نقش برخی مواد شیمیایی در مرگ زودرس

نقش برخی مواد شیمیایی در مرگ زودرس

نتایج مطالعه اخیر محققان موسسه سلامت ˮلانگونˮ نیویورک نشان داده است مواد شیمیایی مضر موجود در ظروف غذای پلاستیکی، لوازم آرایشی بهداشتی و اسباب بازی های کودکان سالانه به مرگ زودرس بیشتر از 100 هزار نفر منجر می شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یافته های محققان آمریکایی از آن حکایت می کند که در آمریکا سالانه ۱۰۰ هزار فرد ۵۵ تا ۶۴ ساله به علت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در این مواد جان خویش را از دست می دهند. محققان با مطالعه پنج هزار آمریکایی، فتالات(phthalates) را عامل مرگ زودرس ۱۰۷ هزار فرد دانستند.
نتایج این مطالعه جدید نشان داده است قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی، لوازم بهداشتی و اسباب بازی های کودکان امکان دارد سالانه به مرگ بیشتر از صد هزار نفر منجر شود. محققان اعتقاد دارند که فتالات می تواند سالانه سبب مرگ زودرس ۱۰۷ هزار فرد بین ۵۵ تا ۶۵ ساله در ایالات متحده شود.
طی دهه گذشته محققان در بعضی مطالعات از ارتباط فتالات با ناباروری، چاقی و اختلال در رشد اطلاع داده اند. بنابراین استفاده از آنها در بعضی از کشورها محدود شده است.
دکتر "لئوناردو تراساند"(Leonardo Trasande) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: یافته های این مطالعه دنبال کردن روند کاهش یا حذف استفاده از پلاستیک را تقویت می کند. تحقیقات بیشتری برای عرضه شواهد قطعی در خصوص اینکه این مواد شیمیایی سبب مرگ زودرس می شوند نیاز است.
از فتالات برای دوام بیشتر پلاستیک ها استفاده می شود و در موارد مختلف مانند کف سازی، مواد پلاستیکی و تجهیزات باغبانی یافت می شود. افراد هم از راه خوردن و نوشیدنی مواد غذایی که در ظروف پلاستکی هستند و یا از راه استنشاق آنها در معرض این موارد قرار می گیرند. کودکان خردسال همینطور امکان دارد با لمس خیلی از اشیا و سپس گذاشتن دستان خود در دهان در معرض این مواد شیمیایی خطرناک قرار گیرند. هنگامی که این مواد شیمیایی مصرف شوند، تجزیه شده و از راه ادرار از بدن خارج می شوند و این گونه است که میتوان آنها را تشخیص داد.
گزارش ها از آن حکایت می کند که زنان به علت استفاده از محصولات آرایشی بیشتر در معرض این مواد قرار می گیرند. به قول محققان افراد می توانند با اجتناب از قرار گرفتن در معرض پلاستیک و یا اجتناب از استفاده از ظروف پلاستکی تا حدی از خود محافظت کنند.
محققان می گویند، افراد تا جایی که امکان دارد باید از گرم کردن ظروف پلاستیکی و قرار دادن آنها در مایکروویو اجتناب کنند، چونکه این عمل سبب می شود مواد شیمیایی مضر موجود در پلاستیک راحتتر تجزیه شود. همینطور میتوان با استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی بدون بو، استفاده از ظروف غیرپلاستیکی برای نگهداری غذا و شستن منظم دست ها برای از بین بردن مواد شیمیایی از عوارض این مواد کاست.
منبع:

1400/07/23
09:32:38
5.0 / 5
1414
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد