ابداع یک کامپیوتر نقابی برای غواصی آزاد

ابداع یک کامپیوتر نقابی برای غواصی آزاد

گروه هوش مصنوعی: یک دستیار کامپیوتری جدید موسوم به ˮاوکساماˮ(Oxama) بجای قرارگیری روی مچ غواصان آزاد، روی صورت آنها قرار می گیرد و با آنها ارتباط برقرار می کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، غواصی در زیر آب در صورتیکه نفس خودرا حبس می کنید و با نام " غواصی آزاد " شناخته می شود، می تواند خطرناک باشد. بنا بر این است که خیلی از غواصان آزاد از یک دستیار کامپیوتری شبیه به ساعت هوشمند روی مچ خود استفاده می نماید.
غواصی آزاد شکلی از ورزش غواصی است که در آن فرد، نفس خودرا تا زمان برگشت به سطح آب حبس می کند. علاوه بر توقف نفس، فشار زیاد آب هم موجب می شود که عمق و مدت زمان ممکن در شیرجه ی آزاد محدود باشد. نمونه هایی از فعالیت ها و کاربردهای شیرجه آزاد عبارتند از: ماهیگیری سنتی، شیرجه ی آزاد رقابتی و غیر رقابتی، ماهیگیری با نیزه و عکاسی آزاد، شنای موزون، فوتبال زیر آب، راگبی زیر آب، هاکی زیر آب، تیراندازی با هدف در زیر آب و غواصی سطحی.
اصطلاح شیرجه ی آزاد بعضی اوقات برای اشاره به غواصی اسکوبا که در آن غواص آزادی عمل بیشتری در حرکات و تنفس خود-به نسبت غواصی با کپسول هوا- دارد نیز استفاده می شود.
حالا ادعا می شود که دستگاه جدیدی به نام "اوکساما" با قابلیت نصب روی چهره به شکل یک نقاب، دارای مزایای مختلفی است، همچون اینکه با کاربر خود صحبت می کند.
"اوکساما" که ازطریق یک استارتاپ ایتالیایی مستقر در میلان به همین نام به وجود آمده است، به شکل یک نقاب سیلیکونی نرم است که بوسیله دو بند کشی روی صورت کاربر ثابت می شود. می توان از عینک شنا در زیر آن استفاده کرد، یا ماسک غواصی را روی آن پوشید.
درون این دستگاه دو ماژول الکترونیکی قابل جابجایی وجود دارد که روی گونه های کاربر قرار می گیرد. یکی از آنها دارای حسگرهایی است که متغیرهایی مانند عمق، دمای آب، زمان غوطه وری، سرعت نزول یا صعود و شتاب غواص را اندازه گیری می کند که البته همه اینها توسط بیشتر کامپیوتر های فعلی برای غواصی آزاد که روی مچ دست غواصان قرار می گیرد نیر ردیابی می شوند.


اما مزیت "اوکساما" در مقایسه با رقبای خود در این است که همین طور ضربان قلب و میزان اکسیژن خون غواص را بوسیله یک سنسور نوری که روی پوست وی قرار می گیرد، اندازه می گیرد و همین طور زاویه سر غواص را برای آن دسته غواصان آزادی که درحال مسابقه هستند و باید خیلی سریع به عمق آب بروند، اندازه گیری می کند که می تواند خاصیت مفیدی برای آنها باشد.
ضمن این که همه این داده ها بوسیله ماژول دیگری که شامل مبدل هدایت استخوانی است به کاربر منتقل می شود. این ماژول، اصوات ترکیبی را به شکل ارتعاشاتی که بوسیله استخوان های گونه عبور می کنند، به درون گوش داخلی منتقل می کند، جایی که آنها به شکل صدا شنیده می شوند. در نتیجه، کاربر مجبور نیست یک دست خودرا برای خواندن صفحه نمایش کامپیوتر مچی خود همیشه بالا نگه دارد.
همین طور با بهره گیری از یک برنامه که با سیستم عامل های اندروید و iOS سازگار است، می توان آنرا روی چهار حالت تنظیم کرد که شامل حالت های زیر است: "کم حرف" که تمام داده ها را ضبط می کند اما فقط در ابتدا و انتهای شیرجه با کاربر صحبت می کند. "هشدار" که در آن فقط در صورت فراتر رفتن از محدوده ها و آستانه های از پیش تعیین شده با کاربر صحبت می کند. "پرحرف" که در آن هشدارها و سایر پارامترهای از پیش انتخاب شده هر ۱۵ ثانیه یک دفعه بیان می شوند و "بی صدا" که در آن داده ها ضبط می شوند، اما اصلاً چیزی به کاربر گفته نمی گردد.
و همانطور که در سایر کامپیوتر های غواصی نیز اتفاق می افتد، همه داده ها برای ثبت در گزارش غواصی کاربر ذخیره می شوند.
"اوکساما" هم اکنون درحال تامین سرمایه برای تولید انبوه است و قیمت برنامه ریزی شده برای آن ۱۱۶۰ دلار تعیین شده است.
منبع:

1400/08/01
21:24:25
5.0 / 5
1131
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد