مبارزه با کووید-19 به کمک شیر مادر

مبارزه با کووید-19 به کمک شیر مادر

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران دانشگاه راچستر(University of Rochester) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند در شیر مادران واکسینه شده پادتن یا آنتی بادی های کووید یافت شده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، نتایج مطالعه اخیر پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه راچستر و دانشگاه نیویورک شواهدی از وجود آنتی بادی های کووید در شیر مادران واکسینه شده ارائه می دهد.
بگفته پژوهشگران در شیر مادرانی که دارای دو نوع مصونیت در مقابل کووید هستند، آنتی بادی های فعال کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ تولید می شود. منظور پژوهشگران از دو نوع مصنویت گروهی از مادرانی است که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده و سپس بهبودی حاصل کرده اند و گروهی دیگر نیز مادرانی هستند که واکسن مبتنی بر آر ان ای پیامرسان دریافت کرده اند.
در این مطالعه پژوهشگران به بررسی نمونه شیر ۴۷ مادر که در دوران شیردهی بودند و به بیماری کووید-۱۹ مبتلا بودند و ۳۰ مادر که واکسن مبتنی بر آر ان ای پیامرسان دریافت کرده بودند، پراختند. بعد از بررسی ها پژوهشگران دریافتند مادرانی که دارای ایمنی اکتسابی بعد از مبتلاشدن به بیماری بودند سطوح بالایی از آنتی بادی های ایمونوگلوبولین ای مقابل ویروس در شیر آنها تولید شده و شیر مادرانی که واکسینه شده بودند نیز حاوی آنتی بادی های قوی ایمونوگلوبین جی بود.
زمانی که دانشمندان نمونه های شیر را با ویروس زنده کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ ترکیب کردند، هر دو نوع آنتی بادی، کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را خنثی کردند. این نخستین بار است که چنین شواهدی درباره عملکرد آنتی بادی های ایمونوگلوبین ای و ایمونوگلوبین جی ارائه می شود.
دکتر "بریجت یانگ"(Bridget Young) یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: اندازه گیری غلظت آنتی بادی یک نکته است، اما این که بگوییم آنتی بادی ها عملکردی مفید دارند و می توانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را خنثی کنند یا خیر نکته دیگری است. یکی از یافته های هیجان انگیز حاصل از این مطالعه این است که شیر مادر در هر دو گروه مذکور حاوی این آنتی بادی های فعال است که می توانند ویروس را خنثی کنند.
دانشمندان خاطرنشان کردند: در صورتیکه آنتی بادی مقابل ویروس در این موارد در بدن مادران تولید شده اما هنوز مشخص نیست که آیا این آنتی بادی های موجود در شیر مادر می توانند از کودکان نیز در مقابل این بیماری محافظت کند یا خیر. "جارونین سپو"(Jarvinen-Seppo) از پژوهشگران این مطالعه در آخر اظهار داشت: این مطالعه به این معنا نیست که کودکان در مقابل بیماری محافظت می شوند و ممکنست آنتی بادی های شیر مادر نتوانند جایگزین واکسیناسیون برای نوزادان و کودکان شوند.
منبع:

1400/08/22
22:28:51
5.0 / 5
1171
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد