ساخت عینک 3 بعدی برای موش ها!

ساخت عینک 3 بعدی برای موش ها!

به گزارش گروه هوش مصنوعی، پژوهشگران عینک های حقیقت مجازی را برای موش ها ساخته اند تا بررسی نمایند که مغز آنها چگونه به شکارچیان درحال حرکت واکنش نشان داده است. آنها این سیستم را iMRSIV می نامند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، دانشمندان سالهاست که از تنظیمات واقعیت مجازی برای مطالعه فعالیت مغز موش های آزمایشگاهی استفاده می نمایند. در گذشته، این کار با احاطه کردن موش ها با نمایشگرهای تخت انجام می شد که محدودیت های آشکاری برای شبیه سازی یک محیط واقعی داشت.
حالا در تلاشی برای ایجاد تجربه ای فراگیرتر، تیمی در دانشگاه نورث وسترن در حقیقت عینک های واقعیت مجازی کوچکی را توسعه داده اند که روی صورت و بدن موش ها قرار می گیرد. این عینک به آنها این امکان را می دهد تا تهدیدهای بالای سر خودرا از جانب شکارچیان برای نخستین بار شبیه سازی کنند و در تمام مدت فعالیت مغز موش ها را نقشه برداری کنند.
این سیستم که Miniature Rodent Stereo Illumination VR یا به اختصار iMRSIV نام دارد، مانند یک هدست واقعیت مجازی برای انسان روی سر موش قرار نمی گیرد. در عوض، این عینک ها جلوی یک تردمیل قرار می گیرند و تمام میدان دید موش را در حین دویدن احاطه می کنند.
جان عیسی نویسنده اول این مطالعه اظهار داشت: ما یک نگهدارنده سفارشی برای عینک طراحی نموده و ساخته ایم و کل نمایشگر و لنزها دور تا دور موش را دربر می گیرند.
پژوهشگران می گویند، در آزمایش ها بنظر می رسد موش ها سریع تر از تنظیمات قبلی به محیط واقعیت مجازی جدید خو می گیرند.
این تیم برای بازسازی تهدیدات شکارچیان بالای سر موش ها مبادرت به شبیه سازی پرندگانی کردند که برای شکار طعمه سقوط آزاد می کنند.
دام پینک از اعضای این تیم پژوهشی اظهار داشت: نحوه واکنش موش ها به این تهدیدها مانند این یک رفتار آموخته شده نیست.
پژوهشگران با این روش توانستند هم واکنش های فیزیکی بیرونی موش ها مانند جا خوردن و خشک شدن یا افزایش سرعت و هم فعالیت عصبی آنها را ثبت کنند.
در آینده آنها ممکنست این سناریو را تغییر دهند و اجازه دهند موش ها به عنوان شکارچی عمل کنند تا ببینند هنگام شکار حشرات چه اتفاقی در مغز آنها می افتد.
مقاله ای در مورد این پژوهش در مجله «نورون»(Neuron) انتشار یافته است.
منبع:

1402/09/20
14:51:21
5.0 / 5
356
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد