ابداع یک مولکول شبیه به دارو که می تواند به درمان سرطان کمک نماید

ابداع یک مولکول شبیه به دارو که می تواند به درمان سرطان کمک نماید

پژوهشگران آمریکایی، یک مولکول شبیه به دارو ابداع نموده اند که می تواند با جهش های عامل سرطان روبرو شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، توالی ژنوم حدود یک دهه پیش، مبحث شگفت انگیزی را نشان داد. مبحث اعجاب انگیز این بود که حدود ۵۰ درصد از سرطان های انسانی، با جهش هایی مرتبط هستند که در تنظیم کننده های اپی ژنتیک رخ می دهند. تنظیم کننده های اپی ژنتیک، فعالیت ژن ها را کنترل می کنند.
گروهی از پژوهشگران "دانشکده پزشکی کک"(Keck School of Medicine) در "دانشگاه کالیفرنیای جنوبی"(USC) و "دانشگاه کارولینای شمالی در چپـل هیل"(UNC-Chapel Hill)، مولکولی شبیه به دارو ابداع نموده اند که می تواند با اثرات تنظیم کننده های جهش یافته اپی ژنتیک که محرک انواع خاصی از سرطان همچون "لنفوم"(Lymphoma) هستند، روبرو شود.
تنظیم کننده های اپی ژنتیک چگونه فعالیت ژن را کنترل می کنند؟
تنظیم کننده های اپی ژنتیک، یک نقش اساسی در سلول های سالم بر عهده دارند. نقش اساسی آنها، روشن و خاموش کردن فعالیت صدها ژن در یک توالی تنظیم شده است که رشد طبیعی انسان را هدایت می کند.
یکی از این تنظیم کننده های اپی ژنتیک موسوم به "EZH2"، غیرفعال کردن ژن های خاصی را کنترل می کند تا امکان جهش سلول های ایمنی برقرار شود. با این وجود، EZH2 جهش یافته ممکنست به سرکوب دائمی این ژن ها منجر شود، از رشد طبیعی سلول های ایمنی پیشگیری کند و در نهایت آنها را به سلول های بدخیم سرطانی تبدیل کند.
خبر خوب این است که جهش های عامل سرطان در تنظیم کننده های اپی ژنتیک، برخلاف خیلی از جهش ها، با دارو برگشت پذیر هستند. پژوهشگران با در نظر گرفتن این موضوع، طراحی یک مولکول شبیه به دارو را آغاز کردند تا بیان ژن عامل سرطان توسط EZH2 را معکوس کنند.
نقش تنظیم کننده های نویسنده و خواننده
پژوهشگران با در نظر گرفتن مکانیسمی که EZH2 به واسطه آن، بیان ژن را کنترل می کند، پروژه خویش را شروع کردند. EZH2 مانند یک نویسنده عمل می کند که نشان میدهد کدام ژن باید سرکوب شود. دومین تنظیم کننده اپی ژنتیک موسوم به "CBX8"، مانند یک خواننده عمل می کند که به تفسیر این نشانه های سرکوب می پردازد و یک مکانیسم تنظیم را به کار می گیرد که ژن ها را خاموش می کند.
بنظر می رسد که CBX8 خواننده در مقایسه با نویسنده، اهمیت یکسانی برای تکثیر سلول های سرطانی دارد اما لزوم آن برای عملکرد سلول های سالم بیشتر است. این بدان معناست که انتظار می رود داروهایی که خواننده را هدف قرار می دهند، عوارض جانبی کمتری را برای سلول های سالم در بدن بیمار به همراه داشته باشند.
پژوهشگران برای هدف قرار دادن CBX8، ابتدا سلول های بنیادی موش ها را مهندسی کردند تا به آسانی بتوانند بر تعداد زیادی از مولکول های شبیه به دارو نظارت داشته باشند. این سلول های بنیادی مهندسی شده، به CBX8 متکی بودند که می توانست نشانه های به وجود آمده توسط EZH2 را بخواند و به سرکوب ژنی بپردازد که "پروتئین فلورسنت سبز"(GFP) را تولید می کند. هنگامی که سلول های بنیادی، فعال شدن پروتئین فلورسنت سبز را نشان می دادند، پژوهشگران می دانستند که مولکول مشابه دارو، با موفقیت توانسته از خوانده شدن نشانه های سرکوب توسط CBX8 پیشگیری کند.
هدف قرار دادن خواننده برای مقابله با جهش
سپس پژوهشگران، دانش خود در مورد CBX8 را با تکرار آزمایش چندین مولکول شبیه به دارو مورد بررسی قرار دادند که هدف آنها همین تنظیم کننده خواننده بود. آنها ساختار پروتئین پیچیده CBX، روش اتصال آن به DNA و خواندن نشانه های سرکوبگر را در نظر گرفتند. هنگامی که آنها موفق شدند یک مولکول قوی را تولید کنند که عملکرد خوبی در سلول های مهندسی شده موش داشت، به بررسی آن در سلول های سرطانی انسان پرداختند.
"اولیور بل"(Oliver Bell)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هنگامی که ما سلول های مبتلا به سرطان روده بزرگ و لنفوم انسانی را در معرض مولکول شبیه به داروی خود در آزمایشگاه قرار دادیم، سلول های بدخیم تکثیر نشدند و بیشتر شبیه به سلول های سالم رفتار کردند.
"استفن فرای"(Stephen Frye)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مولکول ما که CBX8 را هدف قرار می دهد، قوی ترین اثری را داشت که تابحال در متوقف کردن عملکرد خواننده دیده ایم. این پژوهش، راه را جهت بررسی درمان سرطان و افزایش درک ما در مورد نقش تنظیم اپی ژنتیک در رشد طبیعی انسان هموار می کند.
این پژوهش، در مجله "Cell Chemical Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/08/10
09:02:53
5.0 / 5
1080
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد