موفقیت در جلوگیری از گسترش ۱۲ ویروس مهم با یک ترکیب گیاهی

موفقیت در جلوگیری از گسترش ۱۲ ویروس مهم با یک ترکیب گیاهی

گروه هوش مصنوعی: یک ترکیب گیاهی به نام پرووساید (Peruvoside) می تواند از گسترش ویروس های مختلف و مهم پزشکی پیشگیری کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دانشگاه ملی سنگاپور، پرووساید، یک ترکیب گیاهی است که بطور معمول برای درمان نارسایی قلبی استفاده می شود، اما بتازگی کشف شده که می تواند از گسترش ۱۲ ویروس مهم پزشکی پیشگیری کند که همگی از خانواده های مختلف ویروسی نشأت می گیرند.
این ویروس ها از اهمیت پزشکی برخوردار می باشند، برای اینکه موجب ایجاد بیماریهای ویروسی شایع مانند کووید-۱۹، بیماری دست، پا و دهان (HFMD) و آنفولوآنزا می شوند. هنگامی که پرووساید اصلاح گردد، بر روی پروتئینی که برای تکثیر و تولید ویروس در بدن حیاتیست به نام GBF1 اثر می گذارد و با از کار انداختن عملکرد آن بطوریکه تولید ویروس های بیشتر متوقف شود، عمل می کند.
این مطالعه به رهبری جاستین چو (Justin Chu)، استادیار برنامه ی تحقیقاتی کاربردی سازی بیماریهای عفونی و گروه میکروبیولوژی و ایمونولوژی در دانشکده پزشکی «یونگ لو لین» از دانشگاه ملی سنگاپور (NUS Medicine)، با هدف یافتن درمانی مؤثر در کشتن طیف گسترده ای از ویروس ها انجام شد.
هزاران ترکیب با بهره گیری از یک آزمایش غربالگری با کارایی بالا که بطور معمول در فرآیندهای کشف دارو استفاده می شود، غربالگری شدند. پرووساید به عنوان گزینه ای ایده آل شناخته شد و مشخص شد که دارای خواص ضد ویروسی برای طیف گسترده ای از ویروس ها برای جلوگیری از تکثیر ویروس های عفونی با حداقل عوارض جانبی است.
در این مطالعه، پژوهشگران کارایی پرووساید را در مبارزه با انتروویروس که موجب ایجاد بیماری دست، پا و دهان می شود، ارزیابی کردند. با دوز درمانی ۰.۵ میلی گرم، نتایج ۱۰۰ درصد کارایی را در محافظت در مقابل ویروس بدون باقی ماندن هیچ اثر قابل تشخیصی از ویروس در بافت هایی که بطور معمول تحت تاثیر انتروویروس قرار می گیرند، نشان داد.
پژوهشگران همین طور سمیت داروی پرووساید را با بهره گیری از سنجش LDH که برمبنای سطح آنزیم های کبدی در جریان خون آشکار می شود، اندازه گیری کردند.
کبد ملتهب یا لطمه به سلول های کبدی منجر به افزایش سطح آنزیم های کبدی در آزمایش خون می شود. در این مطالعه، سطح بسیار پایینی از سمیت بدنبال تجویز پرووساید در غلظت های مختلف مشاهده شد.
در حوزه ی بیماریهای عفونی، بطور معمول دو راه برای هدف قرار دادن ویروس وجود دارد. نخستین روش، هدف قرار دادن ذرات ویروس با بهره گیری از آنتی بادی ها، در شروع پروسه عفونت است. روش دوم هدف قرار دادن سلول های آلوده است که ویروس در آنها خودرا تکثیر می کند که به کارخانه های ویروسی معروف هستند. ویروس مرحله عفونی خودرا از نقطه ی ورود به سلول شروع می کند. هنگامی که ویروس به نقطه ی ورود می رسد، مواد ژنتیکی خودرا در سلول ها آزاد می کند تا کارخانه های ویروسی را تشکیل دهند که تکثیر شده و نسخه های بیشتری از ویروس تولید می کنند و به یک بیماری عفونی در بدن تبدیل می شوند.
خیلی از ویروس های رایج شناخته شده مهم مانند سارس -کوو-۲، ویروس دنگی، ویروس زیکا، ویروس چیکونگونیا (Chikungunya) و انتروویروس (Enterovirus) به عنوان ویروس های RNA شناخته می شوند. برای این گروه از ویروس ها، چرخه ی تکثیر بجای هسته ی سلول منحصرا در سیتوپلاسم به انجام می رسد. این ویروس ژنوم خودرا برای تکثیر رمزگشایی و آزاد می کند و کارخانه های ویروسی را در سیتوپلاسم ایجاد می کنند. در کمال تعجب، پژوهشگران دریافتند که پرووساید همین طور توانایی جلوگیری از تکثیر سایر ویروس هایی که موجب تبخال، آنفلوآنزای انسانی H1N1 و آنفلوآنزای معمولی می شوند را با حداقل عوارض جانبی دارد. این ویروس ها در گروه ویروس های RNA که پژوهشگران ابتدا برای آزمایش آنها کار را شروع کردند، قرار نداشتند.
جاستین چو از مزایای پرووساید به عنوان داروی مؤثر بعدی برای مبارزه با ویروس های موجود و درحال ظهور اطمینان دارد. او که به عنوان محقق اصلی این مطالعه صحبت می کرد، می گوید: این مطالعه نشان میدهد که پرووساید به عنوان یک درمان ضد ویروسی برای بیماریهای مهم پزشکی ناشی از ویروس ها خصوصاً زمانی که واکسن و درمان در دسترسی وجود ندارد، اهمیت دارد. برای مرحله بعدی این مطالعه، آنها قصد دارند مشخصات دارویی و ایمنی پرووساید را اصلاح و بهبود بخشند تا بتوانند برای آزمایش های بالینی و مصرف آنها را ایمن کنند.
منبع:

1402/04/02
18:27:40
5.0 / 5
378
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد