معاون آینده سازان بنیاد نخبگان خبر داد؛

بازبینی در شیوه ‏نامه معیارهای نخبگی در دستور کار

بازبینی در شیوه ‏نامه معیارهای نخبگی در دستور کار

به گزارش گروه هوش مصنوعی، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان از بازبینی در شیوه ‏نامه معیارهای نخبگی آگاهی داد و اظهار داشت: در این شیوه نامه معیارهایی که بیش از قبل به فعالیت‏های مسئله‏ محوری اشاره می‏ کند، تقویت می شود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، سید محمدصادق موحد اظهار داشت: تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان با هدف استفاده بهینه از فرصت خدمت مقدس نظام وظیفه دانش آموختگان داخل و خارج از کشور، در امتداد حل مسائل دستگاه های مختلف و تسهیل شرایط خدمت اعطا می شود.
وی اضافه کرد: دانش آموختگانی که آخرین مدرک تحصیلی خودرا از خارج از کشور دریافت کرده اند می توانند با مراجعه به سامانه همکاری با متخصصیان خاج از کشور ( https: //connect.isti.ir) درخواست خودرا ثبت کنند.
موحد افزود: متقاضیان برگزیده (دانش آموختگان داخل و خارج از کشور) می توانند دوره خدمت نظام وظیفه خودرا در قالب «دوره آموزش نظامی» و اجرای «طرح پژوهشی» یا انجام کارهای فناورانه در شرکت های دانش‏ بنیان» طی و کارت پایان خدمت خودرا دریافت می کنند.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: لازم است به این نکته اشاره نماییم که طرحی به نام امریه سرباز نخبه در بنیاد نخبگان وجود ندارد. البته موضوع امریه خاص افراد مستعد نیست. هر دستگاهی با رایزنی با مسولان امریه نظام وظیفه می تواند ظرفیتی را برای خودش بگیرد و در قالب آن، افرادی را بصورت امریه، بکار بگیرد.

ایشان سپس اضافه کرد: باتوجه به اهمیت جایگاه نیروی انسانی در شرکت های دانش ‏بنیان، موضوع امریه در این شرکتها نیز اکنون با مدیریت معاونت توسعه شرکت های دانش ‏بنیان به انجام می رسد و اساسً این سازوکار درحال حاضر به بنیاد ملی نخبگان ارتباطی ندارد. با این وجود برمبنای استعلام انجام شده از معاونت مربوطه باید اشاره کرد که امریه ۲۴ ماه است و شخص متقاضی بعد از طی مراحل اولیه و کسب امتیازات لازم می تواند از این تسهیلات بهرمند شود.

۱۰۰۶ نفر در سال قبل از امریه استفاده کردند
موحد با اعلان اینکه پروسه ثبت درخواست حدودا از ۴ ماه پیش از هر اعزام شروع می شود، اظهار داشت: هم اکنون هر شرکت دانش بنیان می تواند در صورت داشتن شرایط لازم ۳ نفر سرباز امریه داشته باشد. البته باتوجه به ظرفیت محدود اختصاص داده شده به این مساله بسیاری امکان استفاده از این تسهیلات را پیدا نخواهند کرد. اما بر طبق استعلام انجام شده از معاونت توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش ‏بنیان تعداد ۱۰۰۶ نفر در سال قبل از امریه بهره برده اند.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که بنیاد از بیش از یک دهه پیش با هماهنگی که با ستاد کل نیروهای مسلح انجام داده، برنامه‏ ای با نام تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی (طرح شهید صیاد شیرازی) را تدوین و اجرا می کند، اظهار داشت: دانش ‏آموختگان موسسات علمی داخل و خارج کشور و همین طور طلاب حوزه های علمیه در صورت کسب امتیازات مربوطه می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

فعالیت فناورانه و طرح پژوهشی جایگزین خدمت سربازی
وی افزود: بر همین اساس، دانش آموختگان دروه کارشناسی، دوره‌ی کارشناسی ‏ارشد، دانشجوی دکتری (بعد از اتمام پیشنهاده پژوهشی) و دانش ‏آموخته دوره دکتری، می توانند دوره خدمت نظام وظیفه خودرا در قالب «دوره آموزش نظامی» و اجرای «طرح پژوهشی»، فعالیت فناورانه در شرکت های دانش بنیان (که با امریه دانش بنیان متفاوت است)»، طی و کارت پایان خدمت خودرا دریافت می کنند.
موحد درباره ی پروسه اجرای این طرح اظهار داشت: متقاضی درخواست خودرا در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان ثبت می کند و حداکثر طی دوهفته، درخواست وی بررسی و در صورت موافقت کارگروه ارزیابی در بنیاد، بطور خودکار به دانشگاه عالی دفاع ملی معرفی می شود.

ایشان سپس بیان کرد: دانشگاه عالی دفاع ملی در حقیقت نماینده اجرائی ستادکل نیروهای مسلح برای توزیع برگزیدگان به بخش های مختلف لشگری و کشوری است که البته پس از معرفی فرد به دانشگاه عالی دفاع ملی و در صورتیکه متقاضی اعلام نیازی از یک نهادی داشته باشد و با موافقت دانشگاه عالی دفاع ملی، امکان تعیین موضوع، مکان، زمان شروع و اجرای طرح برمبنای پیشنهاد اولیه خود متقاضی امکان پذیر است.

موحد با اعلان اینکه باید توجه داشت که اولویت با اختصاص برگزیده به طرح های پژوهشی، فناورانه برمبنای مقررات و رویه های اجرائی نیروهای مسلح است، اظهار داشت: بطور کلی مدت انجام این طرح جایگزین خدمت حداقل به میزان نیمی از دوره رسمی نظام وظیفه سایر مشمولان هم تراز (پس از کسر خدمت های قانونی دیگر با موافقت نیروهای مسلح) است و محتویات مندرج در کارت پایان خدمت افرادی که مشمول تسهیلات نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان می شوند هیچ تفاوتی با کارت مشمولانی که بصورت عادی خدمت نظام وظیفه خودرا می گذرانند، ندارد.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: هر یک از متقاضیان می توانند پروندة خودرا در سامانة اطلاعاتی بنیاد ملی، تکمیل و درخواست خودرا برای بهره مندی از این تسهیلات، در سامانه ثبت می کنند. همین طور در وبگاه بنیاد به آدرس www.bmn.ir اطلاعات تکمیلی درباب این طرح و سایر تسهیلات بنیاد، وجود دارد.
امریه و همین طور موضوع کسری خدمت ارتباطی به بنیاد ملی نخبگان ندارد
موحد اشاره کرد: بنیاد ملی نخبگان تا این لحظه فقط و فقط طرح جایگزین خدمت آن هم در قالب انجام طرح پژوهشی یا فعالیت فناورانه در شرکت های دانش ‏بنیان دارد و پس امریه و همین طور موضوع کسری خدمت، هیچ ارتباطی با بنیاد ملی نخبگان ندارد.
وی اظهار داشت: همین طور متقاضیانی که درحال گذراندن سربازی بصورت عادی هستند در صورتیکه حداقل ۱۴ ماه از دوره آنان باقی مانده باشد می توانند درخواست خودرا برای بنیاد ارسال نمایند و در صورت تایید تبدیل وضعیت می شوند.
سال گذشته ۲۵۰۰ نفر طرح جایگزین خدمت سربازی دریافت کردند
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه سال قبل (۱۴۰۱) حدود ۲۵۰۰ نفر طرح جایگزین نخبگی دریافت کرده اند، بیان کرد: درباب طرح جایگزین خدمت هر یک از متقاضیان می توانند پروندة خودرا در سامانة اطلاعاتی بنیاد ملی، تکمیل و درخواست خودرا برای بهره مندی از این تسهیلات، در سامانه ثبت کنند و در این خصوص همانطور که در شیوه نامه مربوطه هم آمده است دانش آموختگان در حوزه های فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و اجتماع، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و معماری، علوم پزشکی، در صورتیکه امتیاز لازم را کسب کنند و توسط کارگروه ارزیابی تأیید شوند می توانند متناسب با تخصص خود و با تأیید ستاد کل نیروهای مسلح، طرح جایگزین خدمت دریافت نمایند و لازم به یادآوری است که هیچ نوع محدودیتی برای اعطای این تسهیلات در رشته های مختلف، نحوه ارسال درخواست و بررسی آنان وجود ندارد.
موحد اظهار داشت: بنیاد، با همکاری مرکز تعاملات بین المللی (برای دانش آموختگان خارج از کشور) و معاونت توسعه شرکت های دانش بنیان (برای نظام وظیفه فناور) و بنیادهای نخبگان استانی (برای دانش آموختگان داخل کشور)، پرونده های متقاضیان را بررسی و راستی آزمایی می کند، سپس کارگروه شناسایی دانش آموختگان برتر در بنیاد ملی نخبگان، بعد از ارزیابی کیفی درخواست متقاضیان، برگزیدگان را تعیین می کند.

وی ادامه داد: پس از اعلام برگزیدگی به متقاضی، فرد در سامانه بنیاد اطلاعات مورد نیاز نیروهای مسلح را بصورت الکترونیکی و غیرحضوری تکمیل و بنیاد ملی نخبگان بصورت برخط، پرونده برگزیده را به نیروهای مسلح ارسال می کند. مابقی مراحل نیز بوسیله مرجع معرفی شده از طرف نیروهای مسلح توسط برگزیده پیگیری می شود.

موحد با اعلان اینکه برای انتخاب برگزیدگان، بنیاد ملی نخبگان به عنوان یک نهاد حاکمیتی، و در قالب یک شیوه نامه بطورکامل شفاف، با راستی آزمایی مدارک متقاضیان، امتیازات اولیه را تعیین می کند، اشاره کرد: هر یک از متقاضیان در صورتیکه احساس کنند که امتیازات تأیید شده انها با پیش ‏بینی انها مطابقت ندارد، برمبنای درخواست ثبت شده، توسط کارشناسان بنیاد از جزئیات امتیازات خود آگاه می ‏شوند و لازم به ذکر است که کسب امتیازات در حقیقت شرط لازم است و کیفی سنجی در کارگره نیز به انجام می رسد. پس بنیاد ملی نخبگان خودرا متعهد به حفظ حقوق هر یک از متقاضیان می داند و معاونت مستعدان و آینده ‏سازان بنیاد ملی نخبگان مسول نظارت دقبق بر اجرای پروسه شناسایی و تأیید برگزیدگان است. برای هر یک از طرح های پژوهشی تعریف شده ناظر تخصصی انتخاب می شود تا بر پروسه اجرای ان نظارت کند.
موحد با اعلان اینکه تمامی اطلاعات و قوانین در رابطه با تسهیلات نظام وظیفه بوسیله وبگاه بنیاد ملی نخبگان در اختیار عموم قرار داده شده است، اظهار داشت: همین طور بنیادهای نخبگان استانی نیز بصورت دوره ای طی برگزاری کارگاه های آموزشی شیوه نامه های بنیاد را برای مشمولان تشریح می کنند و قوانین بوسیله موشن گرافی نیز در فضای مجازی قابل مشاهده می باشد. این اطلاعات همین طور بوسیله دانشگاه های محل تحصیل نیز به دانشجویان اطلاع رسانی می شود که البته می توان و باید بیش از گذشته با بهره گیری از ظرفیت رسانه ها و رسانه های اجتماعی، اطلاع رسانی ها را ارتقاء داد.
موحد، فعالیت آموزشی، کارهای پژوهشی، کارهای فناورانه، کارهای علمی – اجتماعی و فرهنگی را همچون معیارهای انتخاب نخبگان برشمرد و گفت: در جداول مندرج در شیوه‏ نامه‌ی طرح تسهیلات نظام وظیفه تخصصی (طرح شهید صیاد شیرازی) که در وبگاه بنیاد ملی نخبگان وجود دارد، با جزئیات هر یک از معیارها و سنجه ها بطور شفاف آمده است.
بازنگری در شیوه ‏نامه انتخاب نخبگان در دستور کار
وی اشاره کرد: برمبنای تجربیات قبلی لازم است معیارهایی که بیش از قبل به کارهای مسئله‏ محوری اشاره می کند، تقویت شود. بدین جهت حالا بازبینی در شیوه ‏نامه در دستور کار بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است. فرایندی که برای این مساله درحال پیگیری است شامل درخواست اعلام نظر از افراد صاحبنظر و همین طور دستگاه های مرتبط به اجرای طرح و شامل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت توسعه شرکت های دانش ‏بنیان و مرکز تعاملات بین ‏المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، رییس جمهور و سایر مراکز است.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان در آخر اظهار داشت: با توجه به این که ممکنست افرادی شرایط خودرا با شیوه نامه فعلی تنظیم کرده باشند پس مطابق با رویه های قبلی درباب اصلاح این شیوه نامه مدت زمانی برای اطلاع رسانی و همین طور تنظیم شرایط داوطلبان در نظر گرفته می شود و بدین جهت برای دانشجویانی که اکنون مشغول تحصیل بود و در آستانه دانش آموختگی هستند جای نگرانی برای تغییرات اساسی نیست. همین طور شرایط اجرای طرح های جایگزین خدمت تغییری نخواهد کرد لیکن تلاش خواهد شد که در کمترین زمان ممکن و همین طور مرتبط ترین جایگاه ممکن، برای برگزیدگان، طرح تعریف و ایشان را به انجام آنها مشغول کرد.


منبع:

1402/04/09
13:57:18
5.0 / 5
308
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد