دانشمندان انگلیسی:

کرم لوله ای برای شیردهی به نوزادش خودکشی می کند!

کرم لوله ای برای شیردهی به نوزادش خودکشی می کند!

گروه هوش مصنوعی: دانشمندان دریافته اند که تعدادی از کرم های مادر برای فراهم کردن شیر برای نوزادانشان خودرا فدا می کنند!


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، دانشمندان مدت هاست کرم های لوله ای(Nematode) را برای درک بیشتر پروسه پیری مورد مطالعه قرار داده اند برای اینکه این کرم ها ساده هستند و شباهت های ژنتیکی زیادی با انسان ها دارند.
در نتیجه ی این مطالعات، یافته های جدیدی که در مجله ی "Nature Communications" انتشار یافته می تواند اثر زیادی بر تحقیقات مربوط به کاهش روند پیری بگذارد.
بیشتر کرم های لوله ای هر دو اندام های تولید مثل نر و ماده را دارند و کرم های ماده با داشتن ذخایر محدودی از اسپرم، تولید مثل می کنند. بعد از اختتام این ذخایر، تولید مثل متوقف می شود.
رفتار کرم ها بعد از این مرحله مدت ها است که موجب گیج شدن دانشمندان شده است. آنها میزان زیادی مایع غنی از زرده تولید می کنند که در درون بدن آنها جمع می شود و موجب از میان رفتن اندام داخلی این کرم ها می شود. زرده منبع غنی از ویتامین و مواد معدنی است.
دانشمندان قبل از این تصور می کردند که این تغییرات بیهوده بوده و به صورتی بیماری دوران پیری است اما حالا علت رخ دادن چنین پدیده ای را دریافته اند.
دکتر "کارینا کرن"(Carina Kern) از دانشگاه کالج لندن و نویسنده اصلی این مقاله می گوید: زمانی که متوجه شدیم که این کرم های "الگانس" بعد از تولید مثل شیر تولید می کنند ناگهان همه چیز معنا پیدا کرد.
کرم برای رساندن مواد مغذی به نوزادانشان، خودرا نابود می کنند. تمامی تخمک های بارور نشده دارای شیر هستند و به تغذیه کرم های کوچک کمک می کنند.
به قول دانشمندان این یافته ها نشان دهنده ی یک عملکرد منحصربه فرد است که توان زیستی این موجودات را به حداکثر می رساند.
پروفسور "دیوید جمز"(David Gems)، از نویسندگان اصلی این مقاله می گوید: ما توانستیم یک پروسه "خودتخریبی" منحصر به فرد را در این کرم ها مشاهده نماییم. این پروسه به صورتی یک شیردهی اولیه و خودکشی برای تولید مثل است.
دکتر "کرن" اضافه کرد: زمانی که این کرم ها قادر به ادامه روند تولید مثل نیستند بافت های خودرا ذوب می کنند تا مواد مغذی را به نوزادان خود برسانند.
باتوجه به اهمیت این موجودات در مطالعات مربوط به پیری در انسان ها، این یافته ها می تواند اثر زیادی بر تحقیقات در رابطه با کاهش روند پیری بگذارد.
دکتر "جمز" می گوید: نکته قابل توجه در مورد کرم های الگانس این است که می توان طول عمر آنها را با دستکاری ژنتیکی تا ۱۰ برابر افزایش داد. با درک این پدیده می توان راهی برای کاهش روند پیری انسان ها پیدا کرد. اما اگر علت مرگ کرم ها تنها به سبب تولیدمثل باشد نمی توان این تحقیقات را در انسان ها مورد استفاده قرار داد.
با این وجود دانشمندان معتقدند هنوز موارد زیادی در مورد این کرم ها برای یادگیری وجود دارد و بیماریهای در رابطه با پیری در کرم ها، حیوانات و انسان ها یکسان است.
پروفسور "جمز" می گوید: در نهایت آنچه که مهمست درک فرآیندهایی است که بر پیری و بیماریهای در رابطه با آن اثر می گذارد. ما هنوز آنها را در هیچ حیوانی درک نکرده ایم اما به درک آن در کرم های الگانس نزدیک شده ایم و کشف شیردهی آنها ما را یک قدم به هدفمان نزدیک تر کرد.
منبع:

1400/07/15
14:14:54
5.0 / 5
1194
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد