کاهش آمار تصادفات با کمک یک فناوری پیشرفته

کاهش آمار تصادفات با کمک یک فناوری پیشرفته

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران استرالیایی در مطالعه اخیرشان از توسعه فناوری آگاهی داده اند که به خودرو های هوشمند دید اشعه ایکس می دهد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، آگاهی جمعی(CP) یک فناوری نوظهور و امیدوارکننده در زمینه سامانه های حمل و نقل هوشمند(ITS) محسوب می‎شود. کلمه ITS به مجموعه ای از ابزارها، امکانات و تخصص ها مانند مفاهیم مهندسی ترافیک، فناوری های نرم افزاری، سخت افزاری و مخابراتی اطلاق می شود که بصورت هماهنگ و یکپارچه بمنظور بهبود کارآیی و ایمنی در سامانه حمل و نقل به کار گرفته می شود. این فناوری نوظهور یک ایستگاه سامانه حمل و نقل هوشمند را قادر می سازد تا با به اشتراک گذاری اطلاعات بیشتر سبب افزایش کارایی و ایمنی حمل و نقل جاده‎ای شود.
بتازگی پژوهشگران دانشگاه سیدنی استرالیا فناوری را توسعه داده اند که وسایل نقلیه خودران را قادر می سازد تا عابران درحال دویدن که در پشت ساختمان ها پنهان شده اند و دوچرخه سوارانی که توسط خودرو ها، کامیون ها و اتوبوس های بزرگ تر پنهان شده اند را ردیابی کنند.
این فناوری به وسایل نقلیه خودران اجازه می دهد تا از رویکرد چند دیدگاهی استفاده کنند. اتصال به این سیستم بطور قابل توجهی دامنه آگاهی وسایل نقلیه خودران را افزایش داده و به وسایل نقلیه متصل اجازه می دهد مواردی را که قبل از این قادر به مشاهده آن نبوده را ببینند.
دانشمندان مطالعه در این زمینه گفتند: این فناوری نه فقط برای خودرو های متصل بلکه می تواند برای همه وسایل نقلیه مفید باشد. خودرو متصل ماشینی است که به اینترنت دسترسی دارد و بطور معمول به یک شبکه بی سیم محلی نیز مجهز است.
پروفسور "ادواردو نبوت"(Eduardo Nebot) اظهار داشت: این فناوری یک فناوری تغییر دهنده بازی در زمینه وسایل نقلیه خودران و غیرخودران است. با کمک فناوری آگاهی جمعی وسایل متصل می توانند تصویر عابر پیاده ای را که به سبب حضور یک ساختمان به آن دید ندارند را ببینند. این اطلاعات چند ثانیه پیش از این که سنسورهای آگاهی محلی آن خودرو بتواند همان عابر پیاده را در گوشه و کنار خیابان شناسایی کند، به دست آمده و ارائه می شود که این مساله سبب می‎شود راننده یا وسیله نقلیه خودران زمان بیشتری برای واکنش نشان دادن به این خطر داشته باشند.
پژوهشگران مرکز رباتیک دانشگاه سیدنی این پروژه را با همکاری مرکز تحقیقات iMOVE و شرکت استرالیایی Cohda Wireless انجام داده اند.
منبع:

1400/08/11
22:59:42
5.0 / 5
1014
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد