توسط مركز لرزه نگاری كشوری؛

ثبت بیش از 600 زمین لرزه در خرداد ماه 1402

ثبت بیش از 600 زمین لرزه در خرداد ماه 1402

گروه هوش مصنوعی: برمبنای آمار شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در خرداد ماه 1402، بیش از 600 بار لرزید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خرداد ماه ۱۴۰۲ تعداد ۶۰۱ زمین لرزه را ثبت کردند. این زمین لرزه ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده و توسط شبکه های لرزه نگاری ثبت و تعیین محل شده اند. در خردادماه ۱۴۰۲ تعداد ۱۰ زمین لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ ترین آنها دو زمین لرزه به بزرگی یکسان ۴.۹ در مقیاس امواج درونی زمین در سراب واقع در استان آذربایجان شرقی به تاریخ یک خرداد و دیگری در تاریخ ۳۱ خرداد در منطقه فارغان در استان هرمزگان رخ داده است.
شکل ۱. محل وقوع بزرگترین زمین لرزه های کشور در خرداد ۱۴۰۲ (سراب در استان آذربایجان شرقی و فارغان در استان هرمزگان)
از نظر آماری ۵۵۲ زمین لرزه با بزرگی کوچک تر ۳، تعداد ۳۹ زمین لرزه با بزرگی بین ۳و۴، و تعداد ۱۰ زمین لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده است. استان آذربایجان غربی با ۸۲ زمین لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین لرزه ثبت شده در خردادماه ۱۴۰۲ را به خود مختص کرده است و بعد از آن استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی به ترتیب با ۷۰ و ۴۷ زمین لرزه قرار دارند. مرکز لرزه نگاری کشوری در خردادماه امسال ۹ زمین لرزه در استان تهران ثبت کرده است که بزرگترین آنها با بزرگی ۲.۳ در مقیاس امواج درونی زمین در ارجمند بوده است.
نقشه رومرکز زمین لرزه های ایران و نواحی مجاور در خردادماه ۱۴۰۲

آمار زمین لرزه های کشور در خردادماه ۱۴۰۲ در مقایسه با زمان مشابه سال قبل و میانگین ماهانه ۱۰ سال اخیر

جدول ۱. آمار زمین لرزه های کشور در خرداد ۱۴۰۲ به تفکیک استان هامنبع:

1402/04/06
12:50:51
5.0 / 5
281
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد