در گزارش گروه هوش مصنوعی عنوان شد؛

ثبت ۷هزار زمین لرزه در سال ۱۴۰۱

ثبت ۷هزار زمین لرزه در سال ۱۴۰۱

به گزارش گروه هوش مصنوعی، رییس پایگاه اطلاعات لرزه ای مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱، ۷۰۰۰ زمین لرزه در کشور و نواحی همجوار ثبت گردید.ایرج روحی در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با گزارش زلزله های سال ۱۴۰۱ با تشریح جزئیات آن اظهار داشت: شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک در سال ۱۴۰۱، تعداد ۷۰۰۰ زمین لرزه را در کشور و نواحی همجوار ثبت و تعیین محل کرده اند که این تعداد نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش ۱۸ درصدی و نسبت به میانگین سالانه ۲۷ سال گذشته کشور افزایش ۱ درصدی داشته است.
رئیس پایگاه اطلاعات لرزه ای مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اظهار داشت: در این سال تعداد ۱۸۵ زمین لرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ در کشور به ثبت رسیده است که این تعداد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش ۱۲ درصدی داشته است.
به گفته وی، همینطور دو زمین لرزه به بزرگی ۶.۱ در بندر خمیر استان هرمزگان در یازدهم تیرماه رخ داد که جز بزرگ ترین زمین لرزه های سال ۱۴۰۱ بود. کانون این دو زمین لرزه در مکانی است که از لحاظ لرزه خیزی فعال ترین بخش زاگرس از نظر تعداد زمین لرزه رخ داده به حساب می آید.
وی اظهار داشت: نزدیکترین گسل به کانون زمین لرزه های بندرخمیر شاخه های جنوبی گسل پیش ژرفای زاگرس (ZFF) و گسل پیشانی کوهستان زاگرس (MFF) بوده است.
روحی اضافه کرد: آمارها نشان داده است در سال ۱۴۰۱ در کشور به صورت متوسط در هر ماه ۲ زمین لرزه با بزرگی بیشتر از ۵ رخ داده است که توسط شبکه های لرزه نگاری کشوری به ثبت رسید.
وی تصریح کرد: استانهای آذربایجان غربی با ۸۳۸ زمین لرزه، خراسان رضوی با ۸۱۳ زمین لرزه و کرمان با ۷۴۰ زمین لرزه بیشترین تعداد زمین لرزه را در میان استانهای کشور داشتند.
وی با اشاره به اینکه استانهای هرمزگان با ۷۳، کرمان با ۲۰ و آذربایجان غربی با ۱۷ زمین لرزه تعداد زمین لرزه با بزرگی بیشتر از ۴ را در میان استانهای کشور داشتند، اظهار داشت: استانهای قزوین با ۲۱ زمین لرزه، زنجان با ۹ و البرز با ۲ زمین لرزه کمترین تعداد زمین لرزه ثبت شده در کشور را به خود اختصاص دادند.
به گفته رئیس پایگاه اطلاعات لرزه ای مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در سال ۱۴۰۱ استان تهران شاهد ثبت ۷۰ زمین لرزه بوده است که بزرگترین آن به بزرگی ۳.۸ در حسن آباد به ثبت رسید.
آمار زمین لرزه های کشور در سال ۱۴۰۱ به تفکیک بزرگی

نمودار آمار زمین لرزه های در سال ۱۴۰۱ به تفکیک بزرگی

آمار زمین لرزه های استان تهران در سال ۱۴۰۱ به تفکیک بزرگی

نمودار آمار زمین لرزه های استان تهران در سال ۱۴۰۱ به تفکیک بزرگی

روند لرزه خیزی کشور به تفکیک ماهانه در سال ۱۴۰۱


نقشه پراکندگی زمین لرزه های کشور در سال ۱۴۰۱


رومرکز بزرگترین زمین لرزه های سال ۱۴۰۱ کشور


محل وقوع زمین لرزه های با بزرگی بیشتر از ۰/۴ کشور در سال ۱۴۰۱


آمار زمین لرزه های کشور در سال ۱۴۰۱ به تفکیک استان ها


نمودار میله ای فراوانی زمین لرزه های ثبت شده در سال ۱۴۰۱ در کشور به تفکیک استان ها

زمین لرزه های با بزرگی بیشتر از ۵.۰ کشور در سال ۱۴۰۱


فراوانی زمین لرزه های ثبت شده در سال ۱۴۰۱ با بزرگی بیشتر از ۰/۴ در کشور به تفکیک استان ها


1402/01/10
14:02:36
5.0 / 5
296
تگها: دانشگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد