از سوی رئیس جمهور به تصویب رسید؛

تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران

تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران

به گزارش گروه هوش مصنوعی رئیس جمهور اساسنامه تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران را در شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب کرد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، از سال ۱۳۹۱، تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران در چارچوب اساسنامه ای در شورایعالی انقلاب فرهنگی عنوان شد. این اساسنامه چند روز گذشته بر مبنای دستور حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب گردید. دکتر ایمان افتخاری رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران امروز در نشستی خبری که در مورد مبحث تبدیل این صندوق به بنیاد علم ایران برگزار شد، اظهار داشت: طی سال های گذشته فعالیتهای صندوق دستخوش تغییر و تحولاتی شده است.
وی با اشاره به اینکه از سال ۹۱ تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران در شورایعالی انقلاب فرهنگی عنوان شد اظهار داشت: سه شنبه گذشته با دستور رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی این مورد در چارچوب اساسنامه ای به تصویب رسید.
افتخاری تصریح کرد: تصویب این اساسنامه شروع یک توسعه اثرگذار در صندوق بوده و در واقع با تمرکز بر پژوهش های پایه فعالیتهای بنیاد علم ایران ادامه پیدا می کند.
رئیس بنیاد علم ایران با اشاره به اینکه تغییر چندانی در فعالیتهای صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران صورت نمی گیرد اظهار داشت: اما برخی وظایف که بر عهده این صندوق بوده حالا با تبدیل شدن به بنیاد علم ایران توسط نهادهای دیگر دنبال می شود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص تغییر بودجه با تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران به بنیاد علم ایران اظهار داشت: ما تصمیم گیرنده در بودجه نیستیم اما امکان دارد در بدنه دولت تغییراتی در مورد بودجه این بنیاد صورت گیرد.
افتخاری افزود: نحوه عملکرد صندوق پشتیبانی از پژوهشگران از نظر اجرایی مشابه دانشگاه ها تعریف می شود و این تکلیف را مشخص می کند که همانند نهادهای مالی و بانکی از هر پژوهشی حمایت نکند؛ در واقع صندوق حوزه های پژوهشی که به رسمیت شناخته شدند را مورد حمایت قرار می دهد.
وی ضمن اشاره به عملکرد بنیاد علم ایران اظهار داشت: اصلی ترین فعالیت این بنیاد در سه محور طرح های پژوهشی، پشتیبانی از پژوهش های پسادکتری و پشتیبانی از رساله های دکتری است که این رویه همچنان در بنیاد علم ایران مورد پیگیری قرار می گیرد.
به گفته رئیس بنیاد علم ایران، صندوق همواره پژوهش های پایه و کاربردی را مورد حمایت قرار داده و تابحال طی ۱۵ سال تشکیل صندوق بیشتر از ۸ هزار پروژه پژوهشی را پشتیبانی کرده تا به ثمر برسد.
وی با تکیه بر این که ساز و کار پشتیبانی از پروژه های پژوهشی در این صندوق مبتنی بر وام نبوده، اظهار داشت: این پژوهشها بلاعوض بوده، همانطور که در سایر کشورها در بنیادهای مشابه این حمایت ها صورت می گیرد.
حمایت از ۱۱۰۰ پروژه پژوهشی به صورت سالانه
افتخاری با اشاره به اینکه طی ۵ سال گذشته به صورت میانگین و سالانه ۱۱۰۰ پروژه را مورد حمایت قرار دادیم، اظهار داشت: طی ۱۵ سال از تشکیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و نوآوران پشتیبانی از پروژه ها به مرور افزایش پیدا کرده است.
همکاری با صد دانشمند کشور
رئیس بنیاد علم ایران با اشاره به اینکه در این بنیاد با ۱۰۰نفر از دانشمندان کشور همکاری مستقیم داریم اظهار داشت: این افراد در دانشگاه ها و خیلی از امور کشور دست دارند یا آگاه هستند. ازاین رو ما در بنیاد با مشورت آنها پروژه های مسئله محور و مورد نیاز کشور را به تصویب برای حمایت می رسانیم.
افتخاری در ادامه ضمن اشاره به فرخوان های موفق در بنیاد علم ایران اظهار داشت: یکی از این فراخوان های در مورد تشکیل گروه های تحقیقاتی مشترک بین ایران و روسیه بود.
رئیس بنیاد علم ایران اضافه کرد: ۳۸۰ پروژه مشترک بین پژوهشگران ایرانی و روسیه ای به این فراخوان ارسال شد. مقرر است از ۴۱ طرح مشترک به صورت همکاری مشترک حمایت شود تا این پروژه ها به نتیجه برسند.
وی ضمن اشاره به پروژه های مشترک ایران و چین اظهار داشت: با آکادمی علوم چین در چارچوب صندوق راه ابریشم به توافقاتی رسیده ایم که از پروژه حوزه های انرژی تجدیدپذیر و مهندسی زیستی حمایت نماییم.
رئیس بنیاد علم ایران با اشاره به اینکه از این فرخوان ۳۵ طرح دریافت کردیم اظهار داشت: مقرر است ۵ پروژه به صورت مشترک بین پژوهشگران ایرانی و چینی مورد حمایت قرار بگیرند و به هر یک از این پروژه ها تا سقف ۳ میلیارد تومان از جانب ایران و ۱۲۰ هزار دلار از جانب آکادمی علوم چین تأمین مالی می شوند.
افتخاری ضمن اشاره به فراخوان مشترک با آلمان اضافه کرد: این تفاهمنامه باز است و هنوز به نتیجه نرسیده و چنین مورد مشابهی با برزیل هم داریم.
رئیس بنیاد علم ایران با تکیه بر توسعه فعالیتهای بین المللی به واسطه پروژه های تحقیقاتی افزود: همینطور فراخوانی در حوزه بهداشت داشته ایم که بر مبنای توافقات صورت گرفته از ۲۰ طرح مشترک بین محققان کشور حمایت می نماییم. میزان تأمین مالی پروژه ها در این فرایند همکاری ۶۰۰ میلیون تومان است.
به گفته او همینطور فراخوان دیگری در حوزه انرژی، تغییرات اقلیم، مدلسازی و تحلیل سیستم های ییشرفته داریم که محققان می توانند پروژه های خویش را تا ۳۰ آبان ماه به بنیاد علم ایران ارسال نمایند. ما می توانیم از پروژه های تایید شده تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان حمایت نماییم.
سید مسعود امینی معاون آینده پژوهشی در ادامه این نشست تصریح کرد: فراخوان های چالشی بنیاد علم ایران در سه محور «بحران های جاری کشور»، «نیازهای پژوهشی آنی» و «پروژه های مرز دانشی» تقسیم بندی می شوند.
وی اضافه کرد: اگر پروژه هایی در هر حوزه ای مورد تایید بنیاد علم ایران قرار بگیرد از آنها حمایت می نماییم تا در نهایت به یک فناوری تبدیل گردد و مردم نتیجه این فناوری را حس کنند.

همچنین در ادامه علی عبدالعالی معاون ترویج علم بنیاد علم ایران هم در مورد سایر برنامه های این نهاد اظهار داشت: یکی از برنامه های این بنیاد مسابقه ای بین دانشجویان دانشجویان دکتری، ارشد و کارشناسی است؛ این دانشجویان می توانند رساله های خویش را در چارچوب فیلمهای ۳ دقیقه ای به بنیاد علم ایران ارسال نمایند تا بر مبنای معیارهایی که داریم به آنها جایزه بدهیم.
وی ضمن اشاره به برنامه دیگر بنیاد علم ایران اظهار داشت: مبحث معلمان خلاق با مهارت های خاص تدریسی هم از دیگر برنامه های بنیاد علم ایران بشمار می رود که در چارچوب برنامه «پلاسما» برگزار می شود؛ بناست که در این برنامه از معلمانی که روشهای خاصی برای تدریس دارند تقدیر نماییم تا این موضوعی ترویجی میان معلمان باشد.

1400/08/16
22:50:26
5.0 / 5
949
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد