ابداع درمان جدیدی برای سرطان با فناوری کریسپر

ابداع درمان جدیدی برای سرطان با فناوری کریسپر

گروه هوش مصنوعی: یک درمان جدید برای مقابله با سرطان که از آن به عنوان یک جهش رو به جلو یاد شده است، با فناوری کریسپر(CRISPR) محقق شده است که سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا را به تومورها حمله ور می کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ممکن است امیدی باردیگر برای افراد مبتلا به سرطان های غیر قابل درمان به وجود آمده باشد.
برمبنای گزارشی که بتازگی انتشار یافته است، سیستم ایمنی بیماران با یک روش درمانی جدید، هک و بازطراحی می شود تا به تومورهای سرطانی حمله کند.
یک درمان شخصی سازی شده برای هر بیمار
این مطالعه تجربی دارای ۱۶ شرکت کننده بود که یک درمان شخصی سازی شده برای هر کدام به وجود آمده بود. این پژوهش یک «جهش رو به جلو» و یک «نمایش قدرتمند» از پتانسیل فناوری ویرایش دی ان ای موسوم به کریسپر نامیده شده است.
استفانی مندل(Stefanie Mandl) مدیر ارشد علمی شرکت پکت فارما(Pact Pharma) و نویسنده ارشد این پژوهش می گوید: کاری که ما در تلاشیم انجام دهیم این است که واقعاً جهش های خاص تومور هر بیمار را مهار نماییم.
این کار حول سلول های تی(T-cells) متمرکز است که طی آن بخش هایی از سیستم ایمنی که در بدن گشت زنی می کنند، سلول های دیگر را برای یافتن مشکلات بازرسی می کنند. آنها این کار را با بهره گیری از پروتئین هایی که به آنها گیرنده می گویند، انجام می دهند تا سلول هایی را که از نقش طبیعی خود منحرف شده و سرطانی شده اند، شناسایی کنند.
شناسایی سرطان ها برای سلول های T بسیار پیچیده است، برای اینکه آنها از یک نسخه خراب از سلول های خود افراد تشکیل شده اند.
وسیم قاسم استاد سلول و ژن درمانی از کالج دانشگاهی لندن می گوید: بمحض این که سرطان پیچیده شود و معماری و ریزمحیط و انواع مکانیسم های دفاعی خودرا بوجود آورد، مقابله با آن برای سیستم ایمنی مشکل تر می شود. حالا هدف از این درمان جدید، افزایش سطح سلول های T در بدن بیماران است تا به آنها امکان تشخیص بهتر بیماری را بدهد.
پژوهشگران با بررسی خون بیماران برای یافتن سلول های T نادری که قبلاً گیرنده هایی داشته اند که می توانستند سرطان را شناسایی کنند، به این هدف رسیدند. آنها سپس توجه خودرا به سلول های T دیگر که نتوانستند سرطان را پیدا کنند، معطوف کردند و آنها را باردیگر طراحی کردند تا در این کار ماهر شوند.
آنها این کار را با جایگزین کردن گیرنده های اصلی خود با گیرنده های سلول های T جستجوگر سرطان و بازگرداندن آنها به درون بدن بیماران برای جستجو و حمله به تومورها انجام دادند. در حقیقت پژوهشگران اساسا گیرنده هایی ایجاد کردند که می توانند سرطان را شکار کنند.
دستکاری ژنتیکی قابل توجه
این کار ساده ای نبود و نیاز به دستکاری ژنتیکی قابل توجهی داشت تا هم دستورالعمل های ژنتیکی را که سلول های T برای توسعه گیرنده های قدیمی خود حمل می کردند، حذف نمایند و هم دستورالعمل های گیرنده های جدید را به آنها بدهند. این کار بوسیله فناوری ویرایش ژن کریسپر امکان پذیر شد.
کریسپر(CRISPR) مخفف عبارت « تناوب هایِ کوتاهِ پالیندرومِ فاصله دارِ منظمِ خوشه ای» است و یک فناوری است که دانشمندان را قادر می سازد تا دی ان ایِ هر ژنومی را ویرایش کنند. دانشمندان با ویرایش دی ان ای، می توانند خاصیت های خاصی از یک موجود زنده را تغییر دهند.
با این وجود، این درمان هنوز راه درازی در پیش دارد تا بتوان از آن در جمعیت های بزرگتر بهره برد.
وسیم قاسم می گوید: هیچ درمان یکسانی برای سرطان وجود ندارد. هر تومور متفاوت می باشد و درمان ابداعی ما یک نوع درمان شبیه به موشک هدایت شونده است، نه یک رویکرد انفجاری بزرگ برای درمان همه انواع تومورها.
با این وجود، این فناوری برای کسانی که از سرطان های غیرقابل درمان نادر رنج می برند، امید به فردایی روشن تر را فراهم می آورد که در آن می توان یک درمان را برای آنها مهندسی ژنتیکی کرد.
منبع:

1401/08/22
09:20:10
5.0 / 5
395
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد