شناسایی آفات درختان در كمتر از 2 ساعت

شناسایی آفات درختان در كمتر از 2 ساعت

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران ˮدانشگاه بریتیش كلمبیاˮ(University of British Columbia) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه دستگاه قابل حمل دی. ان. ای(Portable DNA device) شده اند كه می تواند در كمتر از دو ساعت آفات درخت را شناسایی كند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، بیدهای آسیایی(Asian gypsy moths) از طیف گسترده ای از گیاهان و درختان مهم تغذیه می کنند. قارچ زنگار کاج سفید تنها در دو سال می تواند درختان جوان را از بین ببرد اما نمی توان با دیدن نقاط و برجستگی ها روی یک درخت یا در قسمت بیرونی آنها را تشخیص داد و تشخیص آن آسان نیست.
حالا پژوهشگران کانادایی یک دستگاه جدید تشخیص سریع دی. ان. ای به وجود آورده اند که می تواند بدون استفاده از فرآیندهای پیچیده یا مواد شیمیایی، این آفات و عوامل بیماری زا را در کمتر از دو ساعت شناسایی کند.
پروفسور "ریچارد هاملین"(Richard Hamelin) نویسنده ارشد این مطالعه این سیستم را با همکاری دیگر پژوهشگران طراحی نموده است. وی در این زمینه گفته است: شناسایی سریع آفات برای جلوگیری از لطمه بیشتر به درختان و گیاهان بسیار مهمست و استفاده از این دستگاه ها در پارک های جنگلی و مزارع لازم است.
تحقیقات هاملین بر استفاده از ژنومیک برای طراحی روش های تشخیص بهتر و نظارت بهتر بر آفات و عوامل بیماری زا که جنگل ها را تهدید می کنند متمرکز شده است. تقریباً ۲۵ سال است که وی به دنبال آزمایش سریع، دقیق و ارزان دی. ان. ای است که حتی در مکان هایی مانند جنگل ها بدون اینترنت سریع یا منبع تغذیه ثابت نیز قابل استفاده می باشد.
کار با دستگاهی که وی توسعه داده اینگونه است که نمونه های کوچک مانند قسمت هایی از برگ ها یا شاخه ها، یا قطعات بدن حشرات مانند بال ها، درون یک لوله ریخته می شوند و در یک وسیله کوچک و مجهز به باتری قرار می گیرند. سپس دستگاه بررسی می کند که آیا این قطعات دی. ان. ای با ماده ژنومی گونه های مورد نظر مطابقت دارند یا خیر و سپس سیگنالی تولید می کنند که قابل مشاهده در تلفن هوشمند است.
هاملین اظهار داشت: با بهره گیری از این سیستم می توان با دقت ۱۰۰ درصدی اظهار داشت که آیا قطعات دی. ان. ای با ماده ژنومی گونه های مورد نظر مطابقت دارند یا خیر و می توانیم آفات و عوامل تهدید کننده گیاهان را شناسایی نماییم.
هاملین اضافه کرد: توسط این دستگاه ما می توانیم بطور همزمان حداکثر ۹ نمونه از گونه های مختلف گیاهان را تجزیه و تحلیل نماییم. این دستگاه فقط ۱.۳ کیلو وزن دارد و افراد می توانند آنرا به آسانی در کوله پشتی قرار دهند.
روش کار این دستگاه مبتنی بر آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز است. واکنش زنجیره ای پلیمراز(Polymerase Chain Reaction) که مخفف آن PCR می باشد. واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) تکنیکی در زیست شناسی مولکولی است و بمنظور تکثیر یک نسخه منفرد یا نسخه های کمی از یک قطعه دی. ان. ای با توالی خاص به تعداد هزار یا میلیون ها نسخه به کار می رود. این تکنیک ابزاری آسان و ارزان قیمت برای تکثیر یک قطعه خاص از دی. ان. ای است و برای اهدافی همچون تشخیص و نظارت بر بیماری های ژنتیکی، شناسایی مجرمان(در زمینهٔ پزشکی قانونی) و مطالعه عملکرد یک بخش هدف از دی. ان. ای مورد استفاده قرار می گیرد.
منبع:

1399/04/30
23:58:42
5.0 / 5
2112
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد