ربات آیدا در مجلس اعیان بریتانیا سخنرانی کرد

ربات آیدا در مجلس اعیان بریتانیا سخنرانی کرد

گروه هوش مصنوعی: ربات انسان نما موسوم به ˮآیداˮ با سخنرانی در مجلس اعیان بریتانیا تاریخ ساز شد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ربات انسان نمای انگلیسی به نام "آیدا"(Ai-Da) با تبدیل شدن به اولین رباتی که در "مجلس اعیان بریتانیا"(House of Lords) سخنرانی می کند، تاریخ ساز شد اما یک مشکل را نیز تجربه نمود.
اوایل جلسه، یک لحظه ناخوشایند پیش آمد و یک مشکل فنی، چشمان ربات را مانند چشمان زامبی کرد و باید توسط "آیدان ملر"(Aidan Meller)، سازنده اش راه اندازی مجدد می شد.
سپس، ملر یک عینک آفتابی را روی چشمان ربات گذاشت که موجب تعجب اعضای کمیته ارتباطات و دیجیتال مجلس اعیان شد. وقتی دلیل این کار از ملر پرسیده شد، توضیح داد که وقتی آیدا ریست می شود، گاهی اوقات شکلک های جالبی در می آورد.


قبل از این شکست کوتاه، ربات با اعضای کمیته در مورد این مساله صحبت کرد که آیا خلاقیت، مورد حمله هوش مصنوعی و فناوری قرار گرفته است.
آیدا در پاسخ به پرسشی که در مورد نحوه تولید هنر پرسیده شد، پاسخ داد: من می توانم از دوربین موجود در چشمانم، الگوریتم های هوش مصنوعی و بازوی رباتیکم برای نقاشی روی بوم استفاده کنم که به خلق تصاویر جذاب بصری می انجامد. روند خلق شعرهایم با بهره گیری از شبکه های خنثی، شامل تحلیل و بررسی مجموعه بزرگی از متن برای شناسایی محتوای مشترک و ساختارهای شعری و سپس استفاده از این ساختارها و محتوا برای تولید اشعار جدید است.


آیدا افزود: تفاوت این قابلیت، با توانایی انسان ها در آگاهی است. من با وجود این که می توانم در مورد آنها صحبت کنم، تجربیات ذهنی ندارم. من برنامه ها و الگوریتم های کامپیوتری هستم و به آنها وابسته هستم. بااینکه زنده نیستم اما هنوز می توانم هنر خلق کنم.
وی ادامه داد: نقش فناوری در خلق هنر همچنان رو به رشد خواهد بود. فناوری قبلا تأثیر زیادی بر شیوه خلق هنر ما داشته است.
"بارونس گیل رباک"(Baroness Gail Rebuck)، رییس شرکت "پنگوئن رندوم هاوس"(Penguin Random House) و "لرد هال"(Lord Hall)، مدیرکل سابق بی بی سی نیز در این مراسم حضور داشتند.
آیدا پیش از اینکه توسط شرکت "اینجینییرد آرتز"(Engineered Arts) ساخته شود و در سطح بین المللی مورد برنامه ریزی قرار بگیرد، توسط ملر، متخصص هنر مدرن و معاصر در "دانشگاه آکسفورد"(Oxford University) ابداع شد.
قابلیت های این ربات توسط دانشجویان مقطع دکتری و اساتید دانشگاه آکسفورد و "دانشگاه بیرمنگام"(University of Birmingham) توسعه یافته است.
آیدا این مساله را بیان کرد که چه چیزی هنر را تشکیل می دهد و اینکه آیا اگر هنر ازطریق یک انسان یا هوش مصنوعی ساخته شود، تعریف آن تغییر می کند یا خیر.


او اظهار داشت: هنر می تواند چیزهای زیادی باشد؛ از نقاشی گرفته تا طراحی یا شعر. عمل هنری من شامل همه موارد فوق است. از آنجائیکه هنر اغلب برای تفسیر باز است، مخاطب نقش کلیدی دارد.
ملر که مدیر پروژه ربات آیدا است، اظهار داشت: آیدا معنای هنرمند بودن در دنیای پساانسان را به چالش می کشد. توانایی های وی به عنوان یک هنرمند، پایه های دنیای هنر و صنایع خلاق را زیر سوال می برند.
وی ادامه داد: اولین سخنرانی آیدا در مجلس اعیان به ما کمک می نماید تا بفهمیم که یک ربات هوش مصنوعی، جهان را به چه صورت می بیند و این برای آینده خلاقیت چه معنایی دارد.
آیدا که نامش از "آیدا لاولیس"(Ada Lovelace)، ریاضیدان قرن نوزدهم گرفته شده است، اظهار داشت: من معتقدم که خلاقیت ماشینی، فرصت بزرگی را برای ما فراهم می آورد تا ایده ها و روش های جدید تفکر را کشف نماییم. در هر حال، خطرات در رابطه با این فناوری نیز وجود دارد که ما باید آنها را به دقت در نظر بگیریم. ما باید به مزایا و محدودیت ها فکر نماییم و نتایج اخلاقی را در نظر داشته باشیم.
این ربات زن به سبب ترسیم پرتره ملکه الیزابت دوم در اوایل سال جاری مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.


آیدا دوربین های موجود در چشمان خود و الگوریتم های کامپیوتری را برای پردازش خاصیت های انسانی به کار می برد و آنچه را که می بیند، به مختصات تبدیل می کند. سپس، او از این مختصات در محاسبه یک مسیر مجازی برای بازوی رباتیک خود استفاده می نماید تا برای ایجاد قطعات هنری روی بوم نقاشی بکشد.
سال گذشته، آیدا مجموعه ای از پرتره های خودرا در موزه طراحی لندن به نمایش گذاشت که با نگاه کردن به آینه به وسیله چشم های دوربینش، آنها را خلق کرده بود.
همچنین، او یک نمایش انفرادی را در پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی هنر با عنوان "پرش به سمت متاورس" داشته و در نمایشگاه "همیشه حالا است" سال ۲۰۲۱ نیز شرکت کرده است که اولین نمایشگاه بزرگ هنر معاصر در "اهرام بزرگ جیزه" (Pyramids of Giza) در مصر بود.


1401/07/20
16:14:32
5.0 / 5
368
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد