ابداع یک اپلیکیشن برای تشخیص آلزایمر

ابداع یک اپلیکیشن برای تشخیص آلزایمر

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران آمریکایی، یک اپلیکشن برای تلفن همراه طراحی نموده اند که می تواند چشم کاربر را معاینه کند و بیماری های عصبی مانند آلزایمر را تشخیص دهد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از سی تی وی نیوز، پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو"(UCSD)، نوعی اپلیکیشن برای تلفن همراه طراحی نموده اند که می تواند با بررسی چشم کاربر خود، بیماری های عصبی را در او تشخیص دهد.
پژوهشگران می گویند که این اپلیکیشن می تواند به کاربر امکان دهد تا خویش را از نظر مبتلا شدن به بیماری های آلزایمر، اختلال کم توجهی-بیش فعالی، اسکیزوفرنی، پارکینسون و سایر بیماری ها ارزیابی کنند.
تجزیه و تحلیل چگونگی گشاد شدن مردمک چشم یک شخص می تواند سرنخ های ابتدایی را برای تشخیص بیماری های عصبی عرضه نماید. هنگامی که شخص به یک کار شناختی چالش برانگیز می پردازد، مردمک ها تمایل دارند که گشاد شوند. پژوهش های پیشین نشان داده اند افرادی که دارای اختلال شناختی خفیف هستند، نسبت به کسانی که هیچ مشکل شناختی ندارند، تمایل بیشتری به گشاد شدن مردمک چشم نشان می دهند.
"کالین بری"(Colin Barry)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: باآنکه هنوز بررسی های بسیاری باید صورت گیرد اما من در مورد قابلیت استفاده از این تکنولوژی برای غربالگری عصبی در محیط های بالینی و خانه ها هیجان زده هستم. ما امیدواریم که این فناوری، زودتر بتواند راه را جهت بررسی های جدید در مورد کاربرد تلفن های همراه هوشمند در شناسایی و نظارت بر مشکلات احتمالی سلامتی هموار کند.
این اپلیکیشن از دو دوربین جلو که در بیشتر تلفن های همراه هوشمند جدید وجود دارند، بهره می برد. دوربین سلفی تلفن همراه برای ثبت فاصله بین تلفن و کاربر استفاده می شود. همچنین، این برنامه از دوربین مادون قرمز تلفن هایی که از فناوری های تشخیص چهره مانند "Face ID" اپل پشتیبانی می کنند، استفاده می نماید تا مردمک چشم را از عنبیه تشخیص دهد.
بررسی واکنش مردمک معمولاً به تجهیزات پزشکی تخصصی و پرهزینه نیاز دارد. با این حال، پژوهشگران می گویند که این اپلیکیشن می تواند جایگزینی کم هزینه و مقیاس پذیر با دقت بالا باشد تا افراد بیشتری را زودتر شناسایی کند.
"اریک گرانهولم"(Eric Granholm)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: یک اپلیکیشن مقیاس پذیر نصب شده روی تلفن همراه هوشمند که از آن جهت بررسی در مقیاس بزرگ استفاده می شود، می تواند آزمایش های واکنش مردمک را بعنوان آزمایش های کمتر تهاجمی و ارزان توسعه دهد و به تشخیص و درک بیماری هایی مانند آلزایمر کمک نماید. این فناوری می تواند تاثیر زیادی بر سلامتی عمومی داشته باشد.1401/02/11
09:33:05
5.0 / 5
855
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد