با كمك محقق ایرانی صورت گرفت

تولید واکسن سرطان مغز برای افزایش بقای بیماران

تولید واکسن سرطان مغز برای افزایش بقای بیماران

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران بیمارستان ˮکینز کالج لندنˮ در مطالعه اخیرشان به رهبری پروفسور ˮکیومرث اشکانˮ از تولید واکسن سرطان مغزی که سبب افزایش بقای بیماران می شود، آگاهی داده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، نتایج یک پژوهش که بتازگی در مجله "Journal of American Medical Association Oncology" انتشار یافته است، نشان داده در کارآزمایی بالینی فاز ۳ یک واکسن به نام "DCVax-®L" که در بیمارستان کینز کالج لندن و سایر مراکز درمانی در سراسر جهان استفاده شده است، از سلول های ایمنی بیماران برای مورد هدف قرار دادن سرطان مغز استفاده می نماید و می تواند بقای بیماران را برای چندین ماه یا در بعضی موارد، سالها افزایش دهد.
این نخستین بار در ۱۷ سال اخیر است که چنین نتایج قابل توجهی در کارآزمایی بالینی فاز ۳ برای یک درمان سیستمیک در گلیوبلاستوما به دست می آید و نخستین بار در ۲۷ سال است که نشان داده شده است که این درمان بقا را در بیماران مبتلا به گلیوبلاستومای عودکننده می افزاید.
این واکسن برای هر بیمار بصورت جداگانه با جداسازی سلول های ایمنی خاص آن فرد به نام سلول های دندریتیک یا یاخته های دارینه ای(Dendritic cells) از خون آنها تزریق می شود. سپس این سلول ها با نشانگرهای زیستی حاصل از نمونه ای از تومور بیمار آماده می شوند. هنگامی که واکسن حاوی این سلول ها باردیگر به بیمار تزریق می شود، آن اطلاعات را به اشتراک می گذارد تا کل سیستم ایمنی بدن، آن هدف را شناسایی کرده و به آن حمله کند.
این واکسن به مدت هشت سال بر روی بیش از ۳۰۰ بیمار از بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، کانادا و آلمان که همه آنها مبتلا به گلیوبلاستوما(تهاجمی ترین شکل تومور مغزی در بزرگسالان) بودند آزمایش شد. بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما که تحت درمان با واکسن قرار گرفتند، بطور متوسط ​​۱۹.۳ ماه بعد از آزمایش زنده ماندند که این زمان در گروه کنترل ۱۶.۵ ماه بود. بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما عود کننده نیز که با واکسن درمان شدند بطور متوسط ​​۱۳.۲ ماه زنده ماندند، در صورتیکه این مقدار برای گروه کنترل ۷.۸ ماه بود.
۱۳ درصد از بیماران تحت درمان با واکسن حداقل ۵ سال بعد از تشخیص زنده ماندند. بیماران دارای ژن متیل دار MGMT که تحت درمان با واکسن قرار گرفتند بطور متوسط ​​۳۰.۲ ماه بعد آزمایش زنده ماندند که این مقدار در گروه کنترل ۲۱.۳ ماه بود.
برخلاف شیمی درمانی و رادیوتراپی، اکثریت بیماران هیچ عارضه جانبی از تزریق این واکسن ایمونوتراپی را گزارش نکردند. تنها پنج نفر از ۳۳۱ بیمار شرکت کننده برخی عوارض جانبی را گزارش کردند که ممکنست آن نیز به درمان آنها مرتبط بوده باشد.
پروفسور اشکان، جراح مغز و اعصاب در بیمارستان کینز کالج لندن و محقق ارشد این کارآزمایی بالینی اظهار داشت: ایمونوتراپی یک رویکرد بسیار امیدوارکننده برای درمان سرطان است و نتایج نهایی این آزمایش فاز ۳، راه تازه ای را درجهت امید به بیمارانی که با گلیوبلاستوما مبارزه می کنند ارائه می دهد. نشان داده شد که این واکسن طول عمر را بیشتر می کند و جالب است که این وکسن در بیمارانی که بطور سنتی پیش آگهی ضعیف تری دارند به عنوان مثال، در گروههای بیماران مسن تر و همین طور در بیمارانی که جراحی رادیکال به دلیلهای فنی یا دلیلهای دیگر امکان پذیر نبود، مزایای واضحی دارد.
پروفسور "کیومرث اشکان"


منبع:

1401/08/29
15:20:53
5.0 / 5
448
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد