در موجودات زنده؛

اصلاح نقایص ژنتیكی برای درمان بیماری های ژنتیكی انجام شد

اصلاح نقایص ژنتیكی برای درمان بیماری های ژنتیكی انجام شد

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران توانایی اصلاح نقایص ژنتیكی در شرایط آزمایشگاهی و در محیط بدن موجودات زنده را برای درمان بیماری های ژنتیكی كسب كرده اند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، بیماری های تک ژنی نتیجه جهش در یک ژن خاص هستند، بنابراین تنها امید برای درمان آنها یا دست کم کاهش عوارض ناشی از آنها استفاده از روش های اصلاح ژن است.
با این دیدگاه و با عنایت به نتایج امیدبخش اخیر در حوزه اصلاح ژن و ابداع روش هایی مانند CRISPR/Cas۹، TALENs و ZFNs در این حوزه، پژوهشگران توانایی اصلاح نقایص ژنتیکی در شرایط آزمایشگاهی و در محیط بدن موجودات زنده را کسب کرده اند.
کارآزمایی های بالینی که از ابزارهای یاد شده برای درمان بیماری های ژنتیکی استفاده می نمایند گواهی بر موثر بودن این روش ها هستند. با این همه همچنان چالش های زیادی در مورد بی خطر بودن استفاده از این روش ها و هدایت درست ابزار اصلاح ژن به محل جهش، پیش روی پژوهشگران این حوزه است.
به منظور جمع بندی اطلاعات موجود در این حوزه و فراهم کردن راهنمای مناسبی برای دانشجویان و پژوهشگران، محققان مبادرت به نگارش مقاله ای مروری دراین باره کردند که در مجله بین المللی Clinical Genetics به چاپ رسیده است.
در این مقاله به تاریخچه، طبیعت، روش های انتقال و کاربردهای ابزارهای اصلاح ژن در شرایط آزمایشگاهی و در بدن موجودات زنده پرداخته شده و کارآزمایی های بالینی انجام شده معرفی شده اند.
جمع بندی این داده ها نشان می دهد، آینده روش های اصلاح ژن تا حدود زیادی به نتایج کارآزمایی های بالینی در حال انجام در این عرصه بستگی دارد، چونکه تایید نهایی درمورد میزان کاربرد این روش ها، به همین نتایج بستگی دارد.
به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، این پروژه توسط رویا رمضان خانی، دکتر حامد میرزایی، دکتر مسعود وثوق و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی کاشان و انیستیتو سلول های بنیادی بلژیک انجام گرفته است.


منبع:

1399/08/02
16:13:37
5.0 / 5
1586
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد