مأموریت دارت با هدف نجات زمین بزودی انجام می شود

مأموریت دارت با هدف نجات زمین بزودی انجام می شود

به گزارش گروه هوش مصنوعی ناسا امروز، دوشنبه ۲۲ نوامبر در ساعت ۷ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۳: ۳۰ سه شنبه به وقت تهران) یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار می نماید و در آن به بحث و گفتگو در مورد مهندسی مأموریت برخورد سیارک ˮدارتˮ (DART) که بزودی صورت خواهد گرفت، می پردازد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مأموریت "دارت" مقرر است در روز چهارشنبه، ۲۴ نوامبر در ساعت ۱: ۲۰ به وقت منطقه زمانی شرقی (۹: ۵۰ به وقت تهران) صورت گیرد.
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این فضاپیما به قمر کوچکی که به دور یک سیارک می چرخد، برخورد خواهد نمود. هدف از انجام این مأموریت آزمایش فناوری های محافظت از زمین در مقابل برخورد سیارک ها است.
در کنفرانس مطبوعاتی ناسا، "توماس زوربوچن" معاون علمی ناسا، "لیندلی جانسون" افسر دفاع سیاره ای، "اد رینولدز" مدیر پروژه "دارت"، "عمر بائز" مدیر ارشد پرتاب و "جولیانا شیمن" مدیر مأموریت های ماهواره ای غیرنظامی شرکت اسپیس ایکس شرکت خواهند داشت.
ناسا مراحل پیش پرتاب و پرتاب را به صورت کامل پوشش خواهد داد. این مأموریت تعیین می کند که آیا کوبیدن عمدی یک فضاپیما به یک سیارک می تواند راهی مؤثر برای تغییر مسیر آن و نجات زمین باشد یا خیر.
سیارکی که مأموریت "دارت" آنرا مورد هدف قرار می دهد، تهدیدی برای زمین به حساب نمی آید.
فضاپیمای دارت همراه با موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس از پایگاه فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا پرتاب خواهد شد.
پوشش زنده این پرتاب در ساعت ۱۲: ۳۰ به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۱: ۰۰ به وقت تهران) آغاز خواهد شد و میتوان آنرا از اپلیکیشن و وب سایت این آژانس فضایی دنبال کرد.
این فضاپیما بگونه ای طراحی شده که با سرعت ۲۴ هزار کیلومتر بر ساعت به سمت سیارک مورد نظر حرکت می کند. هدف آن قمر دیمورفوس (Dimorphos) است که به دور سیارکی بزرگ تر به نام دیدیموس (Didymos) می چرخد.
در پاییز سال ۲۰۲۲ "دارت" به دیمورفوس برخورد خواهد نمود تا مدار آنرا تغییر دهد. دیدیموس گزینه ی مناسبی برای این مأموریت است، چونکه تهدیدی برای زمین به حساب نمی آید و دانشمندان می توانند تغییر در مدار دیمورفوس را با تلسکوپ های زمینی اندازه گیری کنند.
"دارت" نخستین بخش از استراتژی دفاع در مقابل سیارک ها است که با همکاری آژانس فضایی اروپا برای پیشگیری از برخورد احتمالی "سیارک های خطرناک" به زمین طراحی شده است.
این مأموریت توسط دفتر هماهنگی دفاع در مقابل سیارک های ناسا و بخش علوم سیاره ای هدایت می شود.
منبع:

1400/09/01
16:07:09
5.0 / 5
994
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد