برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۱ اعلام شدند

برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۱ اعلام شدند

گروه هوش مصنوعی: جایزه نوبل شیمی 2021 به دیوید مک میلان و بنجامین فهرست اهدا شد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ به دیوید مک میلان و بنجامین فهرست به پاس تلاش هایشان برای توسعه ارگانوکاتالیز نامتقارن اهدا شد.
در ادامه به معرفی دو دانشمندی که امسال بطور مشترک موفق به دریافت این جایزه شده اند می پردازیم.
"بنجامین لیست" (Benjamin List)
متولد: سال ۱۹۶۸(۵۳ سال) در فرانفکورت آلمان و شاغل در موسسه تحقیقات ذغال سنگ ماکس پلانک آلمان.


بنجامین لیست
"دیوید دابلیو سی مک میلان"(David W.C. MacMillan)
متولد: سال ۱۹۶۸( ۵۳ سال) در بلزهیل انگلستان و شاغل در دانشگاه پرینستون آمریکا


دیوید دابلیو سی مک میلان
بنجامین فهرست که اکنون درحال سپری کردن تعطیلات با خانواده خود است در پاسخ به این پرسش که بعد از شنیدن این خبر چه احساسی داشته اظهار داشت: هنگامی که من درحال غذا خوردن بودم این خبر را شنیدم و در ابتدا فکر کردم با من شوخی می کنند بسیار شوکه شدم و هیجان زده ام.
نکاتی درباره موضوع نوبل شیمی ۲۰۲۱
یک ابزار نوین برای ساختن مولکول ها
ساختن مولکول ها یک هنر دشوار است. بنجامین فهرست و دیوید مک میلان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ را به سبب توسعه یک ابزار دقیق جدید برای ساخت مولکول "ارگانوکاتالیز" (organocatalysis) دریافت نمودند. این کار تاثیر زیادی در حوزه تحقیقات دارویی دارد.
پژوهشگران مدت ها معتقد بودند که فقط دو نوع کاتالیزور وجود دارد: فلزات و آنزیم ها. بنجامین فهرست و دیوید مک میلان نوع سوم آن یعنی "ارگانوکاتالیز نامتقارن" (asymmetric organocatalysis) را که برمبنای مولکول های آلی کوچک ایجاد شده، توسعه دادند.
دیوید مک میلان بر روی کاتالیزورهای فلزی که بر اثر رطوبت به آسانی از بین می رفتند تحقیق می کرد. وی در این فکر بود که آیا می تواند نوع با دوام تری از کاتالیزور را با بهره گیری از مولکول های آلی ساده تولید کند؟
بنجامین فهرست نیز در این فکر بود که آیا برای به دست آوردن یک کاتالیزور واقعا یک آنزیم کامل مورد نیاز است؟
او بنا بر این چند آزمایش انجام داد تا دریابد که آیا اسید آمینه ای به نام "پرولین" می تواند یک واکنش شیمیایی را کاتالیز کند یا خیر.
پژوهشگران با انجام تحقیقات بسیار سر انجام موفق به طراحی ارگانوکاتالیز نامتقارن شدند.
این کشف دو دانشمند یعنی ارگانوکاتالیز نامتقارن پروسه ساخت مولکولی را به سطح کاملا جدیدی رسانده است.
این مساله نه فقط علم شیمی را نوین تر کرده، بلکه تولید مولکول های نامتقارن را نیز بسیار آسان کرده است.
سال قبل نوبل شیمی ۲۰۲۰ بطور مشترک به "امانوئل شارپنتیر"و "جنیفر ای دودنا" برای توسعه روشی برای ویرایش ژنوم(قیچی ژنتیکی کریسپر/cas۹) تعلق گرفت.
نکاتی درباره نوبل شیمی
۱۱۳ جایزه نوبل شیمی از سال ۱۹۰۱ تا حالا اهدا شده است اما در سالهای ۱۹۱۶، ۱۹۱۷، ۱۹۱۹، ۱۹۲۴، ۱۹۳۳، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ این جایزه اهدا نشده است. علت این امر اینگونه در اساسنامه بنیاد نوبل آمده است: اگر هیچ یک از آثار مورد بررسی از اهمیت مندرج در بند اول برخوردار نباشد، مبلغ جایزه تا سال بعد ذخیره می شود. ۱۸۸ نفر از سال ۱۹۰۱ تا حالا جایزه نوبل شیمی را دریافت کرده اند و از آنجائیکه "فردریک سنگر" دو بار جایزه دریافت کرده است، در اصل ۱۸۷ نفر از سال ۱۹۰۱ جایزه نوبل شیمی را دریافت کرده اند که از این تعداد، هفت نفر زن هستند.
تا به امروز جوان ترین برنده جایزه نوبل شیمی "فردریک جولیوت"(Frédéric Joliot) است که هنگام دریافت جایزه شیمی در سال ۱۹۳۵ به همراه همسرش "ایرن جولیوت کوری"(Irène Joliot-Curie) ۳۵ ساله بود. مسن ترین برنده جایزه نوبل شیمی تا به امروز "جان بی گودایناف"(John B. Goodenough) است و هنگامی که در سال ۲۰۱۹ جایزه شیمی را دریافت کرد ۹۷ ساله بود.
جایزه نوبل معتبرترین جایزه ای است که در زمینه های علمی به یک دانشمند تعلق می گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت" آلفرد نوبل"، کارخانه دار و شیمی دان سوئدی، که بیشتر او را به سبب ابداع "دینامیت" می شناسند، پایه گذاری شد. وی در آخرین وصیت نامه خود سرمایه حیرت انگیزش را برای تامین هزینه های "جایزه نوبل" اختصاص داد.
منبع:

1400/07/15
22:18:23
5.0 / 5
1328
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد