کهکشانی که تمام دوستانش را خورد !

کهکشانی که تمام دوستانش را خورد !

گروه هوش مصنوعی: گروه هوش مصنوعی: یک کهکشان در کیهان نسبتا اولیه به نام 3C 297 بطور اسرارآمیزی کاملا تنها است، در صورتیکه محیط اطراف آن نشان میدهد باید قسمتی از خوشه ای متشکل از دست کم 100 کهکشان باشد که تعدادی از آنها باید اندازه ای مشابه کهکشان راه شیری ما داشته باشند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، تنها بودن کهکشان 3C 297 نشان داده است که باید اتفاقی برای همه کهکشان های دیگر رخ داده باشد.
دانشمندان می گویند که به نظر می آید ۹.۲ میلیارد سال قبل این کهکشان تمام دوستانش را خورده باشد.
والنتینا میساگلیا (Valentina Missaglia)، ستاره شناس از دانشگاه تورینو در ایتالیا می گوید: به نظر می آید که ما یک خوشه کهکشانی داریم که تقریباً همه کهکشان هایش را از دست داده است. ما انتظار داشتیم دست کم ۱۲ کهکشان به اندازه کهکشان راه شیری ببینیم، اما فقط یک کهکشان می بینیم.
داده های مربوط به محیط اطراف 3C 297 از رصدخانه پرتو ایکس چاندرا به دست آمده است که تابش پرانرژی از منابع قدرتمند در سراسر کیهان را مطالعه می کند. این کهکشان خود منبع این تابش و میزبان یک اختروش است. اختروش یک هسته کهکشانی فعال است که حاوی یک سیاهچاله بسیار پرجرم بوده که مواد را با سرعت زیادی می بلعد.
اختروش ها بطور معمول پرتوهای پلاسمایی از نواحی قطبی ابرسیاهچاله هسته خود ساطع می کنند و فواره هایی از ماده را با سرعتی نزدیک به سرعت نور، به فضا می فرستند. این مواد از آن چه در اطراف افق رویداد سیاه چاله می چرخند، ایجاد می شوند.
3C 297 چنین جت هایی از انرژی ساطع می کند. داده های چاندرا و آرایه بسیار بزرگ، نشانه های مختلفی را دریافت نمودند که نشان داده است این جت ها درون یک محیط بین کهکشانی در رابطه با یک خوشه کهکشانی سفر می کنند.
یکی از جت ها بگونه ای خم شده است که نشان داده است درحال تعامل با گاز در یک میان خوشه کهکشانی (Intracluster medium) است. جت دیگر یک منبع پرتو ایکس در فاصله ۱۴۰ هزار سال نوری از کهکشان بوجود آورده است که نشان داده است به گاز برخورد کرده و موجب گرم شدن آن و انتشار اشعه ایکس شده است. علاوه بر این، داده های چاندرا نشان داده است که مقادیر زیادی گاز داغ در فضای اطراف 3C 297 وجود دارد.


هر سه مشخصه در کنار هم نشان می دهند که کهکشان های دیگری باید از نظر گرانشی با 3C 297 به عنوان یک میان خوشه کهکشانی تعامل داشته باشند.
در حقیقت، به نظر می آید کهکشان های دیگری در همان بخش از آسمان باید وجود داشته باشند. بدین سبب میساگلیا و همکارانش برای درک بهتر فضای اطراف 3C 297 به داده های رصدخانه نوری و فروسرخ جمنای (Gemini) در هاوایی روی آوردند.
این داده ها نشان داد که ۱۹ کهکشان، تنها در دو بُعد به 3C 297 نزدیک هستند. فاصله آنها از ما بسیار متفاوت از فاصله 3C 297 از ما است و به یک منطقه از فضا تعلق ندارند. بدین سبب کهکشان عجیب و غریب 3C 297 در حقیقت کاملا تنها است.
این سرنخ ها نشان می دهند که کهکشان 3C 297 نتیجه ادغام خوشه های کهکشانی غول پیکر است که با عنوان «گروه فسیلی» شناخته می شوند.
خوان مادرید (Juan Madrid)، ستاره شناس دانشگاه تگزاس، توضیح می دهد: ما فکر می نماییم کشش گرانشی یک کهکشان بزرگ همراه با فعل و انفعالات بین کهکشان ها بسیار قوی بوده و آنها با کهکشان بزرگ ادغام شده اند و مقاومت کارساز نبوده است.
3C 297 نخستین گروه فسیلی است که ستاره شناسان تا حالا شناسایی کرده اند، این بدان معناست که چنین ادغام هایی امکان دارد خیلی زودتر از آنچه تصور می شد، در طول عمر کیهان رخ داده باشند و امکان دارد لازم باشد در چگونگی ادغام کامل خوشه های کهکشانی تجدیدنظر نماییم.
این تحقیق در مجله Astrophysical انتشار یافته است.
منبع:

1401/12/22
12:47:39
5.0 / 5
278
تگها: دانشگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد