ناسا تایید كرد

امسال گرم ترین تابستان را داشتیم

امسال گرم ترین تابستان را داشتیم

گروه هوش مصنوعی: گروه هوش مصنوعی: ناسا تایید کرده است که تابستان سال 2023 گرم ترین تابستان زمین از سال 1880 تا حالا بوده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا ضمن اشاره به زمانی که ثبت جهانی دما شروع شد، تایید نمود که امواج گرمای سوزان در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و مناطق دیگر، تابستان امسال را به گرم ترین تابستان زمین از دستکم سال ۱۸۸۰ تا حالا تبدیل نموده است.
بگفته این آژانس فضایی، گرمای رکوردشکن سال ۲۰۲۳ نتیجه گرمایش زمین توسط انسان است و با یک الگوی آب و هوایی تکرار شونده به نام ال نینو ترکیب شده است.
بر طبق اطلاعیه ای که این تحلیل را تشریح می کند، ماه آگوست (مرداد- شهریور) به تنهایی ۲.۲ درجه فارنهایت(۱.۲ درجه سانتی گراد) گرم تر از میانگین تابستان سالهای دیگر بوده است و ۵۷ میلیون نفر را در جنوب و جنوب غربی ایالات متحده تحت شدیدترین موج گرما قرار داده است.
برمبنای آخرین گزارش، مجموع دما در ماه های ژوئن، ژوئیه و اوت(خرداد-تیر-مرداد و شهریور) ۰.۴۱ درجه فارنهایت(۰.۲۳ درجه سانتیگراد) گرمتر از تابستان های گذشته بوده است. در یکی دیگر از کنفرانس های ناسا در مورد وضعیت اضطراری آب و هوایی سیاره که در ماه گذشته برگزار شد، دانشمندان تایید کردند که ماه ژوئیه امسال گرم ترین ژوئیه ثبت شده است. در حالیکه پنج ژوئیه قبلی طی پنج سال اخیر نیز جزو گرم ترین ها بوده اند.
بیل نلسون، مدیر ناسا در این کنفرانس اظهار داشت: تنها به اطراف خود نگاه کنید و خواهید دید که چه اتفاقی افتاده است. ما رکوردشکنی وقوع سیل را در ورمونت داریم. ما در فینیکس و میامی گرمای بی سابقه ای داریم. بخش های عمده ای از کشور را داریم که توسط دود حریق پوشیده شده است و البته آن چه که در لحظه درحال تماشای آن هستیم فاجعه ای است که با حریق در هاوایی رخ داده است.
دانشمندان می گویند، گرمای شدید ماه ژوئیه مستقیما منجر به وقوع مرگبارترین فصل حریق های جنگلی در کانادا و هاوایی و همین طور بارش شدید باران و سیل های ناگهانی در سراسر مدیترانه همچون یونان و ایتالیا شده است.
آنها این گرمای رکوردشکن را تا حدی به ال نینو نسبت می دهند، که تقریباً هر دو تا هفت سال یک دفعه رخ می دهد. در این زمان بادهای بالای اقیانوس آرام، که بطور معمول به سمت غرب در امتداد استوا از آمریکای جنوبی به سمت آسیا می وزند، روال عادی خودرا شکسته و به سمت شرق حرکت می کنند. در نتیجه ساحل غربی ایالات متحده، کانادا و ایالات متحده شاهد شرایط بسیار گرم تر از حد معمول هستند.
جاش ویلیس(Josh Willis)، دانشمند آب و هوا و اقیانوس شناس در لابراتوار پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا، در اطلاعیه ای اظهار داشت: دمای فوق العاده بالای سطح دریا، که قسمتی از آن ناشی از بازگشت ال نینو است، تا حد زیادی مسئول گرمای تابستان بوده است. تیم او پیش بینی می کند که بیشترین تاثیرات این الگوی آب و هوایی از فوریه تا آوریل سال آینده(بهمن-اسفند) رخ خواهد داد.
با این وجود، همانطور که گاوین اشمیت(Gavin Schmidt)، دانشمند آب و هوا و مدیر موسسه مطالعات فضایی گادرد ناسا GISS در کنفرانس ژوئیه توضیح داد، الگوهای آب و هوایی طبیعی مانند ال نینو در مقایسه با فعالیتهای انسانی که منجر به گرم شدن کره زمین می شود، کمترین نقش را در تغییرات آب و هوایی دارد. برمبنای داده های این آژانس، ال نینو بطور خاص منجر به افزایش موقت دما در حدود ۰.۱ درجه سانتیگراد می شود. گرمایش جهانی که تا حالا مشاهده شده بیش از این مقدار است.
او توضیح داد: بدون وجود کمک های انسانی به محرک های تغییرات آب و هوایی، ما چیزی شبیه به دمایی را که هم اکنون می بینیم، نخواهیم دید.
تحلیل و بررسی جدیدی که توسط ویلیس و تیمش در موسسه مطالعات فضایی گادرد ناسا در نیویورک انجام شد، تنها یک روز بعد از آن انجام شد که تیم دیگری از دانشمندان هشدار دادند فعالیتهای انسانی جهان را فراتر از یک منطقه عملیاتی امن برده است. این تیم دریافته است که شش مورد از ۹ محدودیت به اصطلاح سیاره ای محیط جهانی، که میزان انحراف انسان ها از دنیای ماقبل صنعتی را ارزیابی می نماید، نقض شده است.
امواج گرما شدیدتر می شوند، روندی که دانشمندان انتظار دارند در سالهای آینده نیز ادامه یابد، اما سال جاری نشان داده که در زمان های غیرمنتظره ای نیز رخ می دهد. به عنوان مثال، در اوایل ماه سپتامبر(شهریور)، یک موج گرمای سه روزه غیرمعمول در شهر نیویورک بعد از افزایش ۲۰ درجه ای دما از حد معمول، رکوردها را شکست.
اشمیت در بیانیه اخیر خود اظهار داشت: متاسفانه تغییرات آب و هوایی درحال رخ دادن است و اگر به انتشار دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای در جو ادامه دهیم، شرایط بدتر خواهد شد.1402/06/27
09:54:16
5.0 / 5
337
تگها: سیاره , صنعت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد