گوجه فرنگی به منبعی غنی برای ویتامین د تبدیل می شود

گوجه فرنگی به منبعی غنی برای ویتامین د تبدیل می شود

به گزارش گروه هوش مصنوعی یک مطالعه جدید نشان داده است که گوجه فرنگی های اصلاح ژنتیکی شده می توانند منبع جدیدی از ویتامین D باشند و به کاهش کمبود این ویتامین در سرتاسر جهان کمک کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، محققان دریافتند که این میوه را میتوان طوری مهندسی کرد که پیش ساز ویتامین D۳ بیشتری تولید نماید در حالیکه مولکول خاصی که به صورت معمول سبب تبدیل این ویتامین به کلسترول می شود، مسدود می شود.
هنگامی که این پیش ساز که پروویتامین D۳ نام دارد در معرض اشعه ماورابنفش قرار می گیرد، می تواند به ویتامین D۳ یا ویتامین نور خورشید تبدیل گردد که خیلی از مردم در سرتاسر جهان به اندازه کافی از آن برخوردار نیستند.
دانشمندان می گویند این گوجه فرنگی ها که ظاهر و طعمی شبیه گوجه فرنگی های معمولی دارند می توانند منبع غذایی جدیدی از ویتامین D باشند.
میزان مصرف روزانه سفارش شده ویتامین D برای بزرگسالان ۱۰ میکروگرم است.
محققان می گویند که خوردن تنها دو عدد از این گوجه فرنگی های جدید می تواند شکاف بین میزان مصرف ویتامین D و میزان نیاز مردم بریتانیا را پر کند.
آنها همینطور دریافتند که مقادیر پروویتامین D۳ در یک گوجه فرنگی اگر به ویتامین D۳ تبدیل گردد به اندازه میزان ویتامین D موجود در دو تخم مرغ متوسط یا ۲۸ گرم ماهی تن خواهد بود.
داده ها نشان داده است که از هر پنج بزرگسال و از هر شش کودک یک نفر ویتامین D کافی ندارد.
بدن، ویتامین D را بعد از قرار گرفتن پوست در معرض نور UVB تولید می کند، اما منبع اصلی آن مواد غذایی هستند.
به نقل از کارشناسان، این محصول جدید که از نظر زیستی بهبود یافته می تواند به میلیونها فرد مبتلا به کمبود ویتامین D در سرتاسر جهان کمک نماید. کمبود ویتامین D با خطر بالای مبتلا شدن به سرطان، زوال عقل و خیلی از علل اصلی مرگ ارتباط دارد.
پروفسور "کتی مارتین"(Cathie Martin)، نویسنده مسئول این مطالعه، می گوید: ما نشان داده ایم که با استفاده از ویرایش ژن، میتوان گوجه فرنگی ها را با پروویتامین D۳ غنی کرد، به این مفهوم که گوجه فرنگی می تواند بعنوان منبع گیاهی و پایدار ویتامین D۳ توسعه یابد.
۴۰ درصد اروپایی ها و یک میلیارد نفر در سرتاسر جهان کمبود ویتامین D دارند.
گوجه فرنگی ها به صورت طبیعی یکی از عناصر سازنده ویتامین D را به میزان محدود در برگ های خود دارند، اما این ماده به صورت معمول در میوه های رسیده گوجه فرنگی تجمع نمی یابد.
محققان در گروه پروفسور مارتین در مرکز جان اینس(John Innes) از ویرایش ژن "کریسپر کَس-۹"(CRISPR-Cas۹) برای تغییر دادن یک ژن در ارتباط با پروویتامین D۳ که به صورت معمول به کلسترول تبدیل می شود در گوجه فرنگی، استفاده کردند.
با ویرایش این ژن، آنها توانستند این فرایند را مسدود کنند و منجر به تجمع قابل توجه پروویتامین D۳ در میوه ها و برگ های گوجه فرنگی شوند، بدون این که این کار بر روی رشد، نمو یا عملکرد گیاه تاثیر بگذارد.
به قول محققان، برگ های گوجه فرنگی معمولا مواد اضافه ای هستند، اما برگ های این گیاهان ویرایش شده را میتوان برای ساخت مکمل های ویتامین D برای گیاهخواران مورد استفاده قرار داد.
نویسنده اول این مطالعه دکتر "جی لی"(Jie Li) می گوید: همه گیری کووید-۱۹ اهمیت کمبود ویتامین D و تاثیر آن بر عملکرد سیستم ایمنی و سلامت عمومی را نشان داده است.
گوجه فرنگی غنی شده با پروویتامین D که ما تولید کرده ایم منبعی گیاهی برای ویتامین D است.
این خبر بسیار خوبی برای افرادی است که رژیم غذایی گیاهی یا گیاهخواری دارند و همینطور تعداد فزاینده ای از افراد که در سرتاسر جهان از مشکل کمبود ویتامین D رنج می برند.
پروفسور مارتین در توضیح این که چرا این گوجه فرنگی امکان دارد جایگزین بهتری برای مکمل های ویتامین D باشد، اظهار داشت که افراد از سایر مواد مغذی این میوه همچون فیبر هم بهره مند خواهند شد.
این مطالعه نشان داده است که ویتامین D موجود در میوه های رسیده امکان دارد با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض UVB، برای مثال در هنگام خشک کردن در آفتاب، بیشتر افزایش یابد.
به قول محققان، قرار دادن گیاهان در معرض نور طبیعی UVB خورشید امکان دارد راه پایدارتر و موثرتری برای افزایش آنها باشد.
امکان دارد مدتی طول بکشد تا این محصول ویرایش شده برای عرضه به بازار آماده شود.
محققان می گویند که این تغییر را میتوان بر هر گونه گوجه فرنگی لحاظ کرد و احتمالاً میتوان از آن در سایر محصولات غذایی مانند فلفل، سیب زمینی و بادمجان بهره برد.
این مطالعه در مجله ی "Nature Plants" انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/04
10:55:50
5.0 / 5
859
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد