ورزش رشد تومورهای سرطانی را کند می کند!

ورزش رشد تومورهای سرطانی را کند می کند!

مطالعات کوچک اما مهم پژوهشگران دانشگاه ˮادیث کوانˮ(Edith Cowan) در استرالیا نشان می هد که ورزش می تواند سرعت پیشرفت سرطان را کم کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، ورزش، عضلات را ملزم به آزاد کردن نوعی پروتئین می کند که می تواند سرعت رشد تومورهای سرطانی را کم کند.
کشف ارتباط میان فعالیت فیزیکی و آمار کم سرطان موضوع تعجب آوری نیست. بیماران مبتلا به سرطان که بطور مداوم ورزش می کنند نتایج درمانی بهتری نشان داده اند اما این که چگونه ورزش می تواند در مقابله با سرطان موثر باشد هنوز مشخص نیست.
در این تحقیقات جدید، ۱۰ فرد مبتلا به سرطان پروستات تحت ۱۲ هفته برنامه ورزشی قرار گرفتند. این برنامه ۱۲ هفته ای شامل ایروبیک و بدن سازی بود و همراه آن یک رژیم غذایی با پروتئین و کالری کنترل شده برای این افراد در نظر گرفته شد.
تمرکز اصلی پژوهشگران بر تغییرات پروتئین "میوکاین"(myokine) در خون بود.
"میوکاین ها" پروتئین هایی هستند که از عضلات اسکلتی بعد از انجام ورزش آزاد می شوند. این پروتئین ها مسئول خیلی از عملکردهای طبیعی بدن هستند و در تحقیقات جدید این فرضیه مطرح شده که این پروتئین ها توانایی سرکوب کردن تومورها را دارند.
پژوهشگران دریافتند که سطح پروتئین "میوکاین" بطور قابل توجهی بعد از ۱۲ هفته ورزش بالا رفته است. جهت بررسی اثرگذاری این پروتئین بر تومورهای سرطانی، پژوهشگران نمونه خون این افراد را روی تومورهای سرطانی در آزمایشگاه تزریق کردند.
"روبرت نیوتن"(Robert Newton)، نویسنده این مقاله جدید می گوید: زمانی که ما خون قبل از ورزش و بعد از ورزش را به سلول های سرطانی پروستات منتقل کردیم شاهد سرکوب قابل توجه این سلول ها توسط نمونه خونی بودیم که بعد از ورزش گرفته شده بود. این مساله نشان میدهد که ورزش محیطی سرکوب کننده برای سلول های سرطانی فراهم می آورد.
بااینکه این یافته ها قطعی نیستند اما نشانه هایی از اثرگذاری ورزش بر جلوگیری از رشد سلول های سرطانی و درمان آن ارائه می دهد.
"جین سو کیم"(Jin-Soo Kim)، رهبر این تحقیقات خاطرشان کرد که پروتئین "میوکاین" بطور مستقیم سلول های سرطانی را نابود نمی کند بدین سبب ورزش به تنهایی قادر به درمان سرطان نخواهد بود.
او می گوید: "میوکاین" به تنهایی قادر به نابودی سلول های سرطانی نیست اما پیام هایی برای سلول های ایمنی همچون سلول T می فرستد تا به سلول های سرطانی حمله کنند.
بااینکه پژوهشگران می گویند که این پروسه را می توان به همه ی سرطان ها تعمیم داد اما این تحقیقات بطور خاص بر سرطان پروستات متمرکز بوده است و تمامی مردانی که در این تحقیقات شرکت داشتند تحت شیمی درمانی قرار داشتند.
این نوع درمان ها بطور معمول موجب کاهش ماهیچه ها شده و یافته ها نشان میدهد که بیان پروتئین "میوکاین" اثر مستقیم بر تغییر حجم ماهیچه ها دارد. این مساله اهمیت حفظ عضلات در طول درمان سرطان را نشان میدهد.
یافته های مربوط به "میوکاین" تنها یک بخش از پازل بزرگ ارتباط ورزش و سرطان است و کارهای بیشتری برای درک آن نیاز است. نیوتن و همکارانش تحقیقاتی شش ماهه را جهت بررسی اثر ورزش بر سرطان پروستات پیشرفته آغاز نموده اند.1400/07/16
13:50:54
5.0 / 5
1246
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد