توضیحات آژانس فضایی اروپا در مورد یک کهکشان مارپیچی

توضیحات آژانس فضایی اروپا در مورد یک کهکشان مارپیچی

گروه هوش مصنوعی توضیحات آژانس فضایی اروپا در مورد یک کهکشان مارپیچی


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کهکشان "NGC 5495" در فاصله ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. در سمت چپ بالای مرکز کهکشان و در سمت راست، اجرام آسمانی جواهرمانندی دیده می شوند. این اجرام درخشان، ستارگانی در کهکشان راه شیری هستند که کهکشان اصلی زمین است و مانند NGC 5495، یک کهکشان مارپیچی به حساب می آید.
"آژانس فضایی اروپا"(ESA) در مورد این تصویر جدید از NGC 5495 که در ۲۶ سپتامبر انتشار یافت، توضیحی نوشت که در مورد بازوهای مارپیچی کهکشان شرح می دهد. ۶۰ درصد از کهکشان ها، کهکشان های مارپیچی هستند. این بدان معناست که بیشتر ستارگان کیهان در کهکشانی مانند راه شیری یا کهکشانی مانند آنچه در تصویر جدید "تلسکوپ فضایی هابل"(Hubble Space Telescope) دیده می شود، قرار دارند.
به قول مقامات آژانس فضایی اروپا، NGC 5495 یک "کهکشان سیفرت"(Seyfert galaxy) است. کهکشان های سیفرت، کهکشان هایی هستند که در هسته خود فعالیت دارند. نورانی ترین نمونه از یک هسته فعال کهکشانی، "اختروش"(Quasar) نام دارد که درخشان ترین جرم در جهان شناخته شده است. این نوع قلب درخشان کهکشانی، از یک سیاه چاله کلان جرم نیرو می گیرد که ستاره شناسان معتقدند در مرکز بیشتر کهکشان های کیهان قرار دارد.
هنگامی که این حفره های گرانشی مواد زیادی را در اطراف خود جمع می کنند، مواد گرم می شوند و آغاز به درخشش می کنند. کهکشان NGC 5495 در رده اختروش ها قرار نمی گیرد اما همچنان یک هسته فعال کهکشانی متحرک در نظر گرفته می شود.
کهکشان NGC 5495 دیدنی است چونکه به سادگی جهت گیری می کند و به هسته و بازوهای مارپیچی امکان می دهد تا به وضوح قابل مشاهده باشند. باآنکه کهکشان از این منظر خیلی قابل مشاهده نیست اما احیانا در هاله ای قرار دارد که درست در بالا و زیر قرص کهکشانی قرار گرفته است.
منبع:

1401/08/13
15:01:52
5.0 / 5
415
تگها: تلسكوپ
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد