دانشمندان اسپانیایی:

چرت زدن احتمال مبتلا شدن به ضربان قلب نامنظم را زیاد می کند

چرت زدن احتمال مبتلا شدن به ضربان قلب نامنظم را زیاد می کند

به گزارش گروه هوش مصنوعی، نتایج مطالعه جدید محققان اسپانیایی نشان داده ۳۰ دقیقه خوابیدن در روز امکان دارد خطر مبتلا شدن به ضربان قلب نامنظم را افزایش دهد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، گاهی اوقات چرت زدن برای مدتی کوتاه در روز وسوسه انگیز است اما متخصصان دریافته اند که چرت زدن ۳۰ دقیقه ای در روز ممکنست خطر مبتلا شدن به ضربان قلب نامنظم را افزایش دهد. فیبریلاسیون دهلیزی سبب ضربان قلب نامنظم و اغلب غیر طبیعی و سریع می شود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی پنج برابر بیش از همسالان خود در معرض خطر سکته مغزی هستند. این بیماری بیشتر از ۴۰ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد و خطر سکته مغزی در مبتلایان به آن پنج برابر بیش از همسالان آنها است.
محققان «بیمارستان دانشگاه خوان رامون خیمنز در اسپانیا»(Juan Ramon Jimenez University Hospital in Spain) در این مطالعه به جهت اینکه دریابند آیا چرت زدن می تواند با این بیماری ارتباط داشته باشد یا خیر، داده های بیشتر از ۲۰ هزار نفر را که ضربان قلب نامنظم نداشتند، تحلیل و بررسی کردند. شرکت کنندگان هر دو سال یک پرسشنامه را پر کردند و بر مبنای میانگین مدت چرت روزانه خود(نخوابیدن، کمتر از ۳۰ دقیقه خوابیدن یا ۳۰ دقیقه و بیشتر خوابیدن) به سه گروه تقسیم شدند.
آنها دریافتند در مقایسه با افرادی که در طول روز چرت می زنند، خطر مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی در افرادی که ۳۰ دقیقه یا بیشتر در روز چرت می زنند، دو برابر می شود. در همین حال، در مقایسه با چرت های کوتاه، خطر در افرادی که از چرت زدن اجتناب می کردند بالا نبود.
تحلیل و بررسی بیشتر نشان داد که زمان خواب ایده آل بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به نظر می آید، چونکه این افراد در مقایسه با افرادی که نیم ساعت یا بیشتر چرت می زنند، ۵۶ درصد کاهش خطر مبتلا شدن به ضربان قلب نامنظم را داشتند.
دکتر «دیاز-گوتیرز» از بیمارستان دانشگاه خوان رامون خیمنز در اسپانیا، اظهار داشت: مطالعات قبلی نشان داده است که الگوهای خواب ممکنست در ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی نقش داشته باشد، اما تا آنجا که ما می دانیم این نخستین مطالعه برای تحلیل و بررسی این بیماری است. مطالعه ما نشان میدهد که چرت زدن در طول روز باید به کمتر از ۳۰ دقیقه محدود شود و نتایج نشان میدهد که مدت زمان چرت زدن بهینه بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است.
او اظهار داشت که توضیحات زیادی برای ارتباط بین چرت زدن و سلامت قلب وجود دارد. به عنوان مثال، چرت های طولانی در طول روز ممکنست ساعت داخلی بدن را مختل کند و به خواب کوتاه تر در شب، بیدار شدن بیشتر در طول شب و کاهش فعالیت بدنی منجر شود. در همین حال چرت های کوتاه در روز ممکنست ساعت بدن ما را بهبود بخشد، سطح فشار خون را کم کند و استرس را کم کند.
وی ادامه داد: افراد دارای اختلال خواب شبانه باید از اتکا به چرت زدن برای جبران کمبود خواب خود اجتناب کنند.
فیبریلاسیون دهلیزی که با علائمی مانند تپش قلب، سرگیجه و تنگی نفس مشخص می شود، حدود ۱.۴ میلیون نفر در بریتانیا را تحت تأثیر قرار می دهد.
این بیماری می تواند بزرگسالان در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد، اما در افراد مسن و مردان شایع تر است.1402/01/28
11:39:51
5.0 / 5
461
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد