زایمان زودرس و رشد ضعیف مغز، تاثیر مخرب آلودگی هوا بر کودکان

زایمان زودرس و رشد ضعیف مغز، تاثیر مخرب آلودگی هوا بر کودکان

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران دانشکده علوم پزشکی پاتنا هند در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند آلودگی هوا ممکنست به زایمان زودرس و رشد ضعیف مغز منجر شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ای ام، بگفته پژوهشگران هندی، نوزادان و کودکان چه داخل و چه در خارج از خانه بیش از سایر افراد در معرض آلودگی هوا قرار دارند که این امر ممکنست تاثیر نامطلوبی بر رشد شناختی آنها داشته باشد.
دکتر "چاندرا موهان کومار"(Chandra Mohan Kumar) متخصص اطفال از دانشکده علوم پزشکی پاتنا(AIIMS Patna) هند در این زمینه اظهار داشت: هوای آلوده، کودکان متولد نشده که در رحم مادرشان قرار دارند را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و این امر نه نتها ممکنست به تولد زودرس کودک منجر شود بلکه ممکنست بر مغز و رشد شناختی نوزاد نیز تاثیر بگذارد.
وی اضافه کرد: آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی مرگ کودکان زیر پنج سال است. بیش از ۹۰ درصد کودکان زیر ۱۵ سال هوای سمی تنفس می کنند که این رقم در کشورهای با درآمد کم و متوسط به ۹۸ درصد و در کشورهای توسعه یافته ۵۰ درصد رسیده است.
محققان این مطالعه در ادامه اعلام کردند که کودکان به سبب آلودگی هوای زیاد بیشتر مستعد مبتلاشدن به علایم ذات الریه هستند. آلودگی هوا به کودکان در دوران رشد لطمه می رساند و موجب مشکلات زیادی برای آنها می شود. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در سنین پایین می تواند مانع رشد ریه، مانع رشد صحیح مغز و افزایش ریسک مبتلاشدن به بیماری هایی مانند آسم و ذات الریه شود.
مشکلات تنفسی مانند مشکل در تنفس، ذات الریه و عفونت چشم و احساس درد در بدن شایع ترین علایم ناشی از آلودگی هوا در کودکان هستند.
دکتر "راجیو رانجان"(Rajeev Ranjan) از دیگر پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: برای جلوگیری از این مشکلات باید تا جایی که ممکنست از بردن کودکان به بیرون از خانه پرهیز نماییم. مصرف منظم مایعات مانند آب، انجام تمارین تنفسی در داخل خانه و استفاده از ماسک از اقدامات موثری هستند که می توانیم برای پیش گیری از بروز این مشکلات از آنها پیروی نماییم.
منبع:

1400/08/30
23:55:09
5.0 / 5
1031
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد