رباتی که واکسیناسیون را بدون سوزن انجام می دهد!

رباتی که واکسیناسیون را بدون سوزن انجام می دهد!

پژوهشگران ˮدانشگاه واترلوˮ، رباتی را طراحی و ابداع نموده اند که می تواند تزریق واکسن را به صورت خودکار و بدون احتیاج به سوزن انجام دهد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، خیلی از مردم، این روزها واکسن کووید-۱۹ را دریافت می کنند و تا مدتی تزریق این واکسن را ادامه خواهند داد. پژوهشگران "دانشگاه واترلو" (UWaterloo)، یک ربات جدید را طراحی نموده اند که با واکسیناسیون انسان ها به صورت خودکار و بدون سوزن می تواند این روند را ساده تر کند.
این ربات معروف به "کوبی" (Cobi)، توسط استارت آپ "کوبیونیکس" (Cobionix) ساخته شده که یک شرکت وابسته به دانشگاه واترلو است. به قول پژوهشگران، این اولین رباتی است که تابحال توانسته یک تزریق عضلانی را با موفقیت انجام دهد و این کار را بدون استفاده از سرسوزن انجام داده است.
ایده پژوهشگران این است که بیماران بعد از پیش ثبت نام برای واکسیناسیون آنلاین، در یک کلینیک یا مکان دیگری که از ربات کوبی استفاده می نماید، حاضر شوند. سپس یک کارت شناسایی را به دوربینی که روی رابط صفحه نمایش لمسی قرار دارد، نشان دهند. چندین سنسور سه بعدی، حضور آنها را تشخیص می دهند.


هنگامی که شناسه بیمار تأیید شد، کوبی یک ویال واکسن را از محل ذخیره سازی داخلی برمی دارد. سپس یک سنسور "لیدار" (LiDAR) که روی این بازوی رباتیک قرار دارد، برای ایجاد یک نقشه دیجیتالی سه بعدی از بدن بیمار به کار می رود. این نقشه، به واسطه یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می شود تا محل مطلوب را برای تزریق پیدا کند. کوبی بعد از یافتن محل تزریق، واکسن را به صورت پرفشار از روزنه هایی به پهنای تار موی انسان، به بدن وارد می نماید.
شرکت سازنده، هم اکنون نمی تواند جزئیات بیشتری را عرضه نماید.
"تیم لاسول" (Tim Lasswell)، از بنیانگذاران کوبیونیکس اظهار داشت: حدود دو سال طول می کشد تا کوبی به بازار مراقبت های سلامت وارد شود. امید داریم که این ربات، امکان واکسینه شدن را برای افراد بیشتری فراهم آورد و در عین حال، هزینه های مراقبت از سلامت را کم کند. همچنین، میتوان از آن در مناطق دورافتاده که فاقد پزشکان آموزش دیده هستند، بهره برد.
منبع:

1400/08/15
11:34:09
5.0 / 5
809
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد