در گزارش گروه هوش مصنوعی اعلام شد؛

نقص اطلاعاتی مطالعه شیراز درباره کارآیی واکسن های کرونا

نقص اطلاعاتی مطالعه شیراز درباره کارآیی واکسن های کرونا

به گزارش گروه هوش مصنوعی دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به نقص اطلاعاتی مطالعه شیراز درباره کارآیی واکسن های کرونا اظهار داشت: وقتی هنوز داده های اطلاعاتی یک مقاله کامل نیست نمی توان درباره آن قضاوت کرد.دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مقاله ای که از طرف مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت شیراز در حوزه کارآیی پایین واکسن سینوفارم در جلوگیری از ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ پخش شده، اظهار داشت: دو اتفاق برای مقاله مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت شیراز رخ داده، نکته اول این است که این مطالعه، مطالعه کاملی نبوده است.
وی اضافه کرد: نکته دوم این است که دیتاها و آنالیزهای آن داده ها در این مطالعه هنوز استخراج نشده است، چونکه پژوهشگران مقاله ادعا کردند که ماه های شهریور و مهر به مجموع داده های مطالعه وارد نشده است. بدین سبب وقتی هنوز دیتاهای یک مقاله کامل نیست نمی توان درباره آن قضاوت کرد.
سه سطح قابل بررسی درباره واکسن ها و اثرشان بر جلوگیری از بیماری کرونا
این فوق تخصص بیماریهای ریه درباره کارآیی واکسن ها و شبهاتی که دراین زمینه مطرح است، اظهار داشت: نکته مهم این است که واکسن ها و اثرشان بر جلوگیری از بیماری در سه سطح قابل بررسی است. سطح اول سطح جلوگیری از بیماری، سطح دوم سطح جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و سطح سوم سطح جلوگیری از مرگ و میر است.
وی اشاره کرد: با اهمیت ترین نکته ای که درباره واکسن ها و اثربخشی آن مطرح است، سطح سوم یعنی جلوگیری از مرگ و میر است. چونکه کرونا یک بیماری به شدت مسری و خطرناکست که منجر به مرگ می شود. بدین سبب ما درباره واکسن ها، این نکته را مدنظر قرار داده ایم که جلوگیری از مرگ و میر اهمیت بیشتری از جلوگیری از ابتلاء به بیماری دارد.
جماعتی گفت: با توجه به این که بیماری کرونا بسیار مسری است و به کسانی که حتی واکسن زده اند هم سفارش می نماییم تا زمانیکه ایمنی جمعی در جامعه ای بوجود نیامده است، ماسک، فاصله اجتماعی و پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند، بدین سبب با بهترین واکسن ها هم احتمال بوجود آمدن بیماری وجود دارد.
هیچ واکسنی در دنیا وجود ندارد که ۱۰۰ درصد از ابتلاء و آلودگی به بیماری کرونا جلوگیری کند
وی اظهار داشت: به عبارت بهتر هیچ واکسنی در دنیا وجود ندارد که ۱۰۰ درصد از ابتلاء و آلودگی به بیماری کرونا پیشگیری کند. اگر در جامعه ای باشیم که هنوز به ایمنی جمعی نرسیده باشد و یا در جامعه ای باشیم که احتمال چرخش ویروس در آن وجود داشته باشد و ممکنست سوش های مقاوم یا سوش های جدیدی در آن بوجود بیاید، با وجود این که واکسن را زده ایم بازهم باید پروتکلهای بهداشتی را رعایت و اگر این کار را نکنیم، احتمال ابتلاء وجود دارد.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ تصریح کرد: اما در مورد افرادی که واکسینه شده اند با توجه به این که سیستم ایمنی پیکر شخص با ویروس برخورد داشته و ایمنی برای فرد بوجود آمده، در نتیجه موجب می شود فرد بیمار نشود و یا اگر بیمار شد شدت بیماری کم باشد و یا حتی اگر بستری شد، به ای سی یو (ICU) نرود و حتی اگر به ای سی یو رفت هم با مرگ مواجه نشود.
وی اشاره کرد: درباره کارآیی واکسن ها باید گفت، بیشتر واکسن هایی که مورد ارزیابی قرار می گیرند کارایی شان در سطح دوم یعنی پیش گیری از شدت بیماری و سطح سوم یعنی پیش گیری از مرگ و میر است. ضمن این که در کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ هم اثربخشی ها بررسی می شود.


منبع:

1400/07/30
23:27:31
5.0 / 5
1026
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد