کروناویروس برای انسان چه خوابی دیده است؟

کروناویروس برای انسان چه خوابی دیده است؟

باآنکه بخش قابل توجهی از مردم جهان حالا واکسینه شده اند، اما تهدید ظهور سویه های متعدد همچنان وجود دارد و این مشکل احیانا ادامه خواهد داشت.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، ما تکامل کروناویروس را در عمل مشاهده کرده ایم چونکه سویه های متعدد آن، یکی بعد از دیگری ظهور می کنند و موج های بیشتری از مبتلا شدن را در سرتاسر جهان به راه می اندازند. علل بسیاری وجود دارد که باور داشته باشیم این مشکل در سال ۲۰۲۲ هم ادامه خواهد داشت و هیچ تضمینی وجود ندارد که سویه های پیش رو، کمتر خطرناک باشند.
بقای کروناویروس در این است که تا حد امکان، افراد بیشتری را آلوده کند. سویه هایی که در شیوع یافتن بهتر هستند، با سایر سویه ها رقابت خواهند کرد. بخش کلیدی این رقابت، قابلیت انتقال است. هنگامی که انتشار ویروس اصلی آغاز شد، هر فرد آلوده به صورت متوسط، دو یا سه نفر دیگر را مبتلا می کرد. سویه دلتا حالا می تواند شش یا هفت نفر را مبتلا کند و به نظر می آید که سویه اُمیکرون حتی مسری تر باشد.
هنوز به صورت کامل مشخص نشده است که این ویروس چگونه عفونی تر می شود اما در مورد سویه دلتا میتوان اظهار داشت که عفونی تر شدن امکان دارد به این علت باشد که ویروس در تکثیر خود بهتر عمل می کند. این بدان معناست که افراد مبتلا به سویه دلتا، میزان بیشتری از ویروس را منتشر می کنند.
با این حال، مبتلا کردن انسان ها دیگر به راحتی سابق نیست چونکه بیشتر مردم جهان هم اکنون به خاطر واکسیناسیون یا ابتلای پیشین، درجاتی از مصونیت را دارند. بنابراین، سویه هایی مانند اُمیکرون برای فرار کردن از این ایمنی، معمولاً به واسطه بروز تغییراتی در پروتئین خوشه ای که هدف اصلی پادتن های ما است، درحال تکامل هستند.
برای عفونی تر شدن ویروس، محدودیتی وجود دارد اما امکان دارد محدودیتی در توانایی آن برای فرار کردن از واکنش ایمنی بدن ما وجود نداشته باشد. همان گونه که در مورد ویروس های آنفلوانزای انسانی اتفاق می افتد، امکان دارد شاهد ظهور مداوم سویه های جدیدی باشیم که به اندازه کافی از واکنش ایمنی فاصله می گیرند تا موج های پیاپی مبتلا شدن را ایجاد کنند.
این امکان وجود دارد که با گذشت زمان، خانواده های ویروسی متعدد باقی بمانند و از هم جدا شوند. این مورد امکان دارد احتیاج به ترکیب کردن واکسن های متعدد در یک دوز را به همراه داشته باشد؛ همان گونه که در مورد واکسن آنفلوانزا انجام می شود.
اغلب ادعا می شود که ویروس های جدید برای ایجاد کردن نشانه های خفیف تر، تکامل خواهند یافت اما از آنجائیکه "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲" (SARS-CoV-2) درست قبل از ظاهر شدن نشانه ها بسیار عفونی می شود، فشار انتخابی کمی برای انجام دادن این کار وجود دارد. آبله هم در گذشته بسیار کشنده بود و امکان داشت با گذشت زمان بدتر شود. آنفلوانزا هنوز هم سالانه آمار مرگ و میر بالایی دارد.
یک نگرانی دیگر این است که ویروس امکان دارد در چندین حیوان دیگر درحال گردش باشد و سویه های جدیدی را تولید نماید که می توانند به انسان منتقل شوند.
باآنکه این امکان وجود دارد که سویه های آینده به بروز بیماری شدیدتر در افرادی منجر شوند که ایمنی ندارند اما بیشتر مردم جهان حالا تا اندازه ای مصونیت دارند. این مصونیت احیانا به محافظت کردن در مقابل بیماری شدید ادامه می دهد؛ حتی اگر نتواند از مبتلا شدن جلوگیری نماید.
از طرفی، میتوان انتظار داشت که این مصونیت به مرور زمان از بین برود. حتی اگر پیش تر دوز تقویت کننده واکسن تزریق شده باشد، میتوان در سال ۲۰۲۲ هم یک یا دو دوز دیگر دریافت کرد تا از بدن در مقابل سویه های جدید محافظت گردد.
منبع:

1400/10/11
16:35:31
5.0 / 5
818
تگها: تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد