در شرایط آزمایشگاهی ثابت شد؛

بهبود عملكرد كبد با تولید ساختار سه بعدی سلولهای كبد

بهبود عملكرد كبد با تولید ساختار سه بعدی سلولهای كبد

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران كشور موفق به تولید ساختاری سه بعدی از سلول های كبدی بمنظور بهبود بخشیدن به عملكرد آنها در شرایط آزمایشگاهی و در بدن موجود زنده شدند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، ضایعات کبدی یکی از علل مهم مرگ و میر در جهان است که پیوند کبد درمان قطعی آن شمرده می شود. مدتی است که سلول درمانی و مهندسی بافت بعنوان یک درمان جایگزین برای پیوند عضو مطرح است.
با وجود آنکه سلول درمانی بعنوان یک درمان جایگزین برای بهبود ضایعات کبدی موفقیت اندکی داشته، مهندسی بافت کبد موفقیت بیشتری در درمان این بیماری کسب کرده است.
با هدف تولید ساختاری مشابه بافت کبد، پژوهشگران کشور توانستند از هم کشتی سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان، سلول های اندوتلیال بندناف و یک رده سلول کبدی (Huh۷) بر بستری از ماتریکس خارج سلولی استخراج شده از کبد، ساختاری سه بعدی ایجاد کردند و آنرا مورد بررسی قرار دادند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Stem Cells and Development به چاپ رسیده است، نشان داد، بیان ژن های مربوط به کبد در این ساختار به شکل مدلول داری افزایش می یابد. همین طور کارکردهای کبد مانند ترشح آلبومین و فیبرینوژن، تولید اوره و القای سیتوکروم ها در ساختار سه بعدی به وجود آمده بیشتر از حالت کنترل بود.
به علاوه پیوند این ساختار به حیوان مدل آزمایشگاهی مبتلا به ضایعات کبدی منجر به بهبود وضعیت حیوان و تولید آلبومین انسانی در بدن آن شد.
روی هم رفته نتایج این پژوهش نشان داد از تولید این ساختار سه بعدی می توان بعنوان یک الگوی مناسب جهت بهبود بخشیدن به کارکرد سلول های کبدی در شرایط آزمایشگاهی و در پیکر شخص دریافت کننده پیوند بهره برد.
فاطمه نوبخت لاهرود، مونا ساحلی، دکتر عباس پیریایی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی محققین این پروژه بودند.


منبع:

1399/04/27
11:53:13
5.0 / 5
2158
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد