مشاهده هم نشینی ۵ سیاره را از دست ندهید

مشاهده هم نشینی ۵ سیاره را از دست ندهید

سیارات عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل درحال برگزاری یک نمایش آسمانی جذاب هستند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، نمایش جذاب و نادری از سیارات در نیمه دوم ماه ژوئن اجرا خواهد شد و نکته قابل ذکر این است که حتی ماه نیز به این نمایش خواهد پیوست.
افراد علاقمند می توانند با چشم غیرمسلح نیز هر یک از این پنج سیاره درخشان را ببینند. برای دیدن هر یک از آنها باید تا نیمه دوم شب منتظر بمانید و سپس به آرامی یکی یکی نمایان خواهند شد و درست پیش از طلوع خورشید، هر پنج سیاره در بخش جنوبی و شرقی آسمان دیده خواهند شد.
مطمئنا دیدن دو یا سه سیاره درخشان در یک نگاه غیرعادی نیست، اما مشاهده همزمان پنج سیاره تجربه کاملا خاصی است. هم ترازی این پنج سیاره در این هفته پدیده ای کاملا خاص خواهد بود و بنظر می رسد که پنج جهان در سراسر یک قوس در نیمی از آسمان حدودا نیم ساعت پیش از طلوع خورشید نمایان شده اند.
اما نکته جالب تر این است که این پنج سیاره با همان ترتیبی که در مدارهای مربوطه خود به دور خورشید هستند، در آسمان ظاهر خواهند شد و این بدین معنا است که ترتیب قرارگیری آنها از افق شرقی - شمال شرقی به سمت بالا و سمت راست به ترتیب عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل خواهد بود. ماه را نیز اضافه کنید که می تواند موقعیت زمین را در این صف دیدنی از ۲۳ تا ۲۵ ژوئن مشخص نماید. آخرین باری که این نوع هم ترازی اتفاق افتاد، پنج مارس ۱۸۶۴ بود.
شروع این جشن با نمایان شدن زحل آغاز می شود که در نیمه های شب ظاهر خواهد شد و سپس تا ساعات پیش از سحر با مشتری و سپس مریخ ادامه خواهد یافت. سیاره خیره کننده زهره نیز در سحر ظاهر خواهد شد و حدود ۳۰ یا ۴۰ دقیقه پیش از طلوع خورشید سیاره عطارد دیده خواهد شد.

موقعیت سیارات
زحل برای شب های پاییز ۲۰۲۲ آماده شده است، اما حالا پیش از نیمه شب به وقت محلی درحال طلوع است. زحل با چشم غیرمسلح، مانند یک ستاره درخشان زرد و سفید به نظر می آید. حلقه های معروف این سیاره را می توان با یک تلسکوپ کوچک با قدرت بزرگنمایی حداقل ۳۰ مشاهده کرد. در نخستین نور سحر، زحل برای مشاهده در آسمان جنوب شرقی یا جنوب موقعیت خوبی دارد.
مشتری یک سیاره صبحگاهی است. این در برج حوت غربی است و حدود ساعت ۱: ۳۰ بامدادان به وقت محلی و روشنی روز ظهور پیدا می کند. این ستاره با قدر درخشان ۲.۴ می درخشد که این درخشندگی بیش از ۲.۵ برابر درخشان تر از شباهنگ یعنی درخشان ترین ستاره در آسمان زمین است. این سیاره بزرگ در ۲۹ ژوئن به ربع غربی(۹۰ درجه غرب خورشید) خواهد رسید. وقتی بوسیله تلسکوپ نگاه کنید، ممکنست متوجه شوید که بخش غربی سیاره کمی کمتر از قسمت شرقی آن در این ماه روشن شده است.
مریخ در نهایت با نزدیک شدن به زمین و روشن شدنش آغاز به جلب توجه می کند. اندکی پیش از ساعت دو بامدادان به وقت محلی از سمت شرق طلوع می کند و با قدر ۰.۵ می درخشد که مشابه آخرالنهر، نهمین ستاره درخشان در آسمان زمین است. مریخ را با رنگ زرد متمایز نارنجی آن خواهید دید.
قدر یا بُرز در دانش اخترشناسی یک کمیت بدون بعد است که برای اندازه گیری درخشش یک جرم آسمانی در یک باند مشخص از طیف الکترومغناطیسی به کار می رود که اغلب طیف مرئی یا فروسرخ را در بر می گیرد.
زهره تقریبا در زمان نخستین درخشش طلوع سپیده دم، نزدیک به ساعت ۳: ۳۰ بامداد به وقت محلی روز با قدر ۳.۹- طلوع می کند. زهره از نزدیکترین رقیب خود در درخشندگی یعنی مشتری، تا حدودی چهار برابر پیشی خواهد گرفت.
عطارد دیر به صحنه می رسد. این سیاره در ۲۱ ماه مه، در نقطه اتصال پایین تری قرار داشت و انقد کم نور بود که در سپیده دم آسمان زمانی که ماه ژوئن آغاز شد نمی توانستیم آنرا ببینیم. اما در ۱۶ ژوئن، عطارد در بزرگترین حالت خود، ۲۳ درجه غرب خورشید با قدر ۰.۶ قرار داشت که حالا آنرا با چشم غیرمسلح بسیار پایین و در بخش شرق-شمال شرقی آسمان حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پیش از طلوع خورشید می توان دید. حدود ۱۰ درجه به سمت چپ پایین سیاره زهره به دنبال آن بگردید.
به این صف درخشان سیارات، ماه زمین نیز اضافه خواهد شد که در ایام آینده از مجاورت کلی هر پنج سیاره عبور خواهدنمود و شناسایی یک سیاره خاص در یک بامداد مشخص را بسیار آسان تر خواهدنمود.
به خاطر داشته باشید که چندین دهه طول خواهد کشید تا فرصت دیگری برای دیدن این سیارات و ماه در چنین حالتی را داشته باشید، پس این فرصت را از دست ندهید.1401/03/28
09:25:29
5.0 / 5
767
تگها: تلسكوپ , سیاره
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد