روش هایی برنامه ریزی می کنند که رشد و حساسیت آنها را به مهارکننده های خاص متابولیک می افزاید.
HBP به سلول ها اجازه می دهد، پروتئین ها بوسیله فرایندی به نام گلیکوزیلاسیون که تسهیل کننده حرکت و ترشح پروتئین است، تغییر کنند. تصور می شود که سرعت بالای تولید پروتئین که به رشد تومور KL دامن می زند، نیاز به فعال سازی HBP دارد. بمنظور توسعه روش های مهار HBP، پژوهشگران در مرحله بعد آنزیم GFPT۲ را بعنوان یک فرض اصلی در تومورهای KL شناسایی نمودند. ساکت کردن ژنتیکی یا مهار شیمیایی این آنزیم موجب مهار رشد تومور KL در موش ها شد، اما تاثیر کمی در رشد تومورهای که فقط حاوی جهش KRAS بودند، داشت. در کل، یافته ها اهمیت HBP در تومورهای KL را نشان میدهد و بیان می کند که GFPT۲ می تواند یک هدف مفید برای این زیرگروه تهاجمی NSCLC باشد.
محقق ارشد این تحقیق، جیئون کیم دانشجوی فوق دکترا و استادیار گروه بیوشیمی و ژنتیک مولکولی دانشگاه ایلینوی شیکاگو می گوید: «ازآنجاکه هیچ بازدارنده خاصی در مقابل GFPT۲ وجود ندارد، قدم بعدی ما این است که دریابیم آیا مسدود کردن مراحل خاصی در راه گلیکوزیلاسیون می تواند ازنظر درمانی مفید باشد یا خیر. درنهایت ما به دنبال گزینه هایی هستیم که بتواند از رشد و گسترش این تومورهای تهاجمی جلوگیری کند.»
نتایج این تحقیق در نشریه Nature Metabolism منتشرشده است.
منبع:

1399/10/18
00:08:44
0.0 / 5
1122
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد