مأموریت کرو-3 به ایستگاه فضایی بین المللی رسید

مأموریت کرو-3 به ایستگاه فضایی بین المللی رسید

به گزارش گروه هوش مصنوعی کپسول فضایی ˮکرو دراگون اندورنسˮ(Crew Dragon Endurance) ساخته شرکت فضایی خصوصی ˮاسپیس ایکسˮ طی مأموریت ناسا معروف به ˮکرو-3ˮ همراه با چهار فضانورد به ایستگاه فضایی رسید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کپسول فضایی جدید شرکت "اسپیس ایکس" که بعنوان بخشی از مأموریت "کرو-3"(Crew-3) چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) برد، عصر روز پنجشنبه 11 نوامبر (بامداد جمعه به وقت ایران) با موفقیت در کنار ایستگاه فضایی پهلو گرفت.
کپسول " اندورنس" که روز چهارشنبه 10 نوامبر (بامداد پنجشنبه به وقت ایران) به فضا پرتاب شده بود، در ساعت 18: 32 (بامداد جمعه ساعت 03: 02 به وقت ایران) در ارتفاع 423 کیلومتر بالاتر از منطقه کارائیب شرقی به ماژول "هارمونی"(Harmony) ساخت ایالات متحده متصل شد.
این فضاپیما کمتر از 24 ساعت قبل یعنی ۱۰ نوامبر ساعت ۲۱: ۰۳ به وقت منطقه زمانی شرقی(بامداد پنجشنبه ساعت ۰۵: ۳۳ به وقت ایران) بعد از چند بار تاخیر به علت مشکلات آب و هوا و همینطور یک مشکل پزشکی جزئی که برای یکی از فضانوردان رخ داد، از سکوی 39A در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به فضا پرتاب شد.
امروز فضانوردانی که به طور عمده تازه کار هستند به ایستگاه فضایی بین المللی رسیدند. "راجا چاری"، "تام مارشبرن" و "کایلا بارون"، فضانوردان ناسا، به همراه "ماتیاس مورر" فضانورد آژانس فضایی اروپا(ESA) چهار فضانوردی هستند که ساعاتی پیش در ایستگاه فضایی پهلو گرفتند و این در شرایطی است که تنها "مارشبرن" قبلاً تجربه پرواز به فضا را داشته است.
این چهار فضانورد حدود 22 ساعت بعد از پرتاب موفقیت آمیز خود به سلامت به ایستگاه فضایی رسیدند و آماده آغاز مأموریت خود در فضا هستند.
پرتاب این مأموریت در چهارشنبه شب برخلاف آنچه انتظار می رفت، خوب پیش رفت، و مقامات "اسپیس ایکس" و ناسا گفتند که یکی از آرام ترین پرتاب ها تابحال بوده است، به این مفهوم که در طول شمارش معکوس هیچ مشکلی در کار نبود.


"مارشبرن" طی یک کلیپ ویدئویی از درون کپسول "اندورنس" که آنرا چندی قبل به اشتراک گذاشت، اظهار داشت که همکاران تازه کارش به خوبی با فضا سازگار شده اند و اشتیاق قلبی دارند، چیزی که لزوماً در همه پروازهای فضایی وجود ندارد.
کپسول "اندرونس" 38 دقیقه زودتر از موعد مقرر به ایستگاه فضایی رسید و فرایند نزدیک شدن و اتصال از مسافت تقریباً 20 متری به آرامی اجرا شد. این در حالی بود که تیم ها منتظر شرایط نوری بهتری برای اتصال به ایستگاه فضایی بودند.
بعد از یک اتصال موفقیت آمیز، سه فضانورد مأموریت "اکسپدیشن 66" همچون "مارک ونده هی" فضانورد ناسا و "آنتون شکاپلروف" و "پیوتر دوبروف" فضانوردان روسکاسموس با ساکنان جدید ایستگاه فضایی ملاقات کردند و به آنها کمک کردند تا وارد ایستگاه شوند.
با به تعویق افتادن پرتاب مأموریت "کرو-3"، ناسا تصمیم گرفت که چهار فضانورد مأموریت "کرو-2" را پیش از پرتاب مأموریت "کرو-3" به خانه بازگرداند و "ونده هی" مسئول هدایت و راهنمایی فضانوردان جدید در ایستگاه فضایی شد.
ناسا این روش را انتقال غیرمستقیم می نامد و معمولا شامل کمک به خدمه نورسیده برای عادت کردن به موارد ضروری در فضا مانند محل خواب و استفاده از توالت است. این مسئولیت ها معمولا به فضانوردان درحال خروج و بازگشت به زمین واگذار می شود، اما از آنجاییکه فضانوردان "کرو-2" زودتر از رسیدن فضانوردان "کرو-3" به خانه بازگشتند، "ونده هی" این مسئولیت را انجام می دهد.
با ورود فضانوردان "کرو-3"، تعداد کل سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی حالا به هفت نفر رسیده است که پنج نفر در بخش ایالات متحده و دو نفر در بخش روسیه هستند.
این چهار فضانورد جدید، شش ماه آینده را در فضا کار و زندگی خواهند کرد. آنها بر روی بیشتر از 200 آزمایش علمی کار خواهند کرد و در طول مدت اقامت خود در ایستگاه فضایی که به صورت متوسط 400 کیلومتر بالاتر از زمین می چرخد، پیاده روی های فضایی انجام خواهند داد.
مأموریت سرنشین دار بعدی "اسپیس ایکس" به سمت ایستگاه فضایی، ماموریتی معروف به "کرو-4"(Crew-4) خواهد بود که هم اکنون مقرر است در ماه آوریل سال 2022 صورت گیرد.
منبع:

1400/08/21
13:10:11
5.0 / 5
1026
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد