اندازه گیری قطر ستاره های دوردست

اندازه گیری قطر ستاره های دوردست

گروه هوش مصنوعی اندازه گیری قطر ستاره های دوردست


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، در یک مطالعه جدید دانشمندان یک سیستم "تداخل سنجی شدت ستاره ای" را که برای چهار تلسکوپ های چرنکوف(Cherenkov) برای تصویربرداری "ویریتاس"(VERITAS ) تهیه شده بود، استفاده کردند و توسط آن موفق به اندازه گیری قطر زاویه ای دو ستاره زیر میلی ثانیه به اسامی ستاره مُرزِم(جارچی) یا بتا سگ بزرگ و ستاره نظام یا اپسیلون جبار شدند.
این کار در اصل برای نخستین بار ۵۰ سال پیش انجام شده بود اما روش "تداخل سنجی با شدت ستاره ای" می تواند یک کاربرد ثانویه برای سایر رصدخانه های پرتوهای گاما همچون آرایه تلسکوپ چرنکوف(CTA) داشته باشد.
"نولان متیوز"(Nolan Matthews) از دانشگاه یوتا اظهار داشت: روش تداخل سنجی در دستیابی به وضوح زاویه ای مورد نیاز برای حل برخی مسائل مربوط به ستارگان بسیار موفق بوده است و به ما توانایی انجام اندازه گیری های بسیاری داده و به نوبه خود به ما کمک بزرگی برای بهبود درکمان از سیستم های ستاره ای کرده است.
"دیوید کیدا"(David Kieda) محقق اصلی از دانشگاه یوتا اظهار داشت: الکترونیک مدرن به ما امکان می دهد تا سیگنال های نوری حاصل از هر تلسکوپ را به صورت محاسباتی ترکیب نماییم.
دانشمندان با بهره گیری از ابزار پیشرفته و سیستم مذکور هر دو ستاره را برای چندین ساعت مورد مشاهده و بررسی قرار دادند و در نهایت قطر آنها را اندازه گیری کردند آنها اعلام نمودند قطرهای زاویه ای برای ستاره مُرزِم (جارچی) یا بتا سگ بزرگ ۰.۵۲۳ میلی ثانیه و برای ستاره نظام یا اپسیلون جبار ۰.۶۳۱ میلی ثانیه است.
دانشمندان با بهره گیری از الکترونیک مدرن(modern electronics) ثابت کردند که می توان داده های ده ها تلسکوپ را با هم جمع آوری کرد. اندازه گیری اینگونه موارد با سیستم "تداخل سنجی با شدت ستاره ای" در آینده به دانشمندان امکان می دهد ستاره هایی را با وضوح زاویه ای بی نظیر نیز مورد مطالعه قرار دهند.
منبع:

1399/05/03
15:16:48
5.0 / 5
1988
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد